Stavba afrického pavilonu v jihlavské zoologické zahradě.

Stavba afrického pavilonu v jihlavské zoologické zahradě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nový domov pro hady a ještěrky bude mít příliv a odliv i plazí kůži

  • 2
Procházet se po visutém mostku a pozorovat při tom krokodýly. Nebo hledat skotačící opičky či si pohladit švába. I to bude možné v tropickém pavilonu, který právě vyrůstá v jihlavské zoologické zahradě. Nová architektonicky velmi zajímavá hala nabídne téměř dvě stovky zvířat a prostředí pralesa.

Liány a tropické rostliny tam zatím ještě nemají, ale to vše přijde. Zatím lze pozorovat cvrkot stavebních dělníků v ústřední části jihlavské zoologické zahrady.

Výstavba tropického pavilonu, který má být bezpochyby jedním z jejích největších lákadel, se blíží do zdárného konce.

„Jsme ve fázi dokončování. Jakmile bude hotová střecha, přejde se k osazování rámů a skel jednotlivých ubikací,“ řekl mluvčí zoo Martin Maláč.

„Momentálně pavilon připomíná spíše tovární halu. Jiné to bude, až sem dosadíme umělé stromy, skály a další záležitosti. Aby bylo hned na první pohled jasné, že jde o tropický pavilon,“ potvrdil Maláč.

Nová hala se návštěvníkům otevře nejdříve ve druhé polovině roku. „Předpokládáme, že na konci prázdnin. Než do ostrého provozu pustíme zvířata, dáme tam prvně teploměry a budeme zkoušet, na jaký výkon topit. Je totiž potřeba, aby tam leguáni a další tvorové měli teplo, ale to nesmí přesahovat určité hodnoty,“ popsal mluvčí.

Ještěrky a hadi musí mít pod žárovkou čtyřicet stupňů

„Plazům a obojživelníkům se musí opravdu topit, ne jen temperovat na pokojovou teplotu. Třeba některé ještěrky a hadi musí mít pod žárovkou i čtyřicet stupňů. Zároveň je potřeba, aby nechybělo správné větrání. I proto je tato stavba technologicky nejsložitější z těch, co jsme tu dosud měli,“ uvedl Maláč.

V tropickém pavilonu budou žít primárně plazi a obojživelníci, kteří nyní zimu přečkávají v zázemí zoo. Část z těchto zvířat zahrada dočasně přesunula do jiných zoo. V pavilonu bude kolem 70 ubikací v různých velikostech.

Zabydlí se v nich skoro dvě stovky zvířat. „Přibudou nám také nové druhy. Předpokládáme, že budeme mít aligátory čínské a krokodýly siamské. I náš pár krokodýlů čelnatých, který je nyní zapůjčen do krokodýlí zoo v Protivíně v jižních Čechách,“ řekl Maláč.

Atmosféru tropického pralesa dotvoří drobní savci. Vyjímat se v tomto směru budou například drápkaté opičky, na jejichž chov se Zoo Jihlava specializuje a které se v pavilonu budou pohybovat „na volno“.

Když návštěvník ve tmě nahmatá švába, rozsvítí se světlo

Návštěvníci tam také najdou pavouky, štíry, hmyz a další bezobratlé. Jednou z netradičních záležitostí bude velká, ve tmě umístěná expozice švábů. „Když na ně člověk sáhne, tak se rozsvítí světlo. Tohle považuji za jednu z ‚cirkusových‘ atrakcí, které nesmí chybět,“ popsal architekt Jaroslav Huňáček.

Další zvláštností budou i obojživelné ryby, takzvaní lezci. Tyto ryby budou mít ve vodě uměle vytvořený příliv a odliv. „To je velmi atraktivní podívaná, jakou mají například i v Praze,“ upozornil Huňáček.

Pavilon plazů navrhl ve tvaru tříramenné améby - měňavky pohybující se pomocí panožek. Stavba má průhledy a šupiny znázorňující plazí kůži. „Momentálně je střecha hotová z jedné třetiny. Chybí povrchová úprava, která by plechu dodala barevný zeleno-šedý nádech,“ vysvětlil architekt.

Zoo pěti kontinentů bude kompletní

Tropický pavilon je poslední a také finančně i stavebně nejnáročnější částí přestavby jihlavské zoo v rámci projektu Zoo pěti kontinentů. Celkově tu město s přispěním evropských dotací vybuduje pavilony za zhruba 135 milionů korun.

Nejnovější atrakce roste v místě někdejšího pavilonu opic a plazů, nedaleko od medvědince. Po dokončení nabídne ve svých útrobách kromě prostředí tropického pralesa třeba i vrak havarovaného letadla s expozicí hadů a pavouků, tropickou meandrující řeku, lanový most a vodopád. Všechny prostory budou samozřejmě obývané tropickými druhy živočichů.

„Do vegetací zarostlého vraku se bude vcházet a z okének bude možné nahlédnout do expozice anakond a k velkému vodopádu na výběh želv,“ popsal Huňáček.