Pokácené stromy i značky zakazující vjezd se objevily na frekventované cyklostezce Jihlava – Třebíč – Raabs v úseku mezi Jihlavou a Lukami nad Jihlavou u obce Bradlo. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Cyklostezku z Jihlavy do rakouského Raabsu blokovaly pokácené stromy

  • 11
Průjezdu po části nejvytíženější cyklostezky na Jihlavsku z krajského města do Třebíče a rakouského Raabsu od minulého pondělí bránily pokácené stromy. Nechal je tam ležet majitel jednoho z pozemků, kterému cyklisté vadili během kácení. Kmeny už zmizely, spor ale dořešen není.

Pokácené stromy i značky zakazující vjezd se objevily na frekventované cyklostezce Jihlava - Třebíč - Raabs v úseku mezi Jihlavou a Lukami nad Jihlavou.

Několik stromů bylo pokácených od pondělního odpoledne a lidé je obcházeli už vyšlapanou cestičkou v lesním svahu.

Nový majitel pozemku, na němž cesta leží, Rostislav Prokeš tvrdí, že ji zablokoval pro dobro cyklistů.

"Zatarasení je moje obrana, abych někoho nezmrzačil. Je to tady jak na Tour de France. Jezdí tady pořád. I přes zákaz, který jsem umístil. Vy byste si to vzal na triko? Těžbu mám povolenou, ale tady se to nerespektuje," tvrdí Prokeš.

"Nechci po nikom ani korunu, ale chci, aby měl spolek, který tady cyklostezku zbudoval a čerpal na ni dotace, také nějaké povinnosti a nenechával vše jen na nás majitelích pozemků. Nebojuju jen za sebe, ale i za práva ostatních. Až se s námi vypořádají, pak to odtáhnu pryč," dodal.

Povolení k těžbě má až do konce listopadu a podle svých slov je rozhodnut stezku blokovat, dokud se "ledy nepohnou". O uplynulém víkendu však stezka už opět byla průjezdná, stromy z ní zmizely.

Podle Prokeše jeho matka jako původní majitelka pozemku dala před dvěma lety souhlas ke stavbě cyklostezky, ale za určitých podmínek. Žádnou z nich ale prý podle Prokeše svazek provozující cyklostezku dodnes nesplnil.

"Spolek měl tuhle cestu, která oficiálně neexistuje, zaměřit, vypořádat se s majiteli a vyjmout ji z půdního fondu. Nic z toho ale neproběhlo. Nebrojím proti nim teď, ale už šest let. Vyzýval jsem je, ať přijdou s nějakým rozumným řešením. To se nestalo. Budu se s nimi bavit, až se vypořádají s dalšími majiteli. Já ten spolek na nic nepotřebuji. Ať se klidně odstěhuje a jezdí se tady, jak se jezdilo dříve," prohlašuje Prokeš.

Majitelům nabídnou řešení

Manažerka cyklostezky Zdeňka Švařičková uvedla, že svazek se situací zabývá a chce ji co nejdříve vyřešit.

"Ve středu jsme měli jednání s lesníky, dopraváky i zástupci obce, z něhož vyplynulo, že cestu necháme zaměřit a uděláme geometrický plán. S následnou nabídkou odkupu obešleme pana Prokeše i ostatní vlastníky," informovala manažerka.

Uznává, že pro majitele znamená průjezd cyklistů při kácení riziko. Zároveň ale nesouhlasí s tím, jak se k problému postavil.

"Má pravdu, že když kácí a lidi mu tam lezou, je to o 'hubu'. Značku tam může dát po tu dobu, kdy těží, nebo manipuluje se dřevem, ale ta tam teď je, i když se nekácí. Stromy leží na jeho pozemku a nikdo ho nemůže donutit, aby je uklidil. Půl roku je tam nechat ale přece nejde," míní Švaříčková.

Navíc blokace cesty podle ní diskriminovala i majitele okolních chat, kteří se k nim nedostanou. "Pokud budou například starší lidé potřebovat sanitku, tak si to nedovedu představit," dodala Švaříčková.

Přístup Prokeše považuje za nešťastný i jihlavský primátor a předseda svazku měst a obcí u cyklostezky Jaroslav Vymazal.

"My na to bohužel nemáme páky a budeme zřejmě muset dát podnět k prošetření policie. Není přece možné, aby někdo nechal ležet stromy pokácené libovolně dlouho přes cestu," reagoval. Podobné situace podle něj řeší cedule upozorňující na vstup na vlastní nebezpečí.

Primátor: Blokáda ohrožuje lidi

Prokeš se podle Vymazala navíc blokádou vystavoval riziku obecného ohrožení lidí, co jsou za zátarasem, vesměs obyvatele chat.

"Pokud by hořelo, nebo někdo potřeboval pomoc, tak se tam nedostanou včas hasiči ani záchranka. Zrovna mi přišel e-mail od majitele Petrovského mlýna, který si kvůli zatarasenému příjezdu musel vyžádat výjimku na průjezd mikrobusem s postiženými dětmi po cyklostezce z Luk, aby je mohl ubytovat," upozornil Vymazal.

Podle primátora problém vznikl zřejmě loni, kdy se Prokeš během letní kalamity a odstraňování popadaných stromů na stezku dostal do konfliktu s některými neomalenými cyklisty, kteří ho uráželi, a žádal po městě zajištění bezpečnosti při kácení.

"My jsme mu ji zajistili nadstandardně. O uzavření stezky jsme informovali média, asistovala u toho policie a zajistili jsme i značky. Za to, že jsou někteří cyklisté neomalení, ale nemůže svazek ani obec," dodal Vymazal.

Prokeš je jiného názoru. "Řekl jsem, že když jim potvrdím termín kácení, tak v té době tam nechci vidět jediného cyklistu. Pan primátor mě ale odkázal do patřičných mezí," tvrdí Prokeš.