Majitel pozemku navalil na mezinárodní cyklostezku spojující Jihlavu s rakouským městem Raabs kameny. Nechce, aby mu přes les u Velkého Beranova lidé jezdili. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Majitel pozemku přehradil mezinárodní cyklostezku u Jihlavy kameny

  • 699
Problémy na cyklostezce z Jihlavy do rakouského Raabsu pokračují. Majitel úseku u Velkého Beranova tentokrát brání svůj pozemek kameny. Cestu už zablokoval několikrát v minulosti, zavalil ji kmeny nebo přes ni natáhl ocelové lano. Argumentuje bezpečností, protože v lese kácí stromy.

Když nepomohly položené stromy přes cestu, možná zafungují balvany. Majitel pozemku, přes který vede nejvytíženější cyklostezka na Jihlavsku, se stále brání průjezdu cyklistů.

„Není to žádná účelová komunikace, je to můj les,“ argumentuje Rostislav Prokeš, který velké kameny svalil na úsek pod obcí Bradlo. „Mám tam povolenou těžbu dřeva a denně riskuju, že nějakému pitomci, který tudy zrovna pojede, spadne strom na hlavu,“ dodává.

Spory o průjezd právě přes jeho úsek se táhnou už dlouho. „S tím pánem není rozumná řeč,“ tvrdí náměstek jihlavského primátora pro oblast dopravy Jaroslav Vymazal.

„Loni jsem se s ním několikrát osobně sešel na radnici, ale jednání byla pokaždé bezpředmětná. Ten pán každému jenom nadává,“ doplňuje bývalý primátor.

Jedno z řešení sporu nabízela manažerka cyklostezky Zdeňka Švaříčková už loni. „Cestu necháme změřit a uděláme geometrický plán. S následnou nabídkou odkupu pak obešleme pana Prokeše i ostatní vlastníky,“ říkala tehdy.

Město zadarmo nepracuje, a tak není s majitelem domluva

„Jenže já ten geometrický plán dodnes neviděl,“ oponuje Prokeš. „S nabídkou odkupu přišli, ale já ji neprodám. Je to jediná přístupová cesta do mého lesa,“ trvá si na svém.

Stromy na cyklostezce

Podle Vymazala je ale skutečný stav věci trochu jiný. „Nabízeli jsme panu Prokešovi, že mu pomůžeme s těžbou, jenže on si myslel, že mu to uděláme celé zadarmo. To ale jednoduše nejde. A jelikož s ním nebyla řeč, tak jsme pak komunikovat úplně přestali,“ prozrazuje.

Celým případem se zaobírá také Velký Beranov, pod který problematický úsek spadá. A teprve na apel starosty Jana Plevčíka Prokeš o víkendu slyšel.

„Já s těmi kameny o kousek šoupnu, protože páni chataři, i když tam nemají povolený vjezd, dělají potíže kvůli případnému nutnému projetí záchranného systému,“ hlásil v pátek odpoledne.

„Ale v okamžiku, kdy si obec zprůjezdní jednu ze tří cest, které tudy vedou, je tam zase dám zpátky. A navíc k nim namlátím oplocenku a natahám dřevo. Mám na to právo,“ dodal vzápětí.

Chataři autem dojeli k chatě, zpátky je majitel pozemku nepustil

Zmiňovaným úsekem od Bradla až po Petrovický mlýn se budou na radnici ve Velkém Beranově zabývat znovu. „Jedná se o schůzku s chataři, zahrádkáři a majitelem Petrovického mlýna,“ potvrzuje Plevčík.

Přehrazená cesta jim totiž dělá velké potíže. „Je to asi 14 dní, kdy jedni lidé projeli autem k chatě, zpátky je už ale pan Prokeš nepustil. Stál naštorc, až na něj volali policisty. Řval, že je nepustí, že tudy jezdit nebudou. Ale kudy se má odjet? Jde to tak s traktorem přes Jeclov,“ stěžuje si jeden z chatařů, který si nepřál být jmenován. Jeho identitu však redakce zná.

„Je to historická cesta v katastru Velkého Beranova a všichni mají právo ji užívat,“ přidává se Vymazal. „Ano, i majitel lesa má právo těžit svoje dřevo, to je v pořádku. Ovšem jiná věc je, že tam to dřevo leží takovou dobu. A ohledně těch kamenů? Ty přece s těžbou nijak nesouvisí, takže podle mě je to případ pro policii,“ má jasno.

,