Sanace skládky nebezpečného odpadu v Pozďátkách u Třebíče. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Kyselinové gejzíry nahradily stromy. Toxická skládka konečně zmizela

  • 2
Po dvou letech ve čtvrtek slavnostně skončila sanace někdejší skládky nebezpečných odpadů v Pozďátkách na Třebíčsku. Likvidace stála 594 milionů korun včetně evropských dotací a trvala dva roky. Mnozí skládku označovali za největší ekologickou bombu, která v posledních letech "tikala" na Vysočině.

Lidé v obci jsou spokojení, že už jim kousek od domu nevyvěrají gejzíry kyseliny sírové a v potoce Prašinec neteče rezavá tekutina, která se jen těžko dala nazvat vodou.

Problémy spojené se skládkou se vlekly více než patnáct let. Mnozí z místních stále nechápou, že nikdo nezaplatil pokuty a viník se nenašel. A asi už nikdy nenajde.

"To není zdaleka jediná lokalita, kontaminovaných míst je u nás spousta. V Pozďátkách se vystřídala řada nezodpovědných vlastníků. Nikdo nebyl potrestán, nebylo to ani dost dobře možné," řekl MF DNES Karel Bláha z ministerstva životního prostředí.

Místo obuvnického odpadu dovezli zelenou skalici

Původním investorem skládky byla akciová společnost BOPO Třebíč. Stavět začala v roce 1991, o čtyři roky později začal zkušební provoz.

V Pozďátkách se měly ukládat odpady vzniklé při výrobě obuvi, které mají převážně zásaditý charakter. Nakonec tam ale z Prechezy Přerov dovezli deset tisíc tun zelené skalice, ze které se chemickými procesy uvolňovala kyselina sírová.

Povolení k provozu skládky měla k 23. červnu 1994 společnost AVE Třebíč, s. r. o. Ta však zanikla bez likvidace v červenci 1996. Jeden rok pak vlastnila skládku akciová společnost IH Envi, následoval další převod na firmu DEP-POZ.

Na ni byl později vyhlášen konkurz. V jeho rámci byla skládka prodána společnosti ICKM Real Estate. To už bylo v době, kdy se ujal přípravy sanačního zásahu v Pozďátkách svazek obcí.

Do Pozďátek se vrací život

Likvidace byla poměrně rozsáhlá. Ze skládky, z níž po dlouhá léta unikala voda znečištěná kyselinou sírovou a těžkými kovy, odvezly odborné firmy přes 70 tisíc tun materiálu, odpadu a kontaminované zeminy.

Teď už v lokalitě roste tráva a různé druhy stromů, převažují duby a lípy. Vysočina se tak zbavila své nejhorší ekologické zátěže. Dobré jméno se tím pádem navrací i vesničce Pozďátky, která donedávna na sousedství problematické skládky doplácela.

"Už se tam staví nové domy a lidé to chápou jinak. Ne jako před několika roky, kdy panoval názor, že tam tečou odpady a je potřeba se odtud dostat pryč," říká Jiří Válal, starosta Slaviček, pod které Pozďátky patří.