Nová budova správy sociálního zabezpečení měla v Jihlavě původně stát nedaleko...

Nová budova správy sociálního zabezpečení měla v Jihlavě původně stát nedaleko nového sídla VZP. Nyní je původně vybraný pozemek prázdný a leží ladem. ČSSZ si zřídila sídlo v Brtnické ulici. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Sociální správa levné pozemky od kraje nevyužila. Vracet je ale nechce

  • 2
Sídlo Všeobecné zdravotní pojišťovny v Jihlavě za 120 milionů korun dál zůstane osamocené. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) měla stavět vedle ní, nakonec zvolila sídlo za 12,6 milionu na druhé straně Jihlavy. Kraj, který výhodně poskytl pozemky, je nyní chce zpět. K tomu už se ČSSZ nemá.

Ještě v roce 2008 to vypadalo, že si sociální správa postaví nové kanceláře hned vedle hejtmanství na místě bývalých jihlavských kasáren Otakara Jaroše.

Krajské zastupitelstvo tehdy v září souhlasilo, že správě prodá za 3,3 milionu pozemek na stavbu. Jednalo se o rozlohu přesahující 6 600 metrů čtverečních. Dodnes se tam ale nic nepostavilo. ČSSZ úplně změnila svoje plány.

Variantu vedle VZP zavrhla. Dnes má sociální správa nové sídlo na druhé straně města v Brtnické ulici vedle dopravního podniku. Nechala si přestavět pro svoje účely bývalé vzdělávací středisko úřadu práce.

„Náklady na vybudování zcela nového objektu by byly mnohonásobně vyšší. Po vyhodnocení variantních řešení byla z důvodu efektivnosti a hospodárnosti zvolena varianta rekonstrukce,“ vysvětlila Jana Buraňová, mluvčí ČSSZ.

Správa do loňského prosince sídlila ve Wolkerově ulici. Tamní budova už je nyní prázdná a zamčená. V současnosti se nabízí k využití jiným státním organizacím.

Původně se také mluvilo o tom, že ČSSZ bude mít krajské uspořádání. Tento záměr ale nakonec zůstal v koši. Nové sídlo v Brtnické ulici má pouze okresní působnost.

Kraj: Tu parcelu nám vraťte za stejnou cenu

„Nový objekt je bezbariérový, má klientské centrum, výtah, lepší zázemí. Vedle jsou parkovací místa pro klienty, v blízkosti se nachází úřad práce,“ popsala Jana Buraňová. V nových prostorách u výpadovky na Třebíč je oddělení důchodového i nemocenského pojištění včetně sekce pro osoby samostatně výdělečně činné.

Když ale správa změnila svoje záměry, tak od ní chce kraj za stejnou cenu pozemek zpátky.

„Takže se snažíme domluvit se státem. Ten nás kdysi požádal, že si tam chce postavit sídlo sociální správy. Proto se jim to prodalo za ‚symbolické‘ peníze. Nebylo by morální a slušné, kdyby to teď prodali někomu jinému a vydělali na tom. Podle tohoto principu by stát neměl postupovat,“ míní náměstek hejtmana Libor Joukl.

Tržní cena pozemku je dnes násobně vyšší než suma, za kterou jej hejtmanství prodalo.

Podle mluvčí Buraňové se parcela vedle hejtmanství nabízí jiným státním organizacím. Je ale možné, pokud nebudou mít zájem, že nakonec bude nabídnutá za tržní cenu i soukromým zájemcům.

Skvělé místo pro kongresové centrum či jinou veřejnou budovu

„My ale chceme, aby tam jednou mohla být veřejná budova, která by sloužila lidem,“ stojí si za svým Joukl. Šéf krajského majetkového odboru Petr Kolář poznamenal, že hejtmanství prodalo sociální správě vyčištěný pozemek, kde předtím nechalo odstranit stará kasárna. O vrácení pozemku vyjednává i hejtman Jiří Běhounek mimo jiné na ministerstvu práce a sociálních věcí.

„My jsme o to požádali a bylo nám řečeno, že to musí jít do dislokační komise vlády. Teď čekáme, jaký bude závěr,“ popsal hejtman.

Pokud bude stát chtít výrazně víc než 3,3 milionu, tak by kraj zřejmě zpětný odkup odmítl.

Plocha po bývalých kasárnách se teď využívá jen jako parkoviště. Auta tam stávají před VZP i na silnici vedoucí k pojišťovně.

„Prostor bývalých kasáren je výhledově možné nabídnout některému z investorů k postavení kongresového centra nebo podobného areálu. Zatím je to otevřená věc,“ řekl krajský radní Martin Hyský.

Další variantou podle náměstka Joukla je, že se tam přestěhuje jiná státní instituce. „Plánovalo se tam i Centrum popularizace vědy, ale nebyla poskytnuta dotace. Proto se ta investice nenaplnila,“ dodal Hyský.