Dlouhý spor o jihlavské vodovody a kanalizace může podle advokáta Radka Ondruše vrcholit podáním trestních oznámení. Jihlava stále nedostala majetek, který si nárokuje. Ilustrační snímek

Dlouhý spor o jihlavské vodovody a kanalizace může podle advokáta Radka Ondruše vrcholit podáním trestních oznámení. Jihlava stále nedostala majetek, který si nárokuje. Ilustrační snímek | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Ve sporu o kanalizace přichází Jihlava každý den o 162 tisíc korun

  • 1
Souboj o vodovody a kanalizace na území Jihlavy pokračuje. Krajské město Vysočiny není spokojené s návrhy, které mu předkládá Svaz vodovodů. Tahanice zamezují například tomu, aby v Jihlavě zlevnilo vodné. Město tím přichází o obrovské sumy, každý měsíc téměř o pět milionů korun.

Denně o 162 tisíc korun přichází Jihlava kvůli sporům o vodovody a kanalizace. A peníze, které se vyberou na vodném a stočném, také dávno nemusely patřit Vodárenské akciové společnosti. Město totiž už v roce 2013 chtělo vybírat toho nejvýhodnějšího provozovatele infrastruktury.

Jak se vyvíjí spor Jihlavy se SVAK

Červen 2009: Jihlava se rozhodla vystoupit ze SVAK Jihlavsko.

Září 2012: Svazu navrhla dohodu, SVAK na ni ale podle advokáta města Radka Ondruše nereagoval.

Leden 2013: Jihlava už není členem SVAK Jihlavsko. A od února téhož roku přichází denně zhruba o 162 tisíc korun - na zadržovaném nájemném za infrastrukturu, kterou provozuje Vodárenská a. s.

Dohoda Jihlavy se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) se však stále nedaří. Ve sporu jde o stamiliony korun. A ve vzduchu již visí okamžik, kdy začnou padat trestní oznámení.

Spory trvají skoro šest let Jihlava se už v červnu 2009 rozhodla, že SVAK opustí. Požadovala po tomto svazu předání svého majetku. A tady padla kosa na kámen. Majetek dodnes není předaný.

Podle právního zástupce Jihlavy Radka Ondruše byly zatím návrhy SVAK pro krajské město nepřijatelné. První dohodu město odmítlo už v květnu 2013, stejně jako další dvě.

„Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko podmiňuje vydání majetku rozsáhlými ústupky ze strany Jihlavy - zejména v ekonomické části, která by město zatížila řádově 250 miliony korun,“ odhadl Radek Ondruš. Jihlava by například měla rezignovat na již zmiňovaný příjem 162 tisíc korun denně za pronájem vodovodní infrastruktury od jejího provozovatele, tedy Vodárenské akciové společnosti.

Podle stejného návrhu by se Jihlava měla také zpětně vzdát peněz, jež vysoudila v rámci svých nároků. A není to podle Ondruše všechno. „Jihlava by navíc také podepsala, že bude odebírat vodu za cenu, kterou si stanoví SVAK. Nemohla by ji pak ovlivnit,“ upozornil právník na zasedání zastupitelstva.

Město může zatlačit na zrušení svazku jako takového

Další návrhy byly podle něj ještě horší. Například tím, že by Jihlava uhradila SVAK náklady jeho právního zastoupení.

Jaké jsou cesty ven z těchto sporů o vodu pro krajské město? Kromě soudů nebo trestního řízení vůči představitelům svazu existuje ještě možnost „tlaku“ na zrušení SVAK Jihlavsko jako takového.

„Jde o to, zdali svaz vznikl v souladu se zákonem. Nikdy nedoložil, že zastupitelstva obcí schválila zakladatelské listiny,“ sdělil Ondruš. Podle něj dochází i k vyvádění prostředků ze SVAK Jihlavsko na Svaz vodovodů a kanalizací měst a obcí.

Co bude s úpravnou vody na Hosově nebo čističkou?

Opoziční zastupitel Ladislav Zadražil (KSČM) se Ondruše ptal, co by se v případě zrušení SVAK stalo třeba s úpravnou vody na Hosově nebo jihlavskou čističkou? „Byl bych rád, abyste se dohodli, a toto jsme skončili,“ dodal Zadražil.

„Pokud by SVAK zanikl, tak Jihlavě připadne veškerý majetek nacházející se na jejím katastru. Tedy včetně Hosova,“ reagoval advokát.

„Je zřejmé, že jedna strana se nemůže domoci svého majetku. Máme soudy, ale žijeme zřejmě v nějakém zvláštním státě,“ poznamenal další z opozičních zastupitelů Zdeněk Faltus (ANO).

„Budu držet palce rychlému řešení. Jen to může zamezit dalším škodám, které by mohly vzniknout,“ řekl náměstek primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL). Je členem vyjednávacího týmu za radnici společně se sociálními demokraty - primátorem Rudolfem Chloupkem a jeho prvním náměstkem Vratislavem Výborným.

SVAK majetek nepředal. Pro Jihlavu není cesta zpět

„Do konce ledna 2013 měl Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) majetek předat. Tam není co řešit. Oni ho nepředali. Pro nás není cesta zpátky. My hájíme zájmy našich občanů, kteří poctivě platí vodné a stočné. A z toho se má provozovat a rozvíjet infrastruktura vodovodů a kanalizací,“ nastínil bývalý šéf radnice, nyní náměstek primátora Jaroslav Vymazal (ODS).

„Několikrát se něco domluvilo a nerealizovalo se to a to bylo pořád dokola,“ řekl k předchozím letům vyjednávání.

Právník Ondruš jihlavské zastupitele informoval, že už podal trestní oznámení. „Na ně ale dostávám stereotypní odpovědi: přezkoumali jsme, nezjistili jsme, ukládáme bez opatření,“ citoval Ondruš.

Dodal, že Jihlava přišla kvůli chybě SVAK o vysokou čtvrtmiliardovou dotaci z fondů EU na opravy či výstavbu kanálů a vodovodů. Teď má rozjetý jiný projekt a chce na něj opět příspěvek. I proto chce spor dořešit. Další trestní oznámení mohou podle Radka Ondruše padnout. „Jakmile dostaneme pokyn, tak to spouštíme,“ uvedl.

„Tomu pokynu by asi nemělo nic bránit,“ poznamenal opoziční zastupitel za hnutí ANO Daniel Mayer.

Ondrušovo vystoupení šéfa svazu nepříjemně překvapilo

Dojde teď ještě na další kolo jednání, nebo budou už mít přednost soudy? „Z pohledu svazu považujeme dosavadní jednání s vedením Jihlavy za přínosná a jsme přesvědčeni, že by měla pokračovat. Přestože zatím nepřinesla konkrétní výstupy, byli jsme schopni si navzájem vysvětlit postoje obou stran a stanovit okruhy problémů, které bychom byli schopni diskutovat na úrovni politiků a které naopak nelze řešit bez právníků,“ reagoval předseda předsednictva SVAK, nezávislý starosta Telče Roman Fabeš.

Vystoupení advokáta Ondruše na jihlavském zastupitelstvu jej s ohledem na dosavadní jednání nepříjemně překvapilo - například účelovostí vybraných informací či konfrontačním tónem. „Zaráží mě, že řada výroků byla v rozporu s obsahem našich jednání s vedením radnice,“ sdělil Fabeš.

Dodal, že ve čtvrtek hovořil s jihlavským primátorem Chloupkem. „Potvrdili jsme si společný zájem pokračovat v jednáních. V příštím týdnu by se měla uskutečnit avizovaná schůzka právníků. A po ní bychom se znovu měli sejít s vedením radnice. Za svaz stále dáváme přednost jednání před soudními spory,“ uvedl Fabeš.

Ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko vystoupily na konci loňského roku další městyse či obce. Patří mezi ně Luka nad Jihlavou.

„Dostali jsme od SVAK nabídku, kterou jsme odmítli. Je po nás požadováno zhruba 14 milionů korun, abychom se vyplatili. To je z pohledu celého zastupitelstva nepřijatelná situace,“ řekl starosta Viktor Wölfl. I Luka nad Jihlavou najaly právníka a řeší další postup.