Lubomír Dvořák sekačky Spider vymyslel a nechal si je patentovat. Dnes je...

Lubomír Dvořák sekačky Spider vymyslel a nechal si je patentovat. Dnes je vyváží do celého světa. | foto: Tomáš Blažek, 5plus2.cz

„Pavoučí“ sekačky mají novou továrnu. V Pohledu vyrostlo nové zázemí

  • 17
Do celého světa vyváží své patentované sekačky pro těžko přístupné a svažité plochy firma Lubomíra Dvořáka. V uplynulém týdnu otevřela svůj nový závod u Pohledu. Ročně v něm vyrobí skoro čtyři stovky strojů.

Tu firmu má tam nahoře někdo hodně moc rád. Na Vysočině několik dní pršelo. Ale teď, když otevírala nový závod, z jasné oblohy svítilo na slavnost slunce.

Přes deset let se firma tísnila v malém areálu, do většího se přestěhovala v pravý čas. Zůstat ve starém jen o pár dní déle, musela by kvůli omezené kapacitě odmítat zakázky.

Lubomír Dvořák (52)

  • S podnikáním začal hned po listopadové revoluci, zřídil si jednu z prvních soukromých stavebních firem v kraji. Později se firma rozrostla na osm desítek zaměstnanců.
  • Před téměř 11 lety k tomu přidal výrobu svého vynálezu, svahových sekaček Spider. Ty montuje u Havlíčkova Brodu, založil i firmu v USA.
  • Od loňského roku je držitelem nejprestižnějšího českého ocenění za vědu a výzkum Česká hlava.
  • Je ženatý, má čtyři děti.

Tyto dva příklady jako by charakterizovaly bezmála jedenáctileté působení firmy Dvořák – svahové sekačky. „Na začátku bylo rýsovací prkno a nápad vyrobit sekačku, která způsobí revoluci v sečení,“ říká majitel firmy Lubomír Dvořák.

Dnes má desítky zaměstnanců, osmdesátimilionový roční obrat, řadu patentů a zákazníky v celém světě. A od čtvrtka má jeho firma oficiálně i nové sídlo. Z menšího domku u Havlíčkova Brodu se přestěhovala jen o dva kilometry dál k Pohledu.

„Oproti původním prostorám je to obrovský rozdíl. Tady máme pětkrát víc místa. Posunuli jsme se úplně jinam,“ porovnává Dvořák. „Jak dřív chlapi říkali, lezli jsme po sobě. V dřívějším sídle nebylo ani kam dávat díly,“ dodal.

Velký závod vybudovala firma na zelené louce u hlavní silnice z Havlíčkova Brodu na Pardubice. Je v něm veliká výrobní hala, kanceláře a veškeré zázemí firmy. Za halou se tyčí dva vysoké kopce, testovací a předváděcí plocha pro unikátní sekačky. Před vchodem je velký okrasný bazén s terasou.

Každý rok o 40 procent víc

Nové sídlo vyšlo úspěšnou firmu na 26 milionů korun. I když si brala úvěr, může si to dovolit. Obrat za loňský rok se točil okolo 80 milionů korun. A podle všeho ji čeká ještě zářnější budoucnost. „Každý rok se nám daří zvyšovat výrobu o 40 procent,“ pochlubil se Dvořák. „Máme obavy, že pokud budeme růst dál stejným tempem, budeme muset během tří let přistavovat další halu,“ směje se.

O pavouky, jak zní český překlad jména sekaček Spider, je čím dál větší zájem. Za minulý rok jich firma vyrobila zhruba 350. Pětaosmdesát procent z nich zamířilo do světa. Bez nadsázky a v návaznosti na úvod článku se dá říct, že nad Dvořákovými sekačkami slunce nezapadá. „Nejvíc prodáváme do Anglie, do Německa, následují Spojené státy, zajímavá pro nás je i Jižní Korea,“ vyjmenovává majitel firmy. Odbytiště mají i v Japonsku nebo Singapuru.

Že firma vyváží doslova do celého světa, bylo patrné i při čtvrtečním otevření, kam pozvala své nejlepší zákazníky. Mezi třicítkou zahraničních hostů byli i Australané, Američané, Korejci i Francouzi.

Dálkově řízení velcí pavouci sečou trávu na těžko dostupných svazích nejčastěji pro vodárenské společnosti a povodí, pro správce či majitele silnic, ale také pro technické služby, obce nebo letiště.

Letos Dvořák přišel na trh s novým typem. Jde o zatím největší výrobek firmy. Na jeden záběr dokáže sekačka posekat pruh široký 2,3 metru, pohybovat se může do všech stran a jako vůbec první typ má i sedadlo pro řidiče. V hůře dostupných místech či na plochách o větším sklonu může šofér sesednout a sekačku ovládat rádiem. Model za jeden a čtvrt milionu korun se nyní dostává do výroby. „A už na něj máme deset objednávek,“ pravil Dvořák.

Dosavadní typy byly menší, bez místa pro řidiče. Ale stejně unikátní. Dvořák na své spidery získal několik patentů. Ve světě tak nemá v boji o zákazníka přímého soupeře. „V Evropě máme asi 15 konkurentů, ale kvůli našim patentům mohou stavět jen na pásovém podvozku, což je oproti našemu kolovému hodně limituje,“ prohlásil Lubomír Dvořák.

Robot z 1 200 součástek

Díly pro spidery, kteří jsou složení celkem z 1 200 součástek, firma objednává rovněž v celém světě. Motory Kawasaki jsou z amerického Missouri, spojky z Wisconsinu, tvarované plechové profily z Rakouska, speciální hliníkové odlitky z Čáslavi. „Jsme jediní v republice, kteří je používáme několikrát zpevněné,“ vyzdvihl Dvořák.

Věcí, kterých jeho firma používá jako jediná v republice, je mnohem víc. Například svařovacího robota. „Dřív jsme profily svařovali ručně. Jeden nám zabral osm hodin. Robot to zvládne za čtvrtinu,“ tvrdí. Jako jediní rovněž vyrovnávají podvozek pomocí laseru. „Dělá se to tak jen u aut, u zemědělských strojů nikde,“ dodal majitel firmy. Přesto jsou spidery daleko levnější, obratnější a úspornější než jejich pásová konkurence.

Podle Dvořáka je však stále spousta věcí, které se dají vylepšovat. Momentálně ve firmě zkouší novou automatickou převodovku, do budoucna chtějí snížit hlučnost sekaček, zjednodušit ovládání, zvětšit jejich plošný rozsah.