Zastupitelé volí hejtmana Vysočiny.

Zastupitelé volí hejtmana Vysočiny. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Politici na Vysočině si přivydělali statisíce, třeba za zlato a akcie

  • 2
Křeslo ve správní radě VZP za 330 tisíc, další podobné místo za čtvrt milionu ve Správě železniční dopravní cesty. Politici z Vysočiny si loni přivydělali statisíce. Boční příjmy překonaly i milionovou hranici.

V oblasti majetkových přiznání umí překvapit krajský radní Martin Hyský (ČSSD). Nejprve loni oznámil, že vyhrál hlavní cenu Škodu Yeti v soutěži České spořitelny (více čtěte zde). U této banky má i hypotéku. Nového auta si nicméně moc neužil. Prodal je za 376 tisíc.

Majetková přiznání politiků

  • Jaroslav Vymazal, primátor Jihlavy
    Loni si pořídil byt za bezmála dva miliony korun. Půjčil si 300 tisíc korun od Olgy a Ivana Hlaváčových.
  • Jiří Běhounek, hejtman
    Přivydělal si vedle své práce na kraji přes 700 tisíc korun. Z toho 330 tisíc inkasoval za funkci místopředsedy správní rady VZP.
  • Libor Joukl, náměstek hejtmana
    Loni si přivydělal okolo čtyř set tisíc korun. Z toho čtvrt milionu získal jako člen správní rady ve Správě železniční dopravní cesty.
  • Libor Honzárek, brodský radní
    Na účtu mu přibylo bezmála 1,5 milionu korun. Získal je prodejem části akcií havlíčkobrodského měšťanského pivovaru, které kdysi získal v restituci.
  • Martin Hyský, krajský radní
    Loni oznámil, že vyhrál Škodu Yeti, kterou prodal za 376 tisíc. Letos uvedl, že část peněz investoval do nákupu zlata a stříbra. Žďárská starostka Dagmar Zvěřinová (ČSSD) měla loni kromě platu na radnici senátorský příjem 1,2 milionu korun.

Peníze mu přišly vhod. Má totiž hypotéku a další půjčky ve výši přes 3,5 milionu korun.

Letos nově uvedl, že část peněz za vyhrané auto (sto tisíc korun) investoval do nákupu zlata a stříbra. "Po nějakém měsíci jsem to zase prodal," uvedl Hyský, který je i jihlavským radním. Za to dostal loni odměnu pětapadesát tisíc.

Přes 700 tisíc pro hejtmana

Hejtman Jiří Běhounek (nestraník za ČSSD) si loni přivydělal vedle své práce na krajském úřadě přes 700 tisíc korun.

Z toho 330 tisíc inkasoval za funkci místopředsedy správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. Jako lékař v pelhřimovské nemocnici a v kamenické ambulanci si vydělal další stovky tisíc.

Náměstek hejtmana Libor Joukl (ČSSD) má už pátým rokem na starosti oblast dopravy na Vysočině. A z oblasti dopravy plynou i jeho poměrně vysoké boční příjmy.

Loni si přivydělal okolo čtyř set tisíc korun. Z toho čtvrt milionu získal jako člen správní rady ve Správě železniční dopravní cesty. Dalších 123 tisíc měl za členství ve výboru pro audit společnosti ČD Cargo.

Peníze obdržel i za členství v přibyslavském zastupitelstvu a za asistování poslanci Pavlu Antonínovi (ČSSD). Někdejší podnikatel Joukl přiznal i hypotéku 8,7 milionu u ČSOB na dům za osmnáct milionů.

Primátor má byt a půjčil si

Jihlavský primátor Jaroslav Vymazal si loni pořídil byt za bezmála dva miliony korun.

"Je to byt, jehož poloha nám vyhovuje, není nový," uvedl primátor. V roce 2012 si též půjčil 300 tisíc korun od Olgy a Ivana Hlaváčových. Podle Vymazala nejsou nijak spojeni s magistrátem. "Jsou to přátelé," sdělil primátor.

