Masarykovo náměstí v Jihlavě

Masarykovo náměstí v Jihlavě | foto: MF DNES

Jihlava dostane od SVAKu 55 milionů. Spor o vodu a kanály pokračuje

  • 1
Jihlava uspěla ve sporu se Svazem vodovodů a kanalizací. Ten jí musí vyplatit další miliony korun. Do konce letošního roku by se však tahanice o provoz kanalizační sítě mohly konečně vyřešit.

Bez vodovodů a kanalizace by nebylo ani dnešní civilizace. Infrastruktura, kterou se lidé v Evropě naučili považovat za samozřejmou, je už měsíce v Jihlavě jádrem sporu právníků.

A jde v něm také o majetek v hodnotě převyšující miliardu korun.

V této vleklé válce nyní skončila další důležitá bitva: když kraj v úterý rozhodl o vyplacení 55 milionů korun ze sdružení Svazu vodovodů a kanalizací (SVAK) vystoupivší Jihlavě, včetně zhruba třímilionového úroku.

"Jde o vypořádání hotovosti SVAK, ze které náleží vystupující Jihlavě část peněz. Ta je určená poměrem občanů," uvedl právník města Miroslav Šianský.

Svazek zastřešuje 82 tisíc obyvatel včetně padesátitisícové Jihlavy.

Pohledávky za Jihlavou

Dnes by suma 55 milionů měla dorazit na účet města. Proti rozhodnutí kraje není odvolání.

"Podle stanov jsme měli mít od 1. února od SVAK předán veškerý majetek, který mohla provozovat společnost města, která je na to připravená. A protože SVAK Jihlavsko neplní své závazky a nešlo to ústními dohodami, museli jsme jít právní cestou," uvedl ve čtvrtek jihlavský primátor Jaroslav Vymazal.

Předseda SVAK Jiří Vlach se k tomu odmítl vyjádřit a odkázal na právníky, kteří sdružení zastupují.

"Budeme zvažovat další postup. Svazek má také určité pohledávky za Jihlavou, zvážíme, jestli to budeme započítávat," řekl Petr Šurka, právník advokátní kanceláře Chudoba, která SVAK zastupuje.

"Zítra budeme jednat, jestli to napadneme správní žalobou, nebo jak se k tomu postavíme. V každém případě rozhodnutí respektovat musíme," dodal Šurka s tím, že platbě se SVAK nevyhne.

Magistrát má ovšem i další pomyslné želízko v ohni. Po svazu vyžaduje dalších 35 milionů korun.

Obchodní podíl

O tom by mohlo být jasno už na konci příštího týdne. "To je obchodní podíl ve společnosti, na který má Jihlava nárok ve stejném poměru," dodal Šianský.

A není to ani první vítězství Jihlavy nad sdružením poté, co krajské město ke konci loňského roku ze svazku vystoupilo.

Letos v září krajský úřad nařídil SVAK vydat Jihlavě majetek za 314 milionů. Šlo o vodohospodářskou infrastrukturu, kterou vybudovalo město po roce 2000 a také vydání dalšího majetku za 85 milionů.

Majetek za miliardu

Celkem se však Jihlava domáhá vydání majetku za zhruba 1,2 miliardy korun. Podle vyjádření advokátů SVAK i vedení města by se mohlo podařit městu převzít veškerý zbývající majetek do konce roku.

"Předpokládám, že po tom, co se takto rozhodlo, přiměje to zástupce ve SVAK, aby na valné hromadě, která bude v prosinci, odsouhlasili a připravili k předání zbývající část majetku. Tím, že se předá kompletní majetek, budeme moci vodovodní a kanalizační síť provozovat," uvedl Vymazal.

Získání majetku městu umožní, aby do kanalizační sítě a tím i povrchu ulic masivněji investovalo.

Trpí především ulice v centru Jihlavy a také rozvoj města. Tahanicemi o majetek také ohrožuje dotaci, kterou má město přislíbenou na rekonstrukci kanalizace.

Ke správě vodárenské a kanalizační sítě město už dříve založilo společnost Jihlavské vodárny a kanalizace (JIVAK).

"Probíhá oceňování majetku, který jsme původně skutečně chtěli, aby se zvládlo do konce roku. Problém je ten, že majetku je tolik, že se skutečně všechny nemovitosti musí pečlivě projít," řekl právník Šurka.

"A firma, která oceňování zajišťuje, avizuje, že termín je narušen. Bavíme se ale řádově o měsících, kdyby se to nestihlo během prosince, což se snažíme, tak do konce ledna nebo února to bude všechno pořešené," odhadl právní zástupce SVAK Jihlavsko.

Boj město vede i na druhé frontě

Město však řeší ještě jeden problém: provozování vodovodní a kanalizační sítě brání i to, že už ji nyní provozuje Vodárenská akciová společnost (VAS).

VAS jihlavský majetek provozuje podle smlouvy se svazkem, avšak bez souhlasu města. Nájemné VAS však neplatí Jihlavě, ale sdružení SVAK, ze kterého Jihlava loni ke konci roku vystoupila.

"Jihlava vede proti Vodárenské správní řízení, aby s provozováním sítě přestalo," dodal Šianský. "Pokud nedojde k uzavření smlouvy o majetkovém a finančním vyrovnání, hledí se na Jihlavu jako by byla členem svazku a SVAK vystupuje jako vlastník infrastruktury s výjimkou už vydaného majetku s právem hospodaření," tvrdí však právník Šurka.

"Město je připraveno si majetek provozovat samo, tak jako si spravuje lesy, provozuje Dopravní podnik či Služby města Jihlavy. Společnost JIVAK je ze dne na den připravená začít provozovat tuto infrastrukturu," ujistil primátor Jihlavy Vymazal.

Městští zastupitelé 16. prosince na svém zasedání schválí novou cenu vodného a stočného pro příští rok.

Cena vody by mohla klesnout

"Cena však ještě není přesně dopočítána, abychom nyní mohli přijít s návrhem ceny vodného a stočného," uvedl primátor Vymazal.

"Předpokládám ale, že dojde ke snížení cen vodného a stočného," dodal primátor.

A zároveň ujistil, že spory se SVAK o majetek nemohou způsobit utáhnutí vodovodních kohoutů pro jihlavské domácnosti. "Ti, kteří síť provozují, jsou povinni ze zákona provoz zajistit," dodal Vymazal.