Ilustrační snímek ze skláren ve Světlé nad Sázavou

Ilustrační snímek ze skláren ve Světlé nad Sázavou | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Světelské sklárny spouští pátou pec, dá práci dalším padesáti lidem

  • 2
Tento pátek se pro světelské sklárny Crystalite Bohemia stane dalším mezníkem v jejich rozvoji. Temperovat se tam totiž začