Okolí přehrady Vír na Bystřicku

Okolí přehrady Vír na Bystřicku | foto: MF DNES

Starostové chtějí zpřístupnit Vírskou přehradu, Povodí Moravy je proti

  • 1
Zatraktivnit Vírskou přehradu pro turisty a vrátit do ní život se snaží starostové vesnic v okolí. Na Povodí Moravy poslali výzvu, aby byla nádrž zařazena do mírnějšího pásma hygienické ochrany. Koupání, rybaření, lodičky či parkování u přehrady by se tak mohlo po 25 letech opět vrátit na Bystřicko.

Lokalita spadá do prvního pásma hygienické ochrany od 80. let minulého století. Na přehradě proto platí zákaz koupání, rybaření i provozování plavidel. V okruhu osmi kilometrů jsou také přísnější pravidla pro parkování nebo pro zemědělce, kterým zákon zakazuje používat hnojiva. Podle starostů jsou se současným stavem nespokojeni jak místní, tak turisté. Vedení tamních obcí se už roky snaží o zmírnění těchto podmínek.

Vírská přehrada

Vodní dílo začali stavět v roce 1947 a v roce 1958 začalo fungovat.

Plochu o rozloze 223,5 hektaru uzavírá 78 metrů vysoká hráz.

Voda zalila Chudobín u Dalečína a část obce Korouhvice.

Pitnou vodou zásobuje nádrž Novoměstsko, Bystřicko, část Žďárska i Brno.

Po jejím pravém břehu vede naučná stezka.

Povodí Moravy ale nyní připravuje novelu zákona, který by mohl být v některých ohledech ještě přísnější. "Teď je možná vhodná doba k tomu zkusit budoucí zákon ještě ovlivnit," řekl starosta Bystřice Karel Pačiska. Podle něj by mohla mít Vírská přehrada podobný status jako například přehrady Vranovská nebo Seč, z nichž se také bere pitná voda.

"Ty právě nejsou zařazeny mezi vodárenské nádrže, takže na nich může být čilý turistický ruch," vysvětlil Pačiska. Podle něj by se Vírská přehrada neměla stát centrem turismu jako třeba Pilská nádrž s možností kempování. "Stačí, když si tam člověk bude moci aspoň zchladit nohy, chvíli u přehrady posedět, případně se svézt na lodičce," sdělil Pačiska.

Povodí Moravy současná pravidla výrazněji měnit nechce

Také Ladislav Stalmach z vírské radnice si ideální změnu představuje spíš tak, že na březích vodního díla budou sedět rybáři, a když se turista rozhodne se ve vodě smočit, nikdo ho nebude pokutovat. "V přehradě je plno druhů ryb včetně štiky. Samozřejmě rybolov by se týkal zejména kaprů a podobných druhů. Určitě ne dravých ryb, které pomáhají udržovat vodu čistou," uvedl Stalmach.

Starosta Víru by také rád opět zprovoznil parkoviště u hráze. Povodí, které místo od obce před lety koupilo, tam totiž vydalo zákaz parkování. "To místo bylo opatřeno lapolem na odchyt nebezpečných kapalin. Dnes je ale parkoviště oplocené, většinu času prázdné a auta musejí parkovat na kraji vozovky, což nedává moc smysl," řekl Stalmach.

Povodí Moravy se zatím k výzvě oficiálně nevyjádřilo. Podle mluvčí Veroniky Slámové je ale nepravděpodobné, že by se současná pravidla výrazněji měnila.