Domácí násilí narůstá pozvolna. (Ilustrační snímek)

Domácí násilí narůstá pozvolna. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Soud nemůže trestat domácí tyrany přísněji. Oběti se k nim opakovaně vrací

  • 1
Domácí násilí není vidět. Narůstá pomalu a jeho oběti často nepoznají, kdy už jsou v nebezpečí. Letos do konce června policisté na Vysočině vyšetřovali sedmdesát případů domácího násilí. Ze společného bytu vykázali 34 osob. Nejčastěji, ve čtrnácti případech, šlo o lidi z Jihlavska a deset jich je z Třebíčska.

Za 22 let týrání manželky - dokonce i před dětmi - tři roky s podmínkou. S takovým trestem odešel minulý týden od žďárského okresního soudu šestačtyřicetiletý Radek Koukal ze Žďáru.

Rady obětem domácího násilí

Obětem násilí policie doporučuje připravit se na další možný násilný útok. Je třeba mít nachystaná čísla na přátele, policii, azylový dům.

Promyslet je potřeba i případnou únikovou cestu.

Doporučuje se také mít smluvené znamení pro sousedy a vytvořit si bezpečnostní zavazadlo s potřebnými věcmi pro případ nenadálého odchodu z bytu.

Bylo to podle odborníků správné rozhodnutí? "Ten muž je v podmínce a buď to zvládne, nebo ho příště zavřou. Soud nemůže udělat víc. To, že se k němu ta žena vrací, je její věc. Je svobodná a stát nemůže lidi vodit za ručičku," uvedla známá socioložka Jiřina Šiklová.

Manžel své choti způsobil kromě psychické újmy a modřin i několik vážných zranění, například jí zlomil malíček a předloktí. Žena však o těchto agresivních útocích promluvila až poté, co jí manželův kopanec do břicha způsobil dvojitou frakturu sleziny, kterou jí kvůli poškození museli doktoři odebrat.

Už zase bydlí spolu

Do konce života bude trpět sníženou imunitou. Nebezpečím pro její organismus tak bude každá chřipka.

Pachatel se po incidentu musel ze společného bytu ve Žďáře loni na podzim odstěhovat. Ale ne na dlouho. Od léta už v něm bydlí spolu s týranou ženou dál. Odborníci ovšem znají pohnutky, jež vedou oběti k tyranům.

"Lidi, kteří si vybírají soužití s násilníkem nebo s ním souhlasí, uspokojuje role oběti. Nebo byli na podobný příklad zvyklí v chování svého otce či svých příbuzných. Jim to připadá normální takhle žít," doplnila Šiklová.

"My víme, že pokud na sobě agresor intenzivně nepracuje, tak je návrat pro ženu velmi nebezpečný. Protože se to opakuje. Stávají se i případy, kde jsou ženy ohrožené na životě," upozornila ředitelka jihlavského intervenčního centra Olga Hinková.

Obtížně se pozná okamžik, kdy už vztah není bezpečný

"Dneska se začíná intenzivně uvažovat o tom, jaká bude práce s agresory. Jihlavsko plánuje projekt zaměřený na pomoc právě těm násilníkům, kteří ji chtějí," dodala Hinková. Podle ní není návrat týrané ženy k útočníkovi výjimečnou záležitostí. "Je statisticky dokázáno, že se ženy k násilníkovi vrátí až šestkrát."

Podle policejní mluvčí Jany Kroutilové je domácí násilí nebezpečné zejména tím, že je skryté před zraky veřejnosti i státních orgánů. "Narůstá pozvolna, ohrožená osoba obtížně pozná okamžik, kdy již vztah není bezpečný. Lze se před ním těžko bránit, protože s násilníkem sdílí řadu společného, a to včetně obydlí, ze kterého nemá kam odejít," uvedla policistka.

Týrání má podle Jany Kroutilové dopad na děti, jež bývají svědky násilí. "Ty získávají negativní vzory a považují je za normální," doplnila policejní mluvčí.

Strážci zákona evidují i další odstrašující případy násilí na ženách. A jsou to záležitosti i z poslední doby. Vážné zranění v podobě četných zlomenin způsobil například bitím pěstí do obličeje osmadvacetileté ženě její o dva roky starší partner. Stalo se to začátkem letošního května. I přesto nedala napadená souhlas s tím, aby byl agresor trestně stíhán. Útok se stal na jedné vysočinské ubytovně.