Představitelé radnice v Havlíčkově Brodě si v loňském roce, mimo své působení ve vedení města, přišli na stovky tisíc korun.

Nejvíce se v tomto směru dařilo uvolněnému radnímu Liboru Honzárkovi (TOP 09). Tomu na účtu přibylo bezmála jeden a půl milionu korun. Získal je prodejem části akcií havlíčkobrodského měšťanského pivovaru.

"Akcie pivovaru jsme měli v rodině už desítky let. Zhruba před dvaceti lety jsme je v restituci opětovně získali. Nyní jsme se s manželkou rozhodli jejich část prodat," vysvětlil Honzárek.

Prodej akcií Honzárkovi pomohl při splácení hypotéky a tří půjček, celkem ve výši přes jeden milion.

Kromě toho si radní stále drží i své živnostenské listy a licence z dob, kdy ještě nebyl ve vedení města. Je projektantem a vykonává i průvodcovskou činnost.

"Vůbec na to ale není čas. Maximálně o prázdninách provede po regionu dvě tři výpravy, svůj ateliér jsem rozpustil. Držím si to jen kvůli licencím. Například projektantská činnost mě loni stála více, než mi vydělala," dodal.

Výdělky starosty Brodu mimo radnici přesáhly 200 tisíc

Havlíčkobrodský starosta Jan Tecl (ODS) v minulosti rovněž podnikal. Vlastnil několik firem, mimo jiné i penzion Starr s hernou a diskotékou. Po zvolení do rady města se všeho už v minulosti zbavil.

"Podnikání jsem nechal okamžitě po zvolení do vedení města. A starostování by se s tím už vůbec nedalo skloubit. To bych hodně rychle skončil," konstatoval.

Přesto jeho výdělky mimo úřad loni nepatrně přesáhly 200 tisíc korun. Nejvíce z toho, téměř tři čtvrtiny, získal z dividend. Tecl totiž drží akcie čtrnácti společností, mezi nimi třeba ČEZ, Telefónica O2, Unipetrol, Komerční banka nebo Philip Morris.

"Řada z nich je ještě z kuponové privatizace. Ani nevím, jestli jsem je měl všechny uvádět, podobně je na tom spousta lidí," řekl.

Příjmy přiznal i místostarosta Čeněk Jůzl (KDU-ČSL). Loni získal peněžní dar od rodičů ve výši 130 tisíc korun a necelých 153 tisíc z dotačního programu Zelená úsporám.

Žďárská starostka Dagmar Zvěřinová (ČSSD) měla loni kromě platu na radnici senátorský příjem 1,2 milionu korun. Kromě toho působí ve Vodárenské akciové společnosti Brno, za což bere ročně 102 tisíc korun.

Dalších 62 tisíc má za členství ve Svazu vodovodů a kanalizací a 54 tisíc korun dostala jako členka ve společnosti Oblastní vodovod Brno. Má též půjčku 1,65 milionu korun.

Místostarosta Žďáru nad Sázavou Ladislav Bárta (TOP 09) si loni přivydělal částku 12 tisíc korun jako sociální pracovník pro městys Krucemburk a pořídil si automobil Škoda Octavia Combi za 390 tisíc korun. Má také úvěr ze stavebního spoření 199 tisíc a překlenovací úvěr 232 tisíc korun.

Starosta Třebíče Pavel Heřman (nezávislý) si přivydělává jako spolupracovník své manželky, podnikatelky, a přilepšil si tak ročně o zhruba 56 tisíc korun. Za autorské honoráře loni inkasoval 72 tisíc korun.

Jako člen představenstva DSO VaK bral 35 tisíc korun, jako člen dozorčí rady VAS Brno 102 tisíc korun a jako jednatel SVK MO 199 tisíc. Splácí bankovní úvěr ve výši 295 tisíc korun.

, ,