Most nad Libušiným údolím v Třebíči je nechvalně proslulý tím, že přitahuje...

Most nad Libušiným údolím v Třebíči je nechvalně proslulý tím, že přitahuje sebevrahy. | foto: Archiv, MAFRA

Most nad Třebíčí láká sebevrahy. Bylo jich už přes čtyřicet

  • 11
Statistiky o železničním mostě přes Libušino údolí v Třebíči jsou neúprosné. Místo vyhledávají zoufalí lidé, aby tam balancovali na hraně života a smrti. V úterý navečer tam plánoval ukončit svůj život další člověk.

Mostu nad Libušiným údolím stojí přes sto let. Postavili ho italští dělníci a v osmdesátých letech minulého století se dočkal generální rekonstrukce. Především proto, že se zvýšil provoz v souvislosti s výstavbou dukovanské jaderné elektrárny.

A přibyla také lávka. Původně sloužila pouze pro servisní potřeby správců železnice. Začátkem devadesátých let si ale město vymínilo její zpřístupnění pro veřejnost.  

Různí lidé, stejný osud

Na život si tu třeba sáhl muž, který měl rakovinu, a také nešťastná učitelka z Jaroměřic. Nebo Vietnamec, který se zamiloval do Češky, ale překážky ve vztahu byly příliš velké.

V úterý chtěl skončit se životem sedmačtyřicetiletý muž z Jaroměřic posilněný alkoholem. Strážníkům se nakonec podařilo mu skok rozmluvit. Převezli ho na psychiatrii do Jihlavy.

Přesně o týden dřív tu šel naproti rozjetému vlaku třiačtyřicetiletý muž. Zemřel. Strojvedoucí troubil, bylo to ovšem marné. Muž podle všeho nebyl v dobrém psychickém stavu a záměrně zůstal v kolejišti. Vyšetřování události ještě neskončilo.

Loni 14. prosince, 18. října, 31. srpna a 12. března policisté úspěšně zakročili a nešťastné lidi odvezli těsně předtím, než skočili dolů. Třetího května své rozhodnutí padesátiletý muž dotáhl do konce. Našli jej mrtvého pod mostem.

"Pro Třebíč je to typické místo," říká mluvčí policie Jana Kroutilová s tím, že právě sem míří sebevrazi.

Sítě by nic nevyřešily, míní místostarosta

Podle statistik se v těchto místech, ať už ze starého nebo z opraveného mostu, od roku 1947 do roku 2001 rozhodlo skokem ukončit svůj život 25 lidí. Od té doby ale přibylo mnoho dalších sebevrahů. Číslo zřejmě překročilo čtyřicítku.

Zpravidla skočí z pěší lávky, která je oddělená od kolejí a je součástí konstrukce mostu. Pod lávkou je hloubka na dno údolí přes 40 metrů. Vkročení sebevrahů pod vlak je zde výjimečné. Nabízí se otázka, zda by nešlo lávku lépe zabezpečit.

Podobně, jako to udělali v Praze na Nuselském mostě. Mluvčího Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Marka Illiaše dotaz překvapil. Jeho firma totiž o problému neví.

"Dozvěděli bychom se to, pokud by tam lidé často skákali pod vlak. Tedy narušili provoz na trati. Nebo pokud by při sebevraždě dopadali na naše pozemky. Jinak se k nám v rámci vyšetřování takové informace nedostanou. Změnit situaci lze, ovšem ve spolupráci s místní samosprávou," řekl Illiaš.

Místostarosta Třebíče Pavel Svoboda se domnívá, že by záchranné sítě a podobná opatření nic moc neřešily. Že by se je sebevrazi stejně snažili přelézat. "Jako je to na Nuselském mostě v Praze," dodal. Možná by hledali jiné způsoby sebevraždy.