První brněnská strojírna ve Velké Bíteši investovala do rozšíření své slévárny...

První brněnská strojírna ve Velké Bíteši investovala do rozšíření své slévárny 78 milionů korun. Premiér Bohuslav Sobotka společně s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem slavnostně otevřeli nové výrobních prostory. | foto: ČTK

Sobotka se nejdřív zapotil v nové slévárně. A pak u policistů

  • 34
Novou slévárnu za desítky milionů korun v pátek v První brněnské strojírně ve Velké Bíteši slavnostně otevřel premiér Bohuslav Sobotka. Pak odjel do Velkého Meziříčí, které trápí nevyhovující policejní stanice.

Osmdesátimilionovou investici má za sebou První brněnská strojírna. Její nová slévárna na přesné odlitky je nyní nejmodernější svého druhu v Evropě. „Stavěli jsme ji rok a půl, můžeme zvýšit produkci o 20 procent,“ řekl generální ředitel strojírny Milan Macholán. Hlavním prvkem slévárny, v níž má práci 162 lidí, je vakuová pec, která vyšla na 30 milionů. Na investici ze čtyřiceti procent přispěla Evropská unie.

Provoz slavnostně otevřel premiér Sobotka. Pořádně se u toho zapotil, v hale totiž bylo přes 40 stupňů Celsia, o deset víc než venku. Premiér se seznámil s fungováním jedné z pecí. Pracovníci mu ji otevřeli, když se v ní při 1000 stupních Celsia zrovna vypaloval výrobek. Sobotka si rovněž potěžkal jeden z odlitků, který vážil 25 kilogramů.

Vakuová pec je druhá svého druhu v republice. Ve slévárně se dělají velmi přesné odlitky pro letecké motory, turbodmychadla a spalovací motory a firma je v tomto lídr na českém trhu. Pro představu: speciální slitina, která se tu taví, vydrží třikrát vyšší teploty a při velkém zatížení než běžná ocel, se kterou se setkáváme okolo sebe. Proto také může být používána v leteckých motorech.

Strojírny hledají odbytiště místo Ruska

Zástupci strojírny s premiérem debatovali mimo jiné i o protiruských sankcích. Sobotka připomněl, že mají skončit na jaře příštího roku. „Zda budou trvat dál, nebo budou ve zmenšené míře, to se odvine od toho, jaká bude situace na Ukrajině. Věřím, že se do té doby věci pohnou pozitivním směrem. A že se sankce buď úplně zruší, nebo budou umírněnější,“ řekl.

Místo ruského trhu hledají strojírny i jiná odbytiště. „Byl jsem na obchodní misi v Americe, nabrali jsme si tam kontakty a je vize, že se tam nějaké obchody uskuteční,“ uvedl Macholán. Firma vyvíjí například dva nové letecké motory.

Z Velké Bíteše se Sobotka přesunul do Velkého Meziříčí. Tam mu mimo jiné ukázali služebnu republikové policie. Sídlí už bezmála 30 let ve staré vile nedaleko zámku. Podle starosty Radovana Necida už jsou to v dnešní době pro druhé největší policejní oddělení na Žďársku nedůstojné podmínky. Jak pro policisty, jichž tam slouží 28, tak pro lidi, kteří si potřebují něco vyřídit.

Město chce policii nabídnout přesun do areálu bývalých technických služeb v Třebíčské ulici. Stát by tam měl možnost postavit novou služebnu. „A my bychom tam do samostatného odděleného objektu přesunuli naši městskou policii. Stalo by se z toho jakési centrum bezpečnosti. Zatím je šest městských strážníků rozstrkaných po kancelářích radnice, stejně chceme přikročit k tomu, abychom měli ‚měšťáky‘ ve službě celých 24 hodin denně, tam by byl dobrý potenciál k růstu,“ předeslal Necid.

,