Obžalovaná lékařka jihlavské nemocnice Hana Bartošová. Za usmrcení z nedbalosti...

Obžalovaná lékařka jihlavské nemocnice Hana Bartošová. Za usmrcení z nedbalosti hrozí lékařce až šest a jejímu podřízenému tři roky vězení. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Smrt chlapce v nemocnici zatím viníka nemá, posudky se rozcházejí

  • 5
Okresní soud v Jihlavě znovu projednával případ dvou lékařů, Hany Bartošové a Pavla Vlachého, kteří podle obžaloby zavinili smrt ročního Matěje z Jihlavska. Za usmrcení z nedbalosti hrozí lékařce jeden rok až šest let vězení. Její kolega může jít za mříže až na tři léta.

Malý chlapec se do péče lékařů jihlavské nemocnice dostal v květnu 2012 s průjmem a zvracením. Mělo jít o rotavirovou infekci. Podle všeho zemřel několik hodin po hospitalizaci na dehydrataci.

Předmětem již několikátého hlavního líčení je, zda opravdu došlo k pochybení lékařů a život chlapce mohl být zachráněn, nebo šlo o velice nešťastnou souhru náhod končící velikou tragédií. Verdikt je na soudci Zdeňku Chalupovi.

Před soudem v úterý vypovídala lékařka, která sloužila na pohotovosti a Matěje poslala k hospitalizaci na dětské oddělení jihlavské nemocnice. Měla prý obavy, aby nebyl dehydratovaný.

"Do nemocnice dítě pošlu, když se mi jeho stav nezdá, proto, aby lékaři pohlídali, jestli pije, nebo nepije. Malé pacienty posílám na dětské a starší na infekční oddělení," vysvětlila postup svědkyně.

Podle ní je směrodatné, zda malý pacient tekutiny přijímá či nikoliv. A to byl právě případ ročního Matěje. "Byl tam nedostatečný příjem tekutin, což bylo potřeba pohlídat. O to se pak postarají sestřičky v nemocnici," tvrdila krátkovlasá žena.

Jak dodala, nejednalo se ale o akutní případ. V tom případě by ho odeslala přímo na jednotku intenzivní péče.

Dva znalecké posudky, každý říká něco jiného. Rozhodne třetí

Lékař, který měl v době, kdy tam malý Matěj dorazil, na oddělení službu, prozradil, že se děťátku nepodařilo zavést kanylu a nabrat krevní obraz, protože mu praskla žilka. A proto nebylo ani možné nitrožilně aplikovat léky. Stav chlapce označil za stabilizovaný.

"Nakoukl jsem do pokoje v osm nebo v devět hodin večer. Tatínek říkal, že dítě pije," uvedl u soudu lékař s tím, že v noci se už na pokoji nestavoval. Dítě podle něj bylo při přijetí v dobrém stavu.

Na otázku obhájce poškozené rodiny, zda může prasknutí žilky způsobit například dehydratace, lékař odvětil, že může. O další zavedení kanyly se personál nemocnice už nepokusil. "Většinou se u dítěte pak odběr ráno povede, nebo už není potřeba," pravil lékař.

Podle lékaře - svědka nebylo na stavu Matěje nic alarmujícího. Dvakrát prý zvracel a dvakrát až třikrát měl řidší stolici. "To je spíše mírnější průběh," uvedl.

Jak ale soudce vyčetl ze spisu, nepříjemné potíže mělo děťátko vícekrát, než doktor tvrdil. Podle lékaře však za jeho služby šlo pouze o zmiňovaný počet a k ostatním příhodám mohlo dojít při službě někoho jiného.

Slovo si vzala také obviněná lékařka, která zdůraznila, že podrobný rozbor krve se v noci nedá udělat, protože nefunguje biochemická laboratoř.

Jihlavský soud se případem úmrtí malého Matěje zabývá od poloviny prosince. Rozsudek zatím nepadl. Podle Chalupy tomu brání mimo jiné i dva znalecké posudky s naprosto rozdílnými výsledky. Je tedy třeba nařídit nový revizní posudek.