Klaustrofobik by zmatkoval. Hasiči lezli 40 metrů potrubím jen po hmatu

  • 0
Tahali těžké pneumatiky, zasahovali u nasimulované dopravní nehody náklaďáku, plazili se zakouřeným podzemím. Celkem patnáct disciplín museli zvládnout hasiči v Jihlavě během extrémní noční soutěže Ježkovo peklo.

Extrémní soutěž hasičů na Jihlavsku Ježkovo peklo má za sebou osm ročníků, tentokrát ji ovládl tým z Bítovčic. A je to pro něj už třetí vítězství v této akci za sebou. „Příliš jsme nevěřili tomu, že bychom to opět dokázali. Uvidíme, jak zabojujeme příští rok,“ přemítá velitel sboru Aleš Vrbický. Druhý se umístil sbor Cerekvička – Rosice a na třetí příčce skončil Velký Beranov.

Organizátoři berou soutěž jako odbornou přípravu členů jednotek dobrovolných hasičů v regionu. „Na stanovištích plní úkoly, s kterými by se mohli setkat u skutečných a reálných zásahů, ke kterým by mohli být povoláni,“ potvrdil Jiří Bláha, hlavní rozhodčí Ježkova pekla.

Na padesátikilometrovou trasu se v tomto roce přihlásilo patnáct družstev. Jedna z náročných „zastávek“ byla v jihlavském podzemí. Týmy tam měly v uměle zakouřeném prostředí vyhledat nebezpečné látky.

Hodnotilo se nejen množství nalezených látek, ale i postup jednotky.

Ježkovo peklo

Zátěžové cvičení pro dobrovolné hasiče na Jihlavsku každoročně připravují okrsky Jihlava a Karla Vozába. Inspirovali se obdobnou noční soutěží, kterou před devíti lety uspořádali kolegové z Dolínku u Odolena Vody.

Vítězové si odváží putovní pohár. „Tou největší a nejhodnotnější výhrou jsou ale zkušenosti, které získají všichni bez rozdílu,“ podotýká hlavní rozhodčí Jiří Bláha. S přípravami na nadcházející ročník začnou organizátoři již v říjnu, prvním krokem bývá vždy přesné vytyčení počtu stanovišť.

Některé disciplíny jsou neměnné a v soutěži se drží od samého počátku, zbylé se volí podle vyhlášeného zaměření odborné přípravy na daný rok. Největší účast na Ježkově pekle byla hned při prvním ročníku. Tehdy si jej přijelo vyzkoušet 19 týmů.

„Podzemí bylo skutečně zajímavé. Člověk trpící klaustrofobií by v tomto prostředí mohl lehko začít zmatkovat. Zhruba čtyřicet metrů totiž prolézáte po kolenou potrubím, pak na vás čeká mlhostrojem zakouřený podzemní prostor, kde je ztížená orientace. Nezbývá vám tedy nic jiného, než se pohybovat pomocí hmatu,“ popsal Vrbický.

Na jiných stanovištích si dobrovolní hasiči procvičili třeba hašení požárů či záchranu osob při autohavárii.

„Nejobtížnější bylo zachovat chladnou hlavu. Figuranti byli skuteční lidé, o to to bylo náročnější. Třeba improvizovaná nehoda nárazu vozidla do stromu byla nasimulovaná tak, že jednu z osob nebylo možné i přes veškeré úsilí při poskytování první pomoci oživit,“ přiblížil Aleš Vrbický s tím, že zkušenosti z této fáze Ježkova pekla se můžou hodit nejen v profesním, ale i v osobním životě.