Zřícený most ve Vilémově (září 2014)

Zřícený most ve Vilémově (září 2014) | foto: iDNES.cziDNES.cz

Pro líčení k pádu mostu ve Vilémově soud prodlouží lavici obžalovaných

  • 1
Okresní soud v Havlíčkově Brodě čeká proces, který tady nemá obdoby. Ve čtvrtek ráno se začne projednávat tragický pád mostu ve Vilémově, při němž v září 2014 zahynuli čtyři dělníci. Obžalováno bylo deset lidí, do soudní síně se spolu s nimi musí dostat i osm obhájců.

„Asi se dovnitř vměstnáme velice špatně. Bohužel, větší jednací místnost na našem soudu nemáme,“ prozradila soudkyně havlíčkobrodského soudu, jež má případ na starost, Hana Doubková.

Dodala, že tak bylo třeba prodloužit i lavici obžalovaných. A o to méně prostoru dostanou novináři a veřejnost.

„Pro ty máme jedenáct, maximálně dvanáct míst. Pokud to nebude stačit, budeme muset vydávat vstupenky,“ dodala soudkyně.

Ve čtvrtek ráno veřejné líčení u soudu začne. Naplánováno je na celý den. Po dopoledním bloku bude následovat přestávka, odpoledne se vyslýchání rozeběhne znovu. Už nyní je ale jisté, že celý proces po jednom dni neskončí.

Za obecné ohrožení z nedbalosti hrozí obžalovaným až 10 let

Případ je velice složitý. Policie se jím zabývala skoro dva roky. Vyšetřovatelé obvinili deset lidí z obecného ohrožení z nedbalosti, všem hrozí tresty až deseti let vězení. Ve stejném znění podal státní zástupce i obžalobu.

Na lavici obžalovaných usednou dělníci, zástupci dodavatelských firem i stavebního dozoru, zástupci investora i osoby, které měly dohlížet na dodržování bezpečnosti práce.

„Porušili důležitou povinnost vyplývající z jejich zaměstnání, postavení nebo funkce a způsobili takovým činem těžkou újmu na zdraví a smrt,“ oznámila loni v červnu policejní mluvčí Dana Čírtková (více čtěte zde).

Most ve Vilémově

Oprava mostu ve Vilémově se konala v rámci rekonstrukce silnice II/345 mezi Golčovým Jeníkovem a Chotěboří. Kraj Vysočina zakázku za více než 200 milionů korun zadal konsorciu stavebních firem M-Silnice a Strabag. Most ve Vilémově opravovala jako subdodavatel společnost Bögl & Krýsl.

Podle závěrů policejního vyšetřování mají na neštěstí zřejmě největší podíl dvě posledně jmenované firmy, které spolu při opravě nekomunikovaly. Statiku mostu s největší pravděpodobností narušilo odbagrování přílišného množství zeminy u vnější strany mostní podpěry. Pilíř se pak neměl o co opřít a přestal plnit svou nosnou funkci.

Neštěstí se stalo při demolici mostu ve Vilémově na Havlíčkobrodsku před třemi lety v září (více se o neštěstí dočtete zde). Tři Češi a tři Slováci právě připravovali podpěry pro klenbu mostu, když se most rozlomil v půlce. Čtyři muži skončili uvězněni pod těžkými kameny, které je zatlačily do bahna. Podle zasahujících hasičů neměli šanci na přežití. Další dva dělníci vyvázli se zraněními.

„Ze závěrů policejního vyšetřování, z výslechů svědků i ze závěrů rozsáhlých znaleckých posudků z oboru stavebnictví vyplynulo, že práce nebyly řízeny v souladu s ověřenou projektovou dokumentací,“ uvedla už dříve Čírtková. „Navíc nebylo zajištěno dodržování povinností k ochraně života, zdraví, životního prostředí a bezpečnosti práce,“ doplnila.

Most ve Vilémově v roce 2014 nechal v rámci větší rekonstrukce silnice mezi Golčovým Jeníkovem a Chotěboři opravit Kraj Vysočina. V plánu byla jeho demolice, nahradit ho mělo přemostění nové.

K pomníčku u mostu přijíždějí pozůstalí zapálit svíčky

Tragická událost tehdy práce zdržela. Nový most přes říčku Hostačovku byl dokončen až o rok později. Hned u něj nechal městys Vilémov přesně rok po neštěstí instalovat pomník s pamětní deskou (více o jejím odhalení čtěte zde).

Ta velice stručně připomíná, co se v onen osudný den stalo. Na černé mramorové desce je vyobrazen původní most a pod ním decentní nápis: „Na tomto místě došlo 4. 9. 2014 k tragické události zavalení a smrti čtyř pracovníků při zřícení opravovaného mostu. Čest jejich památce.“

„Byla to otřesná a tragická událost, jedno z největších neštěstí v historii městyse. Byla naše občanská povinnost událost si připomenout a věnovat jí alespoň malý pomníček,“ vyjádřil se při jeho odhalení starosta Jiří Lebeda.

Pomník na svém místě stojí i dnes. A každoročně v září se kolem něho nahromadí zapálené svíčky. „Zapalujeme je tam my, občas přijedou i někteří z pozůstalých, u mostu se staví, někdy zajdou i na úřad,“ říká nyní vilémovský starosta.

Městys pomníček udržuje. „Ale nemáme potřebu si tu událost nějak víc připomínat. Přišli jsme k té tragédii tak trochu jako slepý k houslím. Nebyli jsme investorem, neměli jsme na tom žádný podíl, jen se to v naší obci prostě stalo,“ dodal Jiří Lebeda.

5. září 2014