Pod rukama známého žďárského sochaře Michala Olšiaka vznikla další originální...

Pod rukama známého žďárského sochaře Michala Olšiaka vznikla další originální socha. Jde o přes tři metry vysokého čerta z betonu, který hraje šachy. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Čerta, který hraje šachy, vytvořil sochař Olšiak v Chotěboři

  • 2
Pod rukama známého žďárského sochaře Michala Olšiaka vznikla další originální socha. Jde o přes tři metry vysokého čerta z betonu, který hraje šachy. Dílo váží úctyhodných deset tun a je k vidění v Chotěboři.

"Objednali si ho z Chotěboře, nápad přišel od rady města a paní starostka mne s ním kontaktovala. Jde o to, že tam mají pověst o čertově stolku spojenou s řekou Doubravou. Vypráví o tom, že pekelník tu poustevníka sváděl k tomu, aby si z jeho stolu vzal různé pokrmy. Ten však žil asketickým životem," vysvětlil Michal Olšiak.

A proč sochař tedy nevytvořil i nějaké to jídlo? "Já si říkal, že lepší než jídlo mu bude dát na stůl šachy. Že to bude symboličtější. Já osobně si navíc myslím, že tam šlo spíš o to, že ten poustevník bojoval sám se sebou. Měl vizi jídel, ale v podstatě bojoval o to, jestli nad čertem vyhraje, nebo ne," doplnil.

Převoz výtvoru na místo určení do ulice F. X. Šaldy byl podle Olšiaka trochu oříšek.

"Poprvé, když jsem to stěhoval traktorem z haly ven, tak se vždycky jedna trubka, která to držela, uvolnila. Doplňovali jsme ji další trubkou. Nakonec se ale vše povedlo. Čerta jsme dostali jeřábem na auto, které ho odvezlo do Chotěboře," vysvětlil žďárský sochař.

Pekelník byl za měsíc hotový

Podle Olšiaka musí být sochy dobře vytvarované, aby se například nepřevážily. Nedá se spoléhat na to, že se při transportu nehnou proto, že jsou velmi těžké.

Vytvořit čerta se šachy i přes jeho desetitunovou váhu prý nebylo zas tak složité. "Obtížné věci jsou, když u nich musím některé části tahat hodně nahoru. Tady to tak naštěstí nebylo. Tohle dílo jsem dělal asi měsíc," nastínil.

Autorova novinka stojí na začátku naučné stezky, která vede údolím Doubravy. "Najdete ji takřka ještě ve městě, u hlavní cesty. Když se jede od Žďáru nad Sázavou, tak je vidět po pravé straně," naviguje případné zájemce o zkouknutí díla Michal Olšiak, který má nasmlouvané další zakázky – například pro Brno nebo Prahu.

Chce například vytvořit Duběnku. "Bude to zasněná baba, která má kolem sebe dubové listí, žaludy a podobně. Jako materiál použiji asi pískovec nebo beton. Socha bude umístěná do jednoho lomu," nastínil Olšiak.

Tvorbu tohoto díla si proloží dovolenou v teplých krajích. Těší se do Thajska.

"Duběnku rozdělám, a dokončím ji, až budeme zpátky," dodal s úsměvem.

Čert není zdaleka první dílo Michala Olšiaka, jež mohou turisté na Vysočině obdivovat. Jelen stojí ve Slavětíně, Josefína v Hluboké, Drak v Ronově nad Sázavou a Houby u Fryšavy.

Posledně jmenované suchohřiby jsou vysoké zhruba 2,5 metru. Umělec je tvořil z betonu.

Letos v létě pracoval také u hradu Bítov, kde vzniklo několik soch z písku. Absolutní jedničkou je ale zřejmě dílo Hamroň. Socha připomínající hlemýždě stojí u Hamrů nad Sázavou.