Jeřáb na snímku právě dřevěnou konstrukci usazuje na kamenný základ rozhledny.

Jeřáb na snímku právě dřevěnou konstrukci usazuje na kamenný základ rozhledny. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Rozhledna Mařenka poskočila o deset metrů, čeká na špičku z oceli

  • 4
Na vrchu Mařenka na Třebíčsku je v posledních dnech pořádně rušno. K zemi klesá prach, nad korunami stromů tancuje rameno jeřábu. Stavba nové rozhledny, která má dosáhnout až do 31 metrů, vrcholí. Turistické lákadlo za sedm milionů korun opět povyrostlo o dalších deset metrů.

Na kamenný základ vyhlídky, jež ční deset metrů nad zemí, jeřábník položil deset metrů vysokou trámovou konstrukci. "Usadili jsme dřevěnou konstrukci, která je poměrně složitá, na první železobetonovou část. Poslední díl už je jen ocelová konstrukce," uvedl stavbyvedoucí a manažer projektu Martin Vimr.

"Teď v té největší montáži na tom dělá patnáct lidí," upřesnil Vimr s tím, že na stavbě rozhledny se pracuje nepřetržitě od 15. dubna.

Původně měla být už hotová, konkrétní termín byl 7. září. Ten se o víc než měsíc posunul. Firma Lavimont by měla dílo nakonec předat 8. října.

Termín otevření je stále nejistý

"Původní plán nebyl proveditelný. Proto se musel udělat nový, a tak se to posunulo," uvedl Vimr.

Podle starostky nedalekých Štěměch však hrozí, že při otevření nebude zrovna ideální počasí. "Zrovna v pátek, kdy se mělo otevírat, bylo opravdu krásně. Jak bude na přelomu října a listopadu, kdy rozhlednu nejspíš slavnostně otevřeme, se nedá odhadovat," řekla starostka Marie Báňová.

Kdy se z ní rozhlédnou první návštěvníci, není tedy ještě jisté. "Záleží na tom, jak se vše od předání rychle stihne," dodala Báňová. Akce už však podle ní vypadá nadějně. "V pondělí jsem Mařenku viděla a stavba nabírá obrátky. Firma možná nakonec skončí dřív, než avizovala. Jsou tam poskládané dva segmenty schodiště a konstrukce jsou také na místě," spokojeně konstatovala starostka.

Na definitivní podobu rozhledny se těší i místní. "Půjdu tam hned, jak bude hotová. Naposledy jsem tam byl v květnu. To místo mám moc rád," řekl sedmadvacetiletý Marian Hamrla ze Štěměch. "Jen si říkám, kdy to tam stavbaři dokončí. Ten termín už o měsíc posouvali, tak uvidíme," dodal.

Na vrchu Mařenka, nejvýše položeném místu Třebíčska, už dříve rozhledna stála. V polovině minulého století však při bouřce spadla. Loni na tuto stavbu sehnal celkem tři miliony korun v evropských fondech mikroregion Podhůří Mařenky, který spojuje Rokytnici nad Rokytnou, Markvartice, Předín, Štěměchy, Čáslavice, Římov a Chlístov.