Studenti středních škol skládali v Dukovanech jadernou maturitu.

Studenti středních škol skládali v Dukovanech jadernou maturitu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Studenti středních škol skládali v Dukovanech jadernou maturitu

  • 0
Maturita nemusí být jen ta státní. V elektrárně v Dukovanech znají i tu jadernou. V posledním dubnovém týdnu ji absolvovali studenti gymnázií z Vysočiny a jižní Moravy, koncem května pak přijdou na řadu posluchači škol technického zaměření.

Zájem je velký, proto se z původního jednoho termínu od loňska pořádají odborné stáže pro středoškoláky hned dvě.

Letos se tato akce koná už čtvrtým rokem, tradičně se jí zúčastnili také studenti gymnázií z Třebíče, Moravských Budějovic, Velkého Meziříčí nebo Žďáru nad Sázavou.

Znalostní test jako tečka za třídenní stáží v elektrárně

Vybraných 42 studentů středních škol v elektrárně Dukovany skutečně maturovalo. Krátký znalostní test byl ale jen závěrečnou tečkou za odborným programem třídenní stáže. Kromě toho měli studenti šanci prohlédnout si elektrárnu a osobně se setkat i s předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou.

"Tuto speciální příležitost každoročně nabízíme především partnerským středním školám v regionu. Chceme seznámit mladé techniky s principy fungování jaderné elektrárny, a to nejen teoreticky, ale také prakticky. Účast na stáži je i cestou k budoucí spolupráci se Skupinou ČEZ," komentovala koordinátorka projektu Linda Štraubová.

Jaderná maturita

"Studenti mají přehled a dávají během přednášek otázky k věci," pochvaloval si aktivitu účastníků jaderné maturity výcvikový inženýr Vladimír Říha.

Účastníci stáže si po přednáškách prohlédli strojovnu, havarijní štáb a způsob skladování jaderného paliva a odpadu. Skladování odpadu spadá pod Správu úložišť radioaktivních odpadů a do těchto míst se v rámci maturity dostali účastníci v historii maturit letos poprvé.

Největší zážitek měli z trenažéru blokové dozorny a krytu. "Nejvíc mě bavilo převlékání do ochranných kombinéz a odstavování reaktoru," podělila se o své zážitky studentka Vlaďka Šotnerová.

Procedury při vstupu do areálu elektrárny jsou složité

Příjemně studenty podle jejich závěrečného hodnocení překvapila také úroveň stravování v areálu elektrárny, naopak by prý nemuseli absolvovat tak složité procedury při vstupu do areálu, u kterého nechybějí ani testy na alkohol.

"O jadernou maturitu je rok od roku stále větší zájem. Více než dvě třetiny účastníků stáže plánují v budoucnu studium na technických vysokých školách a stejný počet uvažuje o spolupráci se Skupinou ČEZ," doplnila Štraubová.

Nové lidi bude elektrárna potřebovat. Jen v roce 2018 odejde do důchodu z elektrárny 55 pracovníků. Zájem o technické obory na středních i vysokých školách neupadá a mezi nejčastěji volené obory patří právě energetika. To letos v dubnu potvrdil i Jan Fiedler, vedoucí odboru energetického inženýrství na Vysokém učení technickém v Brně.