Podzemní chodbu ve Světlé nad Sázavou otevřel v roce 2003 tehdejší starosta...

Podzemní chodbu ve Světlé nad Sázavou otevřel v roce 2003 tehdejší starosta Josef Böhm (vpravo). Nyní odborníci pod částí náměstí objevili další dutiny. I ty by radnice chtěla blíže prozkoumat a případně i otevřít veřejnosti. | foto: ČTK

Do tajemných dutin pod Světlou nad Sázavou nahlédnou sondy s kamerami

  • 0
Nebylo to překvapení, když odborníci pod náměstím ve Světlé nad Sázavou objevili tajemné dutiny. Že by zde mohly být podzemní chodby se roky tradovalo. Přesto tento objev ještě zvýšil zvědavost. Radnice proto vyčlenila peníze na nové průzkumy. V příštím roce se pod zem podívají i kamery.

Světlá nad Sázavou chce v příštích letech opravovat náměstí. Zatoužila se tak dovědět, zda pod zemí na stavebníky nečeká žádné skryté překvapení. Protože místní pamětníci rádi vypráví, do jakých tunelů v mládí lezli a co objevovali, nechalo už před rokem vedení města radary prověřit alespoň okolí radnice, kostela a fary. A neznámé dutiny se skutečně našly.

„V příštím roce bychom chtěli tyto nálezy ověřit novým snímkováním. A chtěli bychom se zároveň do některých těchto dutin navrtat a podívat malou sondou s kamerou,“ nastínil světelský starosta Jan Tourek. Radnice na tyto práce nyní vyčlenila 200 tisíc korun ze svého připravovaného rozpočtu.

Pokud se prokáže, že dutiny jsou opravdu části starých chodeb, chtěla by se Světlá pokusit je zpřístupnit. Pro malé čtyřtisícové město by byla ohromná prestiž něco takového turistům nabídnout. Pro návštěvníky by to zase byla vítaná atrakce, kterých mnoho není.

O dvou možných chodbách už město tuší, začínají u kostela

Nejen podle starých pověstí a legend, ale i podle již uskutečněných průzkumů to vypadá, že by Světlá měla opravdu co nabídnout. „Máme prakticky jistotu, že podzemní chodba vede z fary do kostela. Je přibližně osm metrů pod zemským povrchem, široká je zhruba dva metry a stejně tak i vysoká,“ přiblížil místostarosta Josef Hnik.

Podzemí Světlé nad Sázavou

Charakterem ražby a srovnáním s obdobnými díly v jiných našich středověkých městech lze předpokládat, že světelské podzemí vzniklo ve své konečné podobě pravděpodobně v 15. století.

Největší dosud známá část podzemních chodeb se nachází severovýchodně od kostela svatého Václava. Celková délka podzemních chodeb včetně rozrážek činí téměř 200 metrů.

„Začíná u fary vlevo vedle jejího vchodu. Vede do prostoru vpravo od vstupu do kostela,“ popisuje Jan Tourek.

Druhá chodba se rýsuje od kostela směrem k mlýnu. „Začíná u zákristie v kostele a stáčí se k řece,“ popsal světelský starosta.

Že by se dalo pod zemí dostat z náměstí až na zámek, kam tato chodba dost možná míří a jak se rovněž spekuluje, to však podle představitelů města není pravděpodobné. „To by musela chodba vést pod řekou hluboko, aby do ní nezatékalo. Bylo by to velké převýšení,“ je skeptický Tourek.

Ale kdo ví...

„Na zámku jsou schody, které vedou do nikam, jsou dole zazděné. A naprosto stejné, až nás to zarazilo, vedou v kostele na chór. Tak na tom třeba něco být může,“ dodává. I okolo části zámku odborníci narazili na nezmapované dutiny.

Místní legendy líčí chodbu až na Lipnici. Nejspíš přehánějí

Pokud skutečně pod městem vedou podzemní chodby, může se zatím o jejich účelu jen spekulovat. „Světlá nikdy nebyla významným velkým městem, které by mělo síť podzemních chodeb. Spíš mohly sloužit jen jako únikové cesty z kostela, fary, nebo zámku. Nečekáme, že najdeme celou síť pod náměstím,“ domnívá se starosta.

Světlá nad Sázavou už jedno podzemí má. Pod domy ve východní částí náměstí vede krátká chodba. Při zvláštních příležitostech je otevřená veřejnosti. Ta v minulosti sloužila jako propojené sklepy původních budov, dokonce je v ní studna.

„Délka podzemních chodeb včetně rozrážek činí téměř 200 metrů. Čelby a rozrážky končí v pevné hornině. Spojení s dalšími podzemními prostorami neexistuje,“ píše o podzemí na webu města milovník místní historie Jan Dudík.

Chystaný průzkum tajemných dutin by měl nově objevené podzemí zmapovat. „Jestliže se existence chodeb potvrdí, budeme s archeology řešit, co s nimi můžeme udělat. Ale teď je hlavní mít o chodbách přehled,“ svěřil se starosta.

A kdo ví, třeba při průzkumu odborníci narazí na tunel, o němž se v regionu šíří legendy. Traduje se totiž, že by z města mohla vést podzemní chodba až na hrad Lipnici. A ta by mohla být takřka rekordní. Mezi oběma místy je to vzdušnou čarou šest kilometrů, výškový rozdíl pak činí zhruba 200 metrů.