Protože Cecilie Hamrová neměla dědice ani závěť, v němž by ho někomu odkázala,...

Protože Cecilie Hamrová neměla dědice ani závěť, v němž by ho někomu odkázala, připadl pomník na jejím jihlavském hrobě státu. Ten ho teď prodává za pět tisíc korun. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Bývalá učitelka zemřela bez dědiců. Stát jí sebere náhrobek v Jihlavě

  • 305
Český stát umí být nemilosrdný. Pouhé dva roky po smrti učitelky Cecilie Hamrové jí nedopřeje klid ani na jihlavském hřbitově. Prodává za pět tisíc pomník z hrobu, kde je pochovaná se svými rodiči. Peníze půjdou do státního rozpočtu. To vše jen proto, že neměla dědice ani závěť.

Cecilie Hamrová žila sama na sídlišti u jihlavského pivovaru. Neměla sourozence ani děti, nebyla vdaná. Jako věřící často chodila do kostela, byla členkou sekulárního františkánského řádu.

Vždy upravenou dámu dobře znali i v nemocnici, kam chodila pomáhat umírajícím. Domlouvala jim mimo jiné setkání s farářem.

„Paní Hamrová byla učitelka a moje sousedka. Znaly jsme se šestnáct let. Všichni v baráku ji měli rádi, vzpomínám na ni velice dobře. Byla moc hodná,“ popsala Marie Pečenková, která navštívila hrob Cecilie Hamrové.

A byla velmi nemile překvapena, když se od redaktora MF DNES dozvěděla, že pomník je na prodej s „vyvolávací“ cenou pět tisíc korun. A že hrob tak vlastně zmizí, zůstane anonymní.

Náhrobek z černé žuly i s kamennou obrubou hrobu prodává Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). A to docela krátce po smrti učitelky.

Nemáte dědice ani závěť? Pomník na hrobu připadne státu

Cecilie Hamrová zemřela v únoru roku 2013 v šestaosmdesáti letech. Její jméno na náhrobku není, protože už ho tam neměl kdo vytesat, když neměla příbuzné. Zato jména jejích rodičů, kteří zemřeli v osmdesátých letech, na pomníku jsou.

Marie Pečenková pokládá čas od času na hrob sousedky květiny. A je přesvědčená o tom, že není něco správně, když má pouhé dva roky po smrti učitelky zmizet hrob její rodiny.

Jenže v České republice to funguje tak, že je všechno s prodejem podle regulí. Když zesnulý nemá dědice ani nesepsal před smrtí závěť, tak podle občanského zákoníku připadne státu i pomník na jeho hrobě. Uvedl to Pavel Hortig, mluvčí ÚZSVM.

Tento úřad má momentálně ve své nabídce více takových náhrobků. Dva již na Vysočině prodal asi za šest tisíc korun, tedy v průměru dostal tři tisíce za jeden. „Ta částka byla odvedena do státního rozpočtu,“ dodal mluvčí.

Kromě Jihlavy byly v nabídce i pomníky se jmény zemřelých v Moravských Budějovicích a Třebíči.

Pavel Hortig zatím nemůže během výběrového řízení prozradit, jestli už se nějaký kupec přihlásil o pomník rodiny Hamrových.

Stát prodává domy, náramkové hodinky i obrázky svatých

Pokud se náhrobek neprodá za minimálně pět tisíc, bude následovat další kolo prodeje s nižší cenou. Takových kol a snížení ceny může být víc. V některých případech nabízí úřad prodej náhrobku i s možností pronájmu hrobového místa. To ale není případ Cecilie Hamrové. Uzávěrka nabídek na její náhrobek je 20. července. Pět dní poté to bude 89 let od narození Cecílie Hamrové.

Nejsou to jen hřbitovní pomníky, co nyní nabízí ÚZSVM na Vysočině. Prodává i šestery náramkové hodinky, jejichž minimální cena se pohybuje ve stokorunách. K nim si zájemci můžou přikoupit pěkné mramorové stolní hodiny. A Česká republika taky prodává náramek z dřevěných destiček, na nichž jsou obrázky svatých. Jeho cena je nyní na hranici padesáti korun.

Pelhřimovská pobočka úřadu nyní nabízí i na první pohled pěkný domek i s nábytkem a zahradou v Černovicích. Jeho minimální cena je 460 tisíc korun. Třípokojové bydlení se vším příslušenstvím i kolnou stojí nedaleko železniční trati. „Jedná se o rodinný dům přibližně z roku 1925 s malým podsklepením,“ uvádí se v nabídce, která platí do konce června.

Stát prodává i velmi rozsáhlou zemědělskou usedlost v Krahulčí za minimální cenu 720 tisíc korun. Její stav je ale velmi špatný, objekt bude potřebovat značné investice.

,