Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Vrahové na Vysočině měli loni proti policii nulovou šanci

  • 0
Policisté na Vysočině zveřejnili statistiky za loňský rok. Vyplývá z nich, že si nevedli vůbec špatně, hlavně v řešení závažných zločinů. Dopadli pachatele všech loňských znásilnění, vraždy se jim podařilo vyřešit všechny už čtvrtý rok po sobě.

V kraji se loni stalo mnohem méně trestných činů než jinde v republice, objasnit se jich však podařilo víc, než činí celostátní průměr.

Policejní složky v celém loňském roce zaevidovaly celkem 8 761 trestných činů. Po Karlovarském kraji je to nejméně v republice. Hned loni se jich podařilo objasnit 53 procent.

Trestné činy v kraji a jejich objasněnost v roce 2013

celkem trestných činů 8 761

- z toho na Jihlavsku 2 360

- na Žďársku 1 731

- na Třebíčsku 1 699

- na Havlíčkobrodsku 1 508

- na Pelhřimovsku 1 463

objasněno celkem 52,97 %

kategorie trestných činů

násilná kriminalita 642

- z toho vraždy 11

- loupeže 56

- úmyslné ublížení na zdraví 232

mravnostní kriminalita 91

- z toho znásilnění 20

- pohlavní zneužívání 44

majetková kriminalita 4 567

- z toho vloupání 1 654

- krádeže 2 349

- krádeže aut 147

hospodářská kriminalita 1 056

- z toho podvody 445

- úvěrové podvody 173

- daňová trestná činnost 55

informační kriminalita 544

drogová kriminalita 241

Podíl u vybraných skupin

recidivisté účast na 64 % činů

děti do 17 let 5 %

Policie loni zajistila majetek v celkové hodnotě 68,64 mil. Kč.

Na nevyjasněných případech kriminalisté stále pracují a toto číslo každým měsícem dále roste.

"Naštěstí Vysočinu, protože je spíše venkovský kraj s menšími sídly, tolik nepostihla novoroční amnestie. Lidé, kteří v rámci amnestie opustili brány věznic, v kraji spáchali pouze 77 trestných činů. To je nejméně v republice," konstatoval krajský náměstek pro kriminální policii Pavel Peňáz. Ve velkých aglomeracích amnestovaní stáli za stovkami i tisíci skutků.

Vražda miminka zabrala půl roku

Nejvíce hrdí jsou vysočinští vyšetřovatelé na svou práci při pátrání po pachatelích vražd nebo pokusů o vraždu. Těch se loni v kraji stalo 11, což je téměř dvojnásobek počtu z roku 2012.

"Deset z nich se nám podařilo kompletně objasnit. U jedenácté známe pachatele, vyšetřování tam ale po formální stránce ještě neskončilo," uvedl Peňáz.

Nejvíce dal policii zabrat nález mrtvé novorozené holčičky pohozené v igelitové tašce u rybníka Drátovec nedaleko Havlíčkova Brodu. Hrůzný nález objevil kolemjdoucí v polovině dubna (čtěte zde).

Pachatelku - jednadvacetiletou matku, jež holčičku porodila, zavraždila a odhodila - dopadli po půl roce v listopadu (více zde).

"Nedalo se vyloučit vůbec nic. Měli jsme profil DNA matky, protože ale nebyla dosud trestaná, neměli jsme její vzorek z dřívějška v databázi. Matkou mohla být žena místní, ale i třeba odkudkoliv v republice nebo cizinka," popsal těsně po zatčení vražedkyně trable krajských kriminalistů jejich vedoucí Pavel Kubiš.

Policie při vyšetřování také několikrát žádala o pomoc veřejnost a sešly se jí stovky tipů.

Kubišův tým má na svědomí v tuzemsku unikátní kousek - v dobrém. Od roku 2010, kdy krajské ředitelství na Vysočině vzniklo, se v kraji stalo 30 vražd. Objasnit se podařilo všechny do jedné.

"Je to skvělá práce. Vraždy jsou vnímány jako ty nejhorší zločiny," ocenil Peňáz.

Kriminalisté se v loňském roce na Vysočině cíleně zaměřili na vyšetřování krádeží aut. Těch zmizelo celkem 147, což je číslo srovnatelné s předchozími roky. Nejvíce se kradly škodovky a volkswageny.

Policistům se podařilo objasnit 36 procent případů. "To je naprosto výjimečné číslo. Ve zbytku republiky policisté objasnili pouze čtvrtinu všech krádeží motorových vozidel," pravil Pavel Peňáz.

Dvě třetiny krádeží bez trestu

Velice se kriminalistům dařilo i ve vyšetřování znásilnění a pohlavního zneužívání. V těchto podkategoriích mravnostní kriminality objasnili takřka všechny případy.

Dopadli pachatele všech dvaceti znásilnění.

Podobně skvěle si vedou týmy vyšetřující drogovou kriminalitu. Ze 241 případů, které se k policii dostaly, vypátrali pachatele 92 procent. "To je výsledek, který je čistou prací policie a použitím pátracích prostředků. V této oblasti se na pomoc veřejnosti nemůžeme spolehnout," dodal krajský náměstek pro kriminální policii.

Naopak, kde se policii dlouhodobě příliš nedaří, jsou majetkové trestné činy. Z celkových 4 567 nahlášených skutků se jich podařilo objasnit jen necelých 30 procent. Podobnou úspěšnost ale mají kriminalisté ve všech regionech republiky.