Otužilci se koupou ve Vírské přehradě. Snímek je z 1. ledna 2010 a byl...

Otužilci se koupou ve Vírské přehradě. Snímek je z 1. ledna 2010 a byl zveřejněn na webových stránkách obce Vír. | foto: Václav Purč

Přestaňte se nám koupat v přehradě, vyzvalo povodí starostu s otužilci

  • 13
Do jisté míry bizarní spor vypukl mezi Povodím Moravy a Ladislavem Stalmachem, starostou Víru na Žďársku. Povodí se přestalo líbit novoroční koupání otužilců ve Vírské přehradě, která slouží jako zásobárna pitné vody pro půl milionu obyvatel. Starosta akci organizuje.

Ve Vírské přehradě je koupání zakázáno. Přehrada je vodním zdrojem a platí u něj ta nejpřísnější omezení. Obec Vír s tím už roky nesouhlasí a domáhá se toho, aby velkou přehradu na řece Svratce mohla využívat k rekreačním účelům.

Do mozaiky tohoto letitého sporu nyní zapadl další kamínek. Od roku 2007 se do vod přehrady jednou za rok ponoří skupinka vírských otužilců, vždy na Nový rok. Touto akcí, které se účastní do deseti odvážlivců, si Vír před sedmi lety připomněl padesátileté výročí spuštění přehrady. Od té doby se koupání každoročně opakuje.

Letos v lednu se vůbec poprvé důrazně proti akci ohradil generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský. Starostovi Víru napsal dopis, v němž ho nabádá, aby novoroční koupání ve vodní nádrži zarazil. A aby se i on přestal v nádrži koupat, neboť na některých fotkách zveřejněných na obecních stránkách je starosta jako jeden z otužilců rovněž zachycen.

"Povodí Moravy rozhodně nesouhlasí s každoroční akcí novoročního koupání ve vodárenské nádrži Vír," napsal Hodovský. "Vodárenská nádrž Vír patří k nejvýznamnějším vodním zdrojům v České republice. Pitnou vodou zásobuje města a obce s téměř půlmilionem obyvatel. Každou vteřinu se z ní odčerpává téměř 50 litrů vody," dodal.

Povodí Moravy nemá pravomoci, mohlo by jen zavolat policii

"Slušně napsaný dopis jsem z Povodí Moravy opravdu dostal. Ve stejně slušném duchu na něj panu řediteli i odpovím," informoval starosta Víru. Jak dodal, znění dopisu už pouze zkonzultuje s kolegy ve vedení obce a odešle ho každým dnem.

"Panu řediteli v něm nabízím, ať zasedneme k jednání a pohovoříme si o možnostech využití Vírské přehrady ze strany naší obce k hospodářským a rekreačním účelům. Takové využití by si přehrada zasloužila, obec zákazem trpí," nastínil Ladislav Stalmach. "Víc bych to ale nechtěl komentovat," zdůraznil.

Podle mluvčí Povodí Moravy Gabriely Tomíčkové však správce toku, kromě otevřeného apelu na starostu, nemá jinou možnost, jak novoroční koupání ve Víru zastavit.

"Nemáme žádnou pramovoc zasáhnout. Mohli bychom pouze na koupající se zavolat policii, přestupek by pak řešil s největší pravděpodobností vodoprávní úřad pověřené obce," popsala.

O možnostech využití přehrady se obec Vír s Povodím Moravy dohaduje už řadu let. Teprve v loňském roce docílila několika drobných ústupků. O pár metrů se posunula hranice ochranných pásem kolem přehrady.

"Uvolnil se prostor pro rozvoj hospodářských aktivit a v neposlední řadě se umožnilo maximální možné rekreační využití okolního území nádrže. Nově stanovená pásma vnímáme jako vstřícný a zároveň nejvýše možný kompromis vůči místím obyvatelům," pravil o úpravách Jan Hodovský.