Jiří Brady přiletěl do Prahy (23.10.2016).

Jiří Brady přiletěl do Prahy (23.10.2016). | foto:  Dan Materna, MAFRA

Udělte Bradymu medaili, žádá premiéra starosta jeho rodného města

  • 84
Když se Jiřímu Bradymu nedostane ocenění od prezidenta, měl by při své návštěvě České republiky alespoň od premiéra obdržet medaili Karla Kramáře. Myslí si to starosta Bradyho rodného Nového Města na Moravě Michal Šmarda. Na ocenění ho radnice navrhovala, současným děním je starosta rozladěn.

Jiří Brady je jednou z nejvýznamnějších osobností Nového Města na Moravě. I když v roce 1949 ve svých jednadvaceti letech emigroval, do rodného města se rád vrací. A místní si ho nesmírně váží.

V Brně může být Brady čestným občanem

O ocenění Jiřího Bradyho se diskutuje i v Brně. S návrhem na jeho vyznamenání ze strany města přišel náměstek primátora Petr Hladík. „Přál bych si, aby obdržel čestné občanství, nicméně se obávám, že jej nejsme z časových důvodů schopni stihnout. Ale může to být i jiná forma poděkování," uvedl Hladík. „Návrh projednám na zítřejším zasedání rady," dodal.

Od roku 2009 je Jiří Brady čestným občanem Nového Města na Moravě. Jeho rodný dům s číslem popisným 13 zdobí pamětní deska, jeho jméno nese třeba i fitness klub. Třikrát město, i s pomocí žďárských zákonodárců, navrhovalo Bradyho na ocenění od prezidenta.

Letos to vypadalo velice nadějně. „Podařilo se prosadit návrh na vyznamenání Jiřího Bradyho do usnesení Poslanecké sněmovny, kterým parlament předkládá své návrhy prezidentu republiky,“ zmínil na sociálních sítích novoměstský starosta Michal Šmarda.

Vzápětí přišla studená sprcha. Hrad Bradyho ze seznamu oceněných vyškrtl (více čtěte zde). Ministr kultury Daniel Herman, který je Bradyho synovcem, tvrdí, že to bylo kvůli tomu, že se sešel s tibetským vůdcem dalajlámou (o tvrzení ministra kultury více čtěte zde).

To není cena pro ministrova strýčka, ohrazuje se Šmarda

„V současné době nevěřím, že je možné dosáhnout toho, aby Jiří Brady převzal 28. října letošního roku v přátelské a důstojné atmosféře ocenění z rukou prezidenta republiky,“ zklamaně konstatoval Šmarda.

Podle něj měl být Brady oceněn už dávno. „Bylo to důležité. Jsem přesvědčen, že si plně zaslouží,“ dodal novoměstský starosta.

Zároveň přiznal, že je z celé situace rozčarovaný a naštvaný.

„Jsem velmi zklamaný z toho, že se stále dokola tvrdí, že je to vyznamenání pro strýčka ministra. Tak to vůbec není. Jiří Brady je významným člověkem, osobností důležitou nejen pro naše město bez ohledu na to, kdo je jeho synovcem,“ zdůraznil Michal Šmarda.

Obratem proto navrhl, aby místo prezidenta Bradyho při jeho návštěvě České republiky ocenil premiér Bohuslav Sobotka. „Požádal jsem předsedu vlády České republiky, aby zvážil možnost udělit Jiřímu Bradymu medaili Karla Kramáře,“ zmínil Šmarda.

Medaili Karla Kramáře předává předseda vlády v upomínku těm, kterým se premiér jako politik rozhodl poděkovat za prokazatelné zásluhy o obnovu demokracie, práv a svobod člověka. Je to významné ocenění, nicméně u veřejnosti nemá takový zvuk, jako vyznamenání od prezidenta.

Jak premiér Bohuslav Sobotka s žádostí naloží, dosud neoznámil.

Do Nového Města se Brady nejspíš zajede podívat

Jiří Brady je na návštěvě České republiky od neděle. Podle Michala Šmardy by se během svého pobytu v Česku do Nového Města na Moravě zastavit. Kdy to bude, ale neprozradil. „Až se pan Brady aklimatizuje a domluvíme se na termínu s rodinou. Chceme, aby vše proběhlo co nejvíc v klidu,“ pravil starosta.

Dění okolo vyškrtnutí Bradyho ze seznamu oceněných už sám komentovat příliš nechce. Podle něj to ani nemá smysl.

„Zaslouží si vidět zemi, ve které se narodil, v tom nejlepším možném světle. Další eskalace sporu s panem prezidentem k tomu nevede. Ocenění našeho rodáka a co nejlepší průběh jeho návštěvy považuji za důležitější, než diskuzi o způsobu, jakým vykonává svůj mandát pan prezident, případně jaký vývoj mají jeho vztahy s ministrem Hermanem a dalšími politiky,“ konstatoval Michal Šmarda.

Jiří Brady se narodil do židovské rodiny v roce 1928. Za války prošel tábory v Terezíně, Gliwicích i Osvětimi. Při „pochodu smrti“ uprchl a v květnu 1945 se vrátil do Nového Města. O čtyři roky později emigroval do Rakouska, v roce 1951 se dostal do Kanady. Pomáhal tam dalším emigrantům, s jedním založil úspěšnou firmu. Obhajoval také lidská práva a vydával svědectví o hrůzách holokaustu.

Jiří Brady přiletěl do Prahy v neděli večer. Přiznal, že vyznamenání by bylo oceněním jeho práce:

23. října 2016