Jeden z kamenů stolpersteine by měl ležet před domem židovské rodiny Lieblů...

Jeden z kamenů stolpersteine by měl ležet před domem židovské rodiny Lieblů vyhlazené za druhé světové války. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Přibyslav připomene deportované Židy stolpersteiny, kameny zmizelých

  • 0
V přibyslavské dlažbě by se během letošního roku měly začít objevovat pamětní kameny zmizelých, stolpersteine. Kostky se zlacenou tabulkou s údaji o oběti mají připomenout památku místních židovských rodin deportovaných za druhé světové války do koncentračních táborů.

Transport se podle dochovaných záznamů týkal ve městě deseti lidí, členů tří židovských rodin - Hoffmanových, Reinigerových a Lieblových. Posledně jmenovaných bylo nejvíce, v koncentračním táboře zahynulo pět dětí a oba rodiče.

Právě před jejich domy by se kamenné kostky připomínající jejich tragický osud měly objevit. Všichni přibyslavští Židé byli z Třebíče transportování do Terezína a poté do pěti dnů posláni dál na východ, do Treblinky, Lublinu nebo do Majdanku, kde byli všichni zavražděni.

Za aktivitou stolpersteine v Přibyslavi stojí nový ředitel místní základní školy Petr Adam. "Přemýšleli jsme, jak toto téma oživit v rámci výuky u dětí na druhém stupni a vnímání definic demokracie nebo extremismu. Dnes to patří k jedněm z nejdiskutovanějších témat občanské výchovy," řekl Adam.

Ten chce nyní dohledat přesná místa, kde zmíněné rodiny do transportu žily. "Předpokládám, že by to mělo být na náměstí a v jeho okolí. Pokud vím, ve městě neexistovalo tehdy žádné gheto ani ulička vyhrazená Židům, synagoga ani modlitební místo," doplnil Adam.

Na odhalení kamene chtějí pozvat neteř jedné z rodin

Podle starosty města Jana Štefáčka byla část Židů deportována právě z domu, na jehož zdi je od roku 2006 umístěna pamětní deska obětem holokaustu. Dnes je v něm modlitebna církve husitské a sousedí s místním muzeem, infocentrem a knihovnou. Právě před ním by se měl první kámen vsazený do dlažby objevit.

"Po odhalení pamětní desky je tohle pokračování, další krok k narovnání vztahů s tehdejšími místními obyvateli, Židy, k němuž od války ještě bohužel nedošlo," dodal Štefáček.

Oběti holocaustu v Přibyslavi připomíná jen pamětní deska umístěná na nádvoří muzea a knihovny. I když tu visí od roku 2006, návštěvníkům města je tak trochu skrytá.

Podle něj žádný z pozůstalých po vyvražděných rodinách ve městě ani okolí nežije. "Jedinou žijící příbuznou podle našich informací je neteř paní Lieblové, která žije v Praze, a kterou chceme na položení prvního z kamenů pozvat. Doufáme, že se objeví ještě další," dodal starosta.

Petr Adam hodlá peníze na pořízení stolpersteinů sehnat například organizováním kulturních aktivit.

První z nich se uskuteční příští středu. Půjde o divadelní představení činoherního divadla z Ústí nad Labem s názvem Pan Theodor Mundstock. Výtěžek ze vstupného, které bude 69 korun, půjde na nákup prvního ze stolpersteinů. Pořízení kamene přijde na tři tisíce korun plus 430 korun za jeho vsazení.

Přibyslav by se na Vysočině stala jedním z prvních měst, kde by se stolpersteiny objevily. Před nedávnem jich několik odhalili v Třebíči. Tam se ale záměr nerodil lehce, zprvu se proti nim postavili památkáři (více čtěte zde). Ti nakonec ustoupili. Myšlenky na pořízení stolpersteinů má i Velké Meziříčí.