Návštěva prezidentského páru na Vysočině (sklárny ve Světlé nad Sázavou)

Návštěva prezidentského páru na Vysočině (sklárny ve Světlé nad Sázavou) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Sklárny ve Světlé postaví čtvrtou pec a lidem nabídnou další práci

  • 8
Už čtvrtou tavicí vanu s dalšími dvěma výrobními linkami postaví světelské sklárny Crystalite Bohemia. Od dubna, kdy by se na nich měla rozjet výroba, vznikne až 140 nových pracovních míst.

Smělé plány představil majitel sklárny Lubor Červa. V pondělí večer podepsal dodavatelskou smlouvu se společností, jež pec postaví.

"Bude to investice za necelých pětatřicet milionů korun," upřesnil majitel skláren.

Na novou pec budou připojeny dvě výrobní linky. Vyrábět se na nich budou dárkové předměty, větší skleněné kusy, jako jsou vázy, mísy nebo svícny.

Na jejich obsluhu sklárny přijmou až 140 nových zaměstnanců. "Už ani nevím, kde je budeme brát. Třeba strojníků je na trhu práce nedostatek," poznamenal Červa.

V dubnu by tak mohl počet zaměstnanců skláren dosáhnout pěti set. Před rokem, kdy Červa ve Světlé obnovoval výrobu, se přitom bránil návratu velkého sklářského kolosu. Na jaře ale bude takřka na polovině původního počtu zaměstnanců.

"Situace na trhu se sklem je tak optimistická, že nám nic jiného ani nezbývá. Pokud bychom pec nestavěli, současné objednávky bychom uspokojili až v srpnu příštího roku," hovoří Červa nadšeně.

"Vypadá to, že konkurence z Číny a Turecka trochu zaspala. Snad nám nadšení co nejdéle vydrží," přeje si.

Největší zájem o sklo je v Egyptě

Právě o velké lisované dárkové sklo ze Světlé je ve světě největší zájem. Sklárny ho vyvážejí do Jižní i Severní Ameriky, do postsovětských republik, na Dálný východ včetně Číny, do Austrálie i do arabských zemí.

"Největší zájem o něj je v Egyptě. Mohli bychom zrušit obchodní oddělení a vozit všechno tam. Egypťané by skoupili celou naši současnou produkci," směje se Červa.

Naopak v Evropě to se zakázkami není tak slavné. "Úplně nejslabší je Německo, vůbec nevíme proč," dodal.

Investici do čtvrté pece Crystalite Bohemia plánuje i přesto, že čelí žalobám neúspěšného uchazeče o koupi podniku zastoupeného podnikatelem Jiřím Huderou. V první chvíli z obav Červa přípravu investice raději zastavil.

"Byli jsme z toho nervózní. Jenže se to vyvíjí velice pomalu, zatím jsme nedostali ani termín prvního stání. Tak jsme se to rozhodli ignorovat a dál navyšovat výrobu. Nechtěli jsme tu příznivou situaci na trhu zaspat," vysvětluje.

Vyhrocení sporu však chod světelských skláren ovlivňuje. Každou chvíli přijíždí kontrola ze všech možných úřadů. S Huderou, jehož společnost získala bývalé sesterské sklárny v Sázavě, se navíc soudí o několik ochranných známek.

"Vypadá to, že se tu pomlátíme mezi sebou. Kdyby se pan Hudera místo žalob raději věnoval výrobě, udělal by pro obě firmy lépe," konstatoval Lubor Červa.

Sklárny ve Světlé nad Sázavou fungovaly dlouhá desetiletí. Pod značkou Sklo Bohemia dávaly práci více než 1 200 lidem. V září 2008 ale zkrachovaly.

V konkurzním řízení je loni v červnu za 160 milionů korun koupil pražský podnikatel Lubor Červa. Výrobu se, tentokrát už pod značkou Crystalite Bohemia, podařilo obnovit počátkem října.

Červa před rokem začínal s jednou pecí a zhruba 180 zaměstnanci. Během deseti měsíců se počet zaměstnanců zdvojnásobil, podařilo se zajistit dostatek zakázek a výrobu rozšířit na další pece. Zatím poslední pec byla spuštěna v srpnu.