Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou.

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. | foto: David Plíšek

Podepsáno: kostel na Zelené hoře se vrací po jednašedesáti letech církvi

  • 51
Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou předá stát římskokatolické církvi. Slavné Santiniho dílo bude po jednašedesáti letech od čtvrtka znovu patřit místní farnosti.

Zástupci Národního památkového ústavu, Biskupství brněnského a farnosti ve středu odpoledne ve Žďáře nad Sázavou podepsali smlouvu. Obě strany to potvrdily iDNES.cz. Poutní kostel je zatím nejvýznamnější památkou, kterou stát vydal na základě zákona o církevních restitucích.

Jak šel čas

1953 – farnost přišla o kostel pod nátlakem, stát v konfiskačním zápisu potvrdil církev jako uživatele

1994 – originální stavba Jana Blažeje Santiniho-Aichla se dostává na seznam UNESCO

2001 – z okresního úřadu přechází kostel do péče Národního památkového ústavu

2013 – v červnu o kostel zažádalo Brněnské biskupství

2014 – 28. srpna převede stát památku do vlastnictví církve

„Dne 27. srpna 2014 podepsali zástupci Národního památkového ústavu, Římskokatolické farnosti Žďár nad Sázavou II a Biskupství brněnského dohodu o vydání majetku dle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. Od 28. srpna tak bude areál poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve správě církve,“ potvrdila iDNES.cz mluvčí NPÚ Simona Juračková. Další informace generální ředitelství zatím neposkytlo.

Ve čtvrtek dojde na další administrativní kroky včetně zápisu do katastru. Brněnské biskupství požádalo o poutní kostel loni 27. června na základě zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. Přesně po roce památkáři po ověření veškerých dokumentů potvrdili, že už nic nebrání vydání kostela a začali vyjednávat o podobě smlouvy.

„Národní památkový ústav potřeboval mít neotřesitelnou jistotu, že není žádný argument proti vydání Zelené hory. Jejich práce byla hodně pečlivá a termíny vydání hodně napjaté. Nepřekvapilo nás, že se to tak protáhlo,“ řekl Vladimír Záleský, duchovní správce žďárské klášterní farnosti Nanebevzetí Panny Marie, který se o vydání poutního kostela zasazoval.

Farnost potvrdila, že kostel zůstane i nadále přístupný turistům. Zároveň chce odlesněnému kopečku vrátit věhlas svatojánského poutního místa, počítá s větším množstvím svatebních obřadů. „Chceme také zavést pravidelné sobotní bohoslužby,“ informoval farář Záleský.

Přestože stát do poutního areálu ve Žďáře nad Sázavou v uplynulých letech investoval podle údajů Národního památkového ústavu devadesát milionů korun, církev jej nepřebírá v dobrém stavu. Problematický je hlavně stav prvního ochozu, kde jsou trámy napadené dřevomorkou.

Na komentovanou prohlídku kostela loni přišlo podle statistik NPÚ přes 23 tisíc návštěvníků, zhruba dvakrát tolik lidí si bezplatně prohlédlo areál s ambity. Tisíce lidí zamíří na Zelenou horu už v pátek, kdy Žďár nad Sázavou hostí Národní pouť rodin. O týden později jsou na programu velké oslavy 20. výročí zapsání památky na seznam světového dědictví UNESCO.