Rekonstrukce náměstí v Havlíčkově Brodě.

Rekonstrukce náměstí v Havlíčkově Brodě. - Při rekonstrukci náměstí v Havlíčkově Brodě řemeslníci narazili na mnoho historicky cenných předmětů a nálezů. | foto: Anna Vavríková, MF DNES

Středověký sklep zpozdil rekonstrukci centra v Havlíčkově Brodě

  • 0
Centrum Havlíčkova Brodu zůstane rozkopané déle, než se původně plánovalo. Nejdříve se totiž musí zajistit středověký sklep, který dělníci objevili letos v srpnu. Až pak bude moci pokračovat oprava Svatovojtěšské ulice. Hotova bude až v příštím roce.

Za dvouměsíčním zdržením vězí středověký sklep, který pod ulicí v polovině srpna objevili dělníci. Teprve tento týden se radnice rozhodla, jak s historickým nálezem naloží a kdo se o neplánované práce postará. Od poloviny srpna proto veškeré práce stály (o nálezu sklepení čtěte ZDE).

"Rozhodli jsme, že sklep necháme staticky zabezpečit, ale že zůstane zachován. Do budoucna zůstane přístupný, budeme hledat jeho využití," oznámil místostarosta Libor Honzárek. I když to budou práce drahé a zdlouhavé, město odmítlo postupovat jako v minulosti, kdy byly podobné prostory neúprosně zalévány betonem.

Práce v ulici mohou pokračovat až se sklep zajistí

Statické zajištění bude spočívat ve zpevnění stěn sklepa, do nichž by měla být nainjektována speciální látka. Kamenné stropní klenby zpevní železobetonová žebra. Práce potrvají nejdéle do konce roku, přijdou zhruba na půl milionu. Polovinu zaplatí město, polovinu společnost Vodovody a kanalizace. Právě při rekonstrukci jejích sítí k provalení sklepa došlo.

"Je to pozůstatek po starém domě, který v ulici stál do 70. let. Pak ho nahradila nová bytovka, sklep ale zůstal," vysvětlil Honzárek, proč je zachování sklepa pro město důležité.

Podzemní prostory pocházejí ze středověku. V žádné dokumentaci však zaznamenány nebyly, pro dělníky byly překvapením. Sklep má rozlohu asi 40 metrů čtverečních, je velice členitý a je zhruba ze třetiny zatopen vodou. Archeologové v něm našli ještě několik drobných předmětů, některé hodně staré, objevili ale také třeba nočník zhruba z poloviny minulého století.

Pro centrum Brodu to znamená, že zůstane rozkopané ještě déle, než se původně zdálo. Teprve až dělníci dokončí statické zajištění sklepa, budou moci práce na pokládce povrchu v ulici pokračovat. Novou podobu tak může Svatovojtěšská ulice dostat až v příštím roce.

Svatovojtěšská ulice, i když do ní není povolen vjezd, patří v Brodě k nejfrekventovanějším. Využívána je zejména chodci. Vede z jihozápadního rohu náměstí k poště a na Smetanovo náměstí. Její rekonstrukce navazuje na kompletní opravu inženýrských sítí a povrchu Havlíčkova náměstí.

Není to první překvapení, na náměstí stál i nejstarší dům

Pro historii města je starý sklep dalším střípkem do mozaiky historie, kterou centrum vydalo. Při stavebních úpravách dělníci objevili celou řadu zajímavých předmětů i nečekaných staveb.

Tím nejzajímavějším objevem byly základy domu, který stál přímo uprostřed dnešního náměstí u morového sloupu. Protože náměstí pochází ze 13. století, je jisté, že dům musel být ještě starší.

"Z jaké doby pochází, nejsme schopni určit. Ale víme, že podsklepený dům zanikl v polovině 13. století," přiblížil vedoucí archeologického výzkumu Petr Hejhal ze společnosti Archaia. "Je to suverénně nejstarší známý doklad architektury v Brodě," dodal.

Ani o další unikáty nebyla v centru Brodu nouze. Zajímavým úlovkem byla studna, kterou koncem května objevili dělníci na spodní straně náměstí. Bagry odkryly množství drobných předmětů, keramiku, původní dlažbu, základy domů ze 13. století nebo středověký dřevěný vodovod.