Na Vysočině se v minulých dnech objevil první případ nakažení virem H1N1 v sezoně. Ilustrační foto

Na Vysočině se v minulých dnech objevil první případ nakažení virem H1N1 v sezoně. Ilustrační foto | foto: AP

Student na Vysočině se nakazil prasečí chřipkou, jde o první případ v sezoně

  • 4
Na Vysočině se v této sezoně objevil vůbec první případ onemocnění pandemickým virem H1N1. Prasečí chřipku diagnostikovali lékaři v minulých dnech u osmnáctiletého studenta v Jihlavě. Potvrdila to mluvčí jihlavské nemocnice Veronika Novotná.

"Osmnáctiletý mladík byl na infekčním oddělení jihlavské nemocnice hospitalizován kvůli nákaze virem H1N1. Lékaři ihned tuto skutečnost hlásili epidemiologům. Onemocnění je však ojedinělé, rozhodně se nejedná o žádnou pandemii," uvedla mluvčí.

Zatím není jasné, kde se mladík nakazil. V zahraničí ale podle Novotné nebyl. Už v úterý jej lékaři z jihlavské nemocnice propustili do domácího léčení.

Očkování lidé podceňují, říkají epidemiologové

Prevencí proti onemocnění, které ohrožuje především seniory a mladší lidi, je očkování. Protichřipková vakcína totiž tento pandemický virus v sobě obsahuje.

"Tato varianta pandemického viru může hlavně u mladších pacientů vyvolat nebezpečné komplikace. U starších lidí lze předpokládat, že se s ním už setkali v 70. letech minulého století," doplnila epidemioložka na Vysočině Alena Dvořáková.

Očkování jako nejdůležitější preventivní opatření podle epidemiologů veřejnost stále podceňuje. "Zatímco ve vyspělých evropských zemích je očkováno kolem 22 procent populace, u nás je to jen přibližně sedm procent," řekla Dvořáková.

Očkování je důležité hlavně pro pacienty s chronickými nemocemi dýchacího systému, srdce, cév, ledvin a jater, s cukrovkou a poruchami imunity.

Pokud se ochladí, nemocných lidé přibude

Počet případů virových onemocnění je zatím na Vysočině hluboko pod hranicí epidemie. "Pokud se však v příštích dnech výrazněji ochladí, lze předpokládat, že případů bude přibývat," uvedla Dvořáková.

Epidemiologové mají proti sezonním chřipkám několik druhů vakcín, mezi nimi i novou vakcínu s krátkou jehlou, která se aplikuje pouze do kůže. Lidé se mohou nechat očkovat u svých praktických lékařů nebo v očkovacích centrech.

Při chřipkových epidemiích v Česku onemocní až třetina populace. Na chřipku nebo její následky zemře ročně až 2 500 lidí.

,