Solární elektrárny se proměnily v obří byznys.

Solární elektrárny se proměnily v obří byznys. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Policie stíhá majitele solární elektrárny. Licenci získal podvodem

  • 6
Případ podvodných připojování fotovoltaických elektráren do sítě má další obviněné. Policie na Vysočině stíhá majitele elektrárny, zároveň obvinila jeho společnost jako právnickou osobu. Podle vyšetřovatelů elektrárnu připojil do sítě na základě nepravdivých údajů. Původně povolení neměl získat.

Hospodářská kriminálka po rozsáhlém prověřování zahájila trestní stíhání třiašedesátiletého muže a právnické osoby - společnosti s ručením omezeným, jejímž jednatelem a spolumajitelem je právě obviněný muž. Podle kriminalistů se dopustil podvodu, když v listopadu 2010 žádal Energetický regulační úřad o licenci.

„Muž v žádosti uvedl, že fotovoltaická elektrárna je postavena jako celek a je připojena do distribuční sítě v tehdy požadovaném výkonu 0,22 MW. Tyto údaje se však nezakládaly na pravdě,“  přiblížil vrchní komisař hospodářské kriminálky na Vysočině Roman Šoukal.

Podle něho si byl jednatel dobře vědom, že takový výkon elektrárna nemá. K datu podání žádosti měla výkon pouze 0,15 MW. „V takovém případě by licenci nezískal,“ upozornil Šoukal.

Energetický regulační úřad nebyl jedinou institucí, kterou obviněný jednatel podvedl. V omyl uvedl i pracovníky stavebního úřadu, kterým předložil nereálné podklady včetně revizní zprávy, kterou si sám vyhotovil. Podle těchto dokumentů měla elektrárna požadované parametry a mohla být zkolaudována a uvedena do provozu. Ve skutečnosti byla dokončena až v květnu 2011.

Podle zjištění iDNES.cz by se mělo jednat o solární elektrárnu v Okříškách na Třebíčsku. Ve svém areálu ji provozuje společnost Gelso.

Firma neoprávněně získává desítky milionů korun

Jednatelem společnosti je Jaromír Grund. S ním se ovšem redakci nepodařilo spojit. Telefon vzal pouze generální manažer společnosti Marek Grund, který sdělil jen to, že je právě na brněnském veletrhu.

Společnost Gelso je podle svých webových stránek firma zaměřená na výrobu vzduchotechniky a karosářských dílů na užitkové automobily, reklamních panelů a pařáků brambor. Na trhu působí od roku 1991. Do solárního byznysu ji v roce 2010 nalákaly výhodné garantované ceny energie. Ty platily právě jen do konce roku.

„Svým podvodným jednáním se tak obviněný muž pokusil získat pro společnost neoprávněný prospěch ve výši nejméně 53 milionů korun,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková. Z toho dvanáct milionů už společnost získala za prodanou energii v letech 2011 a 2012.

Zvlášť závažného zločinu podvodu se dopustila také právnická osoba, tedy firma, v níž měl obviněný muž podíl. „Získala neoprávněný finanční prospěch na základě uhrazených faktur, i když věděla, že nárok na vyplácenou dotovanou cenu za vyrobenou energii nemá,“ konstatovala mluvčí.

V případě prokázání viny hrozí jednateli firmy za zvlášť závažný zločin podvodu, při kterém vznikla škoda velkého rozsahu, trest až deseti let vězení. Jeho firma pak může být soudem zrušena, její majetek propadnout nebo jí může být zastavena činnost.