Průmyslový areál Staré Hory na okraji Jihlavy by se mohl proměnit v obchodní a odpočinkovou zónu. | foto: archiv Petra Chytky

Stará továrna u Jihlavy může nabídnout byty, golf, koupaliště i vodní slalom

  • 0
Ve Starých Horách u Jihlavy bývaly stříbrné doly, později tam vyrostla první papírna v Česku. Tu vystřídala textilka a následně zbrojovka. Co bude s areálem u řeky dál? Možná tam vznikne rekreační centrum.

Vzor je ve Skotsku - New Lanark. Ze staré textilky se stal areál s hotelem, konferenčními sály, muzeem či byty. Podobný komplex, bývalá továrna, stojí i v Jihlavě ve čtvrti Staré Hory. A majitel by staré firemní objekty také rád oživil a zpřístupnil lidem. Teď je tam průmyslová zóna naplněná asi z poloviny.

CO MÁ
V AREÁLU BÝT

říční koupaliště, lanové centrum, obchody, restaurace, vinárna, taneční klub, solná jeskyně, administrativní budovy, ordinace lékařů, osada dřevěných domků, menší autokemp, parkovací dům, ubytovna, tenisová hala, golfové hřiště, hřiště u vody, pláž, slalomová dráha, půjčovna lodí, jeviště s amfiteátrem, okolo by vedla cyklostezka na Zaječí skok

"Radní někdy říkají, že do Jihlavy nejezdí tolik turistů, kolik by si představovali. Přitom bychom tady pro turisty mohli připravit další velice zajímavou lokalitu. Hledáme investory," vzkázal Petr Chytka, zástupce společnosti Business Park Staré Hory/Altenberg.

Čtvrt miliardy by nestačilo

"Staré Hory jsou lokalita, která byla v minulosti klíčová pro rozvoj Jihlavy. Zástupci města ji ale dlouhodobě přehlížejí," řekl Chytka.

Když v prosinci 2007 požádal o to, aby byl projekt revitalizace továrních hal zařazen do seznamu klíčových akcí, u kterých se bude žádat o evropskou dotaci, odmítli ho.

A od té doby se na tom nic nezměnilo. Vzorová stavba - skotský areál New Lanark - byla přitom oživena pomocí dotací Evropské unie.

"Na projektu ve Starých Horách teď odbor rozvoje města nepracuje. Řešíme revitalizaci jiné lokality. Jde o Český mlýn," uvedla Alena Kottová z jihlavské radnice. Revitalizace průmyslového areálu ve Starých Horách podle Kottové by vyžadovala investice vyšší než čtvrt miliardy korun.

Průmyslový areál Staré Hory na okraji Jihlavy by se mohl proměnit v obchodní a odpočinkovou zónu. Investor by využil i řeku.

"Projekt řešil danou lokalitu od koncertního sálu přes polyfunkční dům, muzeum, domov pro seniory, studentské koleje až po rodinné domy. Některé ze záměrů by ovšem nebylo možné z evropských peněz financovat a náklady by se prodražily. To jsou důvody, proč nebyl starohorský projekt zařazen do Integrovaného plánu rozvoje města," vysvětlila Kottová.

Manažer Petr Chytka se ale domnívá, že by město Jihlava mělo svůj postoj vůči Starým Horám přehodnotit.

"Od poloviny 90. let je ta lokalita vyklízena od průmyslových činností. Díky investicím v nedávné minulosti má zóna kvalitní sítě, vlastní kuchyni s jídelnami, zdravotní středisko, optické datové sítě s internetem. Je tam kompletní pouliční osvětlení i parkové úpravy pocházející ještě z 19. století," vyjmenoval Chytka.

Problém jménem slévárna

Průmyslový areál Staré Hory na okraji Jihlavy by se mohl proměnit v obchodní a odpočinkovou zónu.Problémem ale může být starý areál Motorpalu. Ten je nyní obsazen zhruba z poloviny. Jsou tam výrobní firmy, slévárna i firmy ze sektoru služeb - například autoopravny, vinotéka, zdravotní středisko nebo golfový klub.

"Staré Hory jsou historicky cennou lokalitou. Je tam ale jeden problém, že tam funguje slévárna. To je průmysl, byť není znečišťující, ale svou existencí vylučuje jiné věci, které by se tam daly realizovat - třeba studentské koleje, byty, domy nebo kulturu či sport. Průmysl a relaxace se neslučuje," uvedl David Beke, architekt z jihlavské společnosti Schrapnel.

Majitel areálu se podle architekta musí rozhodnout: buď jen průmysl, nebo jen relaxace. "Využití té lokality osobně vidím spíše pro menší firmy, které tam mají zázemí nebo sklady. Dovedu si tam představit i něco ve smyslu podnikatelského inkubátoru," řekl Beke.

Otázkou je, zda studenti půjdou mimo centrum

"Na druhou stranu, kdyby u řeky mohly být byty, studentské koleje, kampus a vzdělávací centrum, bylo by to také pěkné. Jen nevím, jestli studenti nechtějí raději žít a studovat v centru města," přemítal jihlavský architekt.

"Pokud by se koryto řeky Jihlavy vybagrovalo a pokácely se náletové dřeviny, objevila by se tam nádherná možnost pro koupání a relaxaci," poznamenal Karel Klouda, tesař-památkář, který je s projektem obeznámen.