Podklášterský most v Třebíči čelí nečekaným komplikacím.

Podklášterský most v Třebíči čelí nečekaným komplikacím. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Stavba mostu v Třebíči nabírá skluz. Skalnaté podloží je jinde

  • 4
Podklášterský most v Třebíči čelí nečekaným komplikacím. Skalnaté podloží je jinde, než předpokládal projekt. Most je tak nutné přeprojektovat. Stavba se už opožďuje o týdny.

„Když se zboural jeden z pilířů starého mostu, přišlo se na to, že je skalnaté podloží výš, než se předpokládalo. Což se nedalo v plném rozsahu zjistit, dokud byl pilíř na svém místě,“ popsal důvod zastavení prací místostarosta Třebíče Vladimír Malý (ČSSD).

Podle jeho slov je nyní skluz dva až tři týdny. Někteří úředníci z radnice mluví mimo záznam o měsíci.

Problém se vyskytl u mostního pilíře na straně směrem ke Komenského náměstí. Nový pilíř měl být založený na pilotách, teď se musí doprojektovat varianta se základovou deskou. Čeká se i na expertní posudek ke stavu podloží, který bude vznikat dva týdny.

Uzavírka na nejfrekventovanějším třebíčském mostě přes řeku Jihlavu se vyřizovala do 15. prosince, aby byla časová rezerva. Otázkou nyní je, zda bude dostatečná.

„Kraj Vysočina má v současné době dvě investiční dopravní priority - stavbu mostu u hotelu Slunce v Havlíčkově Brodě a stavbu Podklášterského mostu v Třebíči. Dodržení termínu jejich realizace je pro nás a i pro mě samotného zásadní věcí,“ zdůraznil hejtmanův náměstek pro dopravu Libor Joukl (ČSSD).

V případě Třebíče bude podle něj do tohoto týdne upravena projektová dokumentace podle podmínek na staveništi tak, aby stále splňovala to nejlepší stavební řešení.

Vícenáklady nebudou zásadní, soudí náměstek hejtmana

Joukl říká, že bude předložen aktualizovaný harmonogram prací. Podle jeho názoru by zdržení mělo být řádově v jednotkách dní. Což se ovšem neshoduje s tím, jaké informace mají v Třebíči na radnici, kde situaci pečlivě sledují i s ohledem na řidiče a lidi, kteří most obvykle využívají.

Joukl ale zdůrazňuje, že zpoždění na začátku tak dlouhé a náročné stavby je možné a nemělo by to mít vliv na její další průběh.

Na dotaz, jak důkladně nechal kraj jako investor prozkoumat podloží v oblasti pilířů při přípravě stavby, uvedl, že byl proveden řádný geotechnický průzkum. Jeho cílem bylo získat co nejpodrobnější informace právě o geologických poměrech v místě budoucí stavby.

„Z geotechnického průzkumu jednoznačně vyplývalo využití hlubinného založení mostu. Aktuálně byl zadán doplňkový průzkum, který byl umožněn až po regulaci toku,“ sdělil Joukl. Na dotaz, o kolik se stavba touto nečekanou velkou komplikací prodraží, odpověděl neurčitě, že by nemělo jít o „zásadní vícenáklady“.

Například odborník Martin Řehulka z brněnské projekční kanceláře Pris, která se zabývá projektováním mostů, říká, že nečekané komplikace se objevují při každé velké rekonstrukci na místě starého přemostění.

„Průzkumné sondy do podloží v době, kdy původní most ještě stojí a projektuje se nový, mohou minout nějaký skalní výčnělek. Protože mají malý průměr,“ předložil svou zkušenost.