Porodnice na Vysočině vycházejí vstříc požadavkům nastávajících maminek. (Ilustrační snímek)

Porodnice na Vysočině vycházejí vstříc požadavkům nastávajících maminek. (Ilustrační snímek) | foto: AP

Terapie hudbou, masáže, oleje. V počtu porodů na Vysočině vede Brod

  • 0
Porodnost v Česku podle odborníků klesá. Přesto vysočinské nemocnice hlásí slušná čísla. A rozmanitou mají i nabídku, kterou předkládají rodičkám. Porod do vody, aromaterapie, mazání olejů, masáže nebo muzikoterapie. To jsou záležitosti, které si dnes mohou vybrat ženy při porodu v nemocnicích na Vysočině.

Ačkoli obecně porodnost podle odborníků klesá, většina regionálních zdravotnických zařízení je s čísly spokojená.

Nejvyšší počet porodů hlásí v Nemocnici Havlíčkův Brod, kde se mohou pochlubit čerstvě vymalovanými a plně vybavenými pokoji pro nastávající maminky.

„Každá má svůj pokoj, kde může být s partnerem i doprovodem. Ten je komplexně vybavený pro porod, má sociální zázemí a je co nejvíce přizpůsobený domácímu prostředí. Pokud nejsou zdravotní komplikace a není nutné jít na porodní sál, většinou maminky rodí právě na těchto pokojích,“ řekla mluvčí brodské nemocnice Petra Černo.

Vloni tam měli 1 300 porodů, o rok dříve 1 371. „Letos se děti rodí více než v loňském roce. Nyní jsme na čísle 1 260. Myslím, že zase překročíme hranici třinácti set. Máme dlouhodobě největší počet porodů na Vysočině, v září jsme měli tisící miminko,“ uvedla Černo.

Třeba v roce 2012 přišlo na svět v Brodě i několik dvojčat.

Mazání olejů usnadňuje porod, říká mluvčí brodské nemocnice

V Havlíčkově Brodě lze po domluvě využít mimo jiné porody do vody nebo aromaterapii. „Oblíbená je u maminek poslední dobou i muzikoterapie. Můžou poslouchat vybranou hudbu. Anebo mazání olejů je v oblibě, u nichž je prokázáno, že usnadňují porod. S výběrem pomohou proškolené asistentky. Zmiňovaná terapie pomáhá při kontrakcích a je to i psychická podpora,“ popisuje Černo.

„Snažíme se, pokud je to možné, co nejméně do průběhu porodu zasahovat. Ženy často využívají způsoby zvládání bolesti bez léků, a to právě zmiňovanou aromaterapii, ale i hydroterapií, masážemi, rašelinovými obklady, díky relaxačním míčům a dalšími,“ uvádí nejvyhledávanější postupy Černo.

Na porodním sále je zdarma umožněna přítomnost partnera u porodu nebo jiné blízké osoby.

V brodské porodnici také dlouhodobě funguje spolupráce s dulami. „Je běžná praxe, že si k nám vezme maminka jako doprovod dulu. Dbáme na to, abychom vyšly požadavkům vstříc, aby porod probíhal, jak si ženy přejí,“ dodává Černo.

V Česku porodnost klesá, kdežto v Jihlavě se zvyšuje

Porodnice v Havlíčkově Brodě má podle mluvčí nadregionální charakter. Počet přijatých pacientů pocházejících z oblasti mimo Havlíčkův Brod je totiž v porodnici dlouhodobě čtyřicet procent, na dětském oddělení třicet procent.

Součástí dětského oddělení je jednotka speciální péče pro nedonošené a rizikové novorozence. „Aktuálně naše stanice intermediární péče o novorozence je jako jediná v kraji Vysočina držitelem statusu perinatologického centra druhého typu. Na tuto péči navazuje sledování rizikových dětí speciální poradnou a střediskem komplexní rané péče,“ vyzdvihla mluvčí.

S počty porodů jsou spokojení také v Nemocnici Jihlava, která je těsně v závěsu za Brodem.

Rekonstruované sály, vstřícné chování

„V Česku se narodí zhruba 110 tisíc dětí v pětadevadesáti porodnicích. V jihlavské nemocnici jsme měli v listopadu už tisící miminko. Pokud budeme optimisti, mohlo by to číslo na konci roku být 1 100 až dvanáct set. Předběžně počítáme, že bychom na svět mohli přivést přibližně 1 150 miminek. Loni to bylo přibližně 1 056,“ říká primář gynekologickoporodnického oddělení jihlavské nemocnice Aleš Roztočil.

„Takže zatímco v Česku porodnost klesá, nám se lehce zvyšuje. Máme rekonstruované porodní sály a vstřícné chování personálu, takže jsou u nás myslím rodičky spokojené,“  dodává primář z Jihlavy.

Císařský řez u každé čtvrté ženy kvůli věku a přání těhotných

Podle něj byl dříve porod císařským řezem prováděn u každé padesáté ženy, kdežto dnes u více než každé čtvrté.

„Když jsem začínal, byly to asi dvě procenta. Dnes je to 26 procent,“ podotýká profesor Roztočil, odborník se sedmatřicetiletou praxí.

Za nárůstem „císařů“ je podle něj vyšší věk rodiček a s ním spojené zdravotní komplikace.

Nebo i fakt, že si ho přejí i ty, které by císařským řezem rodit nemusely. A jihlavská nemocnice se snaží rodičkám vyjít co nejvíce vstříc. „Nabízíme jim všechno možné, na co si vzpomeneme a co je v mezích zákona. A to třeba porod do vody, ve sprše, aromaterapii, relaxační pomůcky... Mimo zákon je pak odnášení placent z nemocnice a podobně. Problémy máme s lotosovým porodem. To je, když se dítě neoddělí od pupečníku,“ vysvětlil jihlavský primář.

Poměrně vysoké číslo v počtu porodů hlásí také Nemocnice Třebíč. A to 1 076. „V loňském roce to bylo za stejné období 981 porodů,“ vyčíslil mluvčí nemocnice Petr Palovčík.

I zde se zvyšuje počet porodů císařským řezem. „V loňském roce tímto způsobem přišlo na svět dvaadvacet procent dětí a letos je to necelých 23,7 procent, tedy 250 porodů,“ vysvětlil Palovčík.

Přítomnost duly berou v Třebíči jako samozřejmou záležitost

„Snažíme se splnit všechna přání a požadavky rodiček. Vše, co je občas označováno za alternativu – porody do vody, balneoterapie, aromaterapie, porod v jiných polohách či přítomnost duly – považujeme za samozřejmost a vycházíme maximálně vstříc. Podstatné ale je, udělat vše pro bezpečnost miminka a rodičky. Pokud se u takzvané alternativy vyskytnou komplikace, nabízíme odpovídající změnu „původního“ plánu porodu. Požadavků na alternativy je v poslední době spíše méně a jejich oblíbenost opadá,“ nastínil Palovčík.

V Nemocnici v Novém Městě na Moravě zaznamenali porodní rekord v měsíci říjnu.„To se narodilo 84 miminek, což je o devětadvacet víc než vloni za stejné období,“ uvedl mluvčí nemocnice Roman Kratochvíl. V roce 2013 zde „odrodili“ 753 dětí, o rok dříve 760.

Rok 2011 byl ve znamení 752 uskutečněných porodů a v roce 2010 bylo číslo ještě o něco vyšší – 789. „Stále se pohybujeme v rozmezí od 750 do 790 dětí. Letos to tedy vypadá, že pokud listopad i prosinec bude tak štědrý jako předchozí měsíce, mohlo by být kolem osmi set miminek, a s tím i nový rekord. Aspoň doufáme, že se zadaří,“ popsal Kratochvíl.

„Jsme samozřejmě rádi, že se u nás rodí stále více dětí. Snažíme se maminkám a jejich dětem připravit co nejlepší podmínky a nabídnout co nejvstřícnější přístup personálu porodnice,“ říká primář novoměstské porodnice Jiří Hrdina.

Pokud jde o porody, podle primáře Hrdiny kopíruje poměr klasického porodu a porodu císařským řezem trendy, které jsou v celé České republice.

„Je pravda, že počty císařských řezů celorepublikově stoupají. U nás takto rodí přibližně třiatřicet procent maminek,“ podotýká mluvčí brodské nemocnice Petra Černo. Například vloni bylo v Havlíčkově Brodě z 1 300 porodů vykonáno 340 císařským řezem.

„Délka hospitalizace po porodu u nás bývá přibližně tři dny a po císařském řezu pět dní. A z 95 procent maminky u nás využívají možnost vzít si k porodu osobu blízkou – tatínka, maminku,“ dodala Petra Černo.