Učitelka umělecké školy v Bystřici nad Pernštejnem Lena Macháčková ukazuje nalezenou partituru opery Bílá paní pernštejnská (na snímku porovnání starého a současného notového zápisu). | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Partitura opery se válela v muzeu, Bystřičtí ji teď nacvičí na slavnost

  • 0
V brněnském zemském muzeu se našly noty romantického díla dvou bystřických autorů. Opera o bílé paní líčí historickou svatbu a příběh nešťastné lásky. Pro hudebníky je oříšek ručně psané noty rozluštit. Některé party jsou psány pro nástroje, které už neexistují. Část opery přesto zahrají.

Operu našel jeden z obyvatel Bystřice v brněnském Zemském archivu. Partituru téměř dvě stě let staré opery Bílá paní pernštejnská vytvořili místní autoři - Antonín Boček a Antonín Emil Titl.

Jejich letité dílo bude ozdobou oslav Roku Pernštejnů. Operu navíc secvičí sami Bystřičtí.

Dílo objevil středoškolský profesor Jan Pulkrábek. S manželkou, jež pracuje v bystřickém městském muzeu, a s hudebnicemi Lenkou a Michaelou Macháčkovými se rozhodl zpěvohru po dlouhých letech opět oživit.

Hudební rekonstrukce zazní při příležitosti projektu Národního památkového ústavu Roku Pernštejnů.

Bílá paní

Bílá paní pernštejnská, v originále Die Burgfrau, vznikla ve dvacátých letech 19. století. Autorem libreta je bystřický historik a moravský zemský archivář Antonín Boček, hudbu k ní napsal jeho tehdejší přítel, rodák z Pernštejna a později kapelník vídeňské dvorní divadelní scény Antonín Emil Titl. Premiéru měla v brněnském divadle v roce 1832.

"Chceme uvést jen část opery, zhruba polovinu. Je to totiž poměrně náročný kus - jak pro zpěváky a muzikanty, tak pro posluchače. Například sólové árie pro dva dívčí hlasy jsou v poměrně velkém hlasovém rozsahu nebo se tam objevují nástroje a ladění, které dnes nemáme," přiblížila Lenka Macháčková, učitelka bystřické základní umělecké školy, která nyní spolu s dcerou partituru přepisuje.

"Ten zápis je o dost jiný, než na který jsme zvyklí. Dnešní hudebníci mají v notách všechno jasně, přesně a přehledně napsáno. Ty staré noty obsahují spoustu poznámek, které je potřeba dešifrovat a pochopit, co měl autor na mysli," vysvětlila učitelka hudby.

Zajímavá bude podle ní skladba například i sborovými zpěvy havířů. Také oni, stejně jako další zpěváci včetně sólistek a většina muzikantů, budou obyvatelé Bystřice.

V opeře budou vystupovat členové místního komorního pěveckého sboru Alter Ego a také místní orchestr Něhoslava Kyjovského, který Lenka Macháčková vede.

"Vybereme ty nejzajímavější pasáže z každého dějství. Aby zazněly jak árie, tak sborové zpěvy i části instrumentální," řekla Macháčková.

Dílo zazní na náměstí

Libreto zůstane v němčině, s tím, že český překlad budou mít posluchači k dispozici v programu.

Operu zájemci uslyší v září při zahájení výstavy Rok Pernštejnů. "Pokud bude slušné počasí, odehrajeme Bílou paní pernštejnskou v amfiteátru na náměstí. Když ne, přesuneme se do muzea," naznačila Macháčková.

Jedinečnému hudebnímu podniku, kterého se budou účastnit většinou bystřičtí amatéři, fandí také radnice, která se rozhodla jej finančně podpořit.

"Je to výborný nápad, kterým myslím důstojně Rok Pernštejnů oslavíme. Z kulturního grantu jsme na akci vyčlenili 20 tisíc korun," řekl starosta Karel Pačiska.