Příběh hluché Zdeňky Palátové a její firmy zaujal i v České televizi.

Příběh hluché Zdeňky Palátové a její firmy zaujal i v České televizi. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Zdeňka ztratila sluch a skeptiky neslyšela. Teď má firmu i v televizi

  • 0
Sedět ve studiu před komisí, která rozhoduje o filmu a klade otázky, je pro neslyšícího náročné. Film by ale její organizaci pomohl, tak si Zdeňka Palátová řekla, že zkusí zaujmout jinak. S koštětem. A podařilo se. Příběh neobyčejné třebíčské firmy pro postižené se dostal i na televizní obrazovky.

Zdeňka Palátová měla problémy se sluchem už před třemi desetiletími. Zhruba v roce 2005 však přestala slyšet úplně.

O tři roky později s dalšími dvěma handicapovanými založila Vrátka - jednu z prvních sociálních firem v Česku. Aby se handicapovaní postavili na vlastní nohy a mohli k tomu pomáhat i dalším.

Zpočátku skeptici říkali: Nebude to fungovat, nezvládnete to! Tehdy se ztráta sluchu paradoxně ukázala výhodou. „Já tyhle řeči neslyšela a prostě jsem se do toho pustila,“ směje se nyní Palátová. Vrátka dnes mají 53 zaměstnanců, z toho 75 procent handicapovaných. Zrodil se fenomén.

Ztráta sluchu u Palátové nastartovala novou pracovní a životní etapu. „Okolí jsem prostě donutila k očnímu kontaktu a více jsem mluvila, abych nemusela poslouchat. Ztráta sluchu mne připravila o to, co člověku zkvalitňuje život. Divadlo, koncerty, kino, posezení s partou u sklenky vína… když se zhasne, mám po komunikaci. No ale pro manželství je to skvělá vada,“ žertuje třiapadesátiletá sedlejovská rodačka Palátová.

Deset provozoven, trhy, školení, asistenti, rekvalifikace...

Aktivity sdružení přibývají jak korále na niti. Sledujte tu sérii. V červnu 2008 Vrátka otevřela minigalerii, pak vznikla první Vrátkovská trafika, v roce 2009 další a též charitativní obchod Bazárek u Zebry, handicapovaní začali asistovat na školách.

V roce 2010 se rozjela Trafika Plus na Bráfově třídě, Trafika a květinářství na Žerotínově náměstí, v roce 2011 sdružení otevírá Kavárnu Vrátka, kde začala fungovat vlastní pekárna.

V dalším roce startují kurzy a další aktivity na Leopolda Pokorného 19, Vrátka provozují šatnu na poliklinice, kde od předloňska také prodávají své výrobky, předloni otevřeli prodejnu regionálních produktů Koření u Vrátek. K tomu pořádají trhy řemesel v židovské čtvrti a další akce.

Je to dlouhý výčet. A zřejmě brzy bude opět neúplný. „Pouze radit a vydávat příručky nemá moc smysl. Takže jsem zvolila jinou cestu. S kolegy Irenou Rybníčkovou a Michalem Šmýdem jsme začali vytvářet svoje provozovny a nová pracovní místa. Tím završujeme i rekvalifikační programy, protože po jejich skončení u nás dostanou handicapovaní pracovní smlouvu a skutečně pracují,“ popisuje Palátová.

Česká televize vybírala osm příběhů z 550. Palátová uspěla

Česká televize o jejích aktivitách natočila jeden díl cyklu Příběhy neobyčejné energie. Producenti vybírali osm finálních životních story z příběhů 550 lidí. Palátová se taky přihlásila.

„Svůj příběh považuji za inspirativní pro mnoho mně podobných lidí. Nikdo z nás neví, kdy ho život donutí přehodit výhybku.“

Aby její příběh uspěl, musela zaujmout porotu. Ale jak? „Tak jsem do Prahy vyrazila s koštětem a přednesla komisi osm důvodů, proč o Vrátkách dokument natočit. Povedlo se.“

Nyní chtějí lidé z Vrátek rozšířit stávající pekárničku a také adaptují bývalé pracoviště zvláštní školy v Třebíči. „Dům chceme zrekonstruovat, ve dvoře budujeme přírodní zahradu. Místo setkávání pro zdravé i handicapované,“ říká Zdeňka Palátová.