Mezi šestnáctkou skvostů dominuje rovněž věrná napodobenina výra velkého s...

Mezi šestnáctkou skvostů dominuje rovněž věrná napodobenina výra velkého s roztaženými křídly, na níž pracuje devatenáctiletá Štěpánka Coufalová z Olomouce. Ta jej tvoří podle malého odlitku z plastelíny. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Studenti umělecké školy vyrobili pro zoo dřevěnou babirusu či kiviho

  • 0
Zadní část zoologické zahrady v Jihlavě zaplnila zvířata ze dřeva. Ty zde vyrábí šestnáctka studentů místní Střední umělecké školy grafické od pondělí. V pátek akce končí, modely dostanou místo v různých koutech zahrady.

K vidění je trio dřevěných fenků, jedna žirafa a dvojice žirafích hlav, výři, sýčci či puštíci. Opracované dřevo ztvárňuje i klokana s mládětem, nosorožce, babirusu, rysa ostrovida anebo pták kiviho.

"Téma nám zadala designérka zoo. Letos jím je Austrálie. V plánu je i hnízdo vajec pštrosa emu v životní velikosti, aby si děti vyzkoušely, jak se v tom sedí," nastínil pedagog grafické školy a sochař Radomír Dvořák.

Ne všechna díla se však budou skvít u pavilonu Austrálie. "Babirusa, což je prase s kly, bude vystavena v Asii. Sovy pak budou patřit na lesní stezku, kterou zoo připravuje," říká Dvořák.

Studenti dostali jako materiál většinou lípu nebo jasan. Díla ze dřeva vydrží podle Dvořáka kolem patnácti let.

"Chtěl jsem dělat sovu, tak jsem si vybral výra, protože má výrazné rysy. Se dřevem se mi dělá dobře, je to nejlepší sochařský materiál," řekl autor jednoho z výrů, šestnáctiletý František Sedláček z Míchova na Žďársku.

Ucho fenka se muselo zalepit

Devatenáctiletá Eliška Svobodová z Krkonoš  je autorku dvojice fenků. "To druhé bude asi mládě, ale jisté to ještě není, třeba z toho vzniknou dva dospělí," pousmála se studentka třetího ročníku.

"Mně se fenci líbí, jsou roztomilí, proto jsem si je zvolila. Akorát se mi při práci urvalo ucho, tak jsme ho museli zalepit," poukázala.

Mezi šestnáctkou skvostů dominuje rovněž věrná napodobenina výra velkého s roztaženými křídly, na níž pracuje devatenáctiletá Štěpánka Coufalová z Olomouce. Ta jej tvoří podle malého odlitku z plastelíny.

"Výři jsou atraktivní a majestátná zvířata," má jasno studentka, která se mimo projektu Zoo Art momentálně věnuje práci na bystách lidí z hlíny. "Mimo jiné mám i bystu herce Toma Hiddlestona," pochlubila se.

Někteří studenti měli za vzor snímky z internetu. Třeba sedmnáctiletá Jana Martínková z Horních Dubenek na Jihlavsku, jejímž výtvorem je pták zoborožec. "Má strašně zvláštní zobák, ten mě zaujal," zmínila.

V zoo mohou návštěvníci už nyní obdivovat rovněž klokana od devatenáctiletého Michala Bezegy ze Znojma. "Nejtěžší z toho bylo udělat mládě tak, aby to proporčně vycházelo," řekl student, který už loni v rámci Zoo Artu zhotovil agamu vousatou.

Ze stop zvířat vytvoří boty pro děti

Zřejmě největší model představuje žirafa od Karoliny Majorové z Ledče nad Sázavou. Ve čtvrtek dopoledne už měla na podstavci vyřezané nožky a tělo, jen hlava byla ve tvaru kvádru.

"Zatím je to kostka, protože se se dřevem ještě manipuluje a uši by mohly lehce upadnout. Takže hlavu udělám až na konec. Žirafa je mi blízká proto, že mám ráda koně a navíc jsem chtěla tvořit velkou věc," podotkla osmnáctiletá sochařka.

Kromě dřevěných zvířat bude v zoo další novinka. "Domluvili jsme se s designerkou, že ošetřovatelé odlijí stopy žirafy nebo antilopy ze sádry. A my v ateliéru doděláme jejich věrnou napodobeninu ze dřeva. Smyslem má být to, že si tyto stopy budou moci děti obout jako boty," popsal sochař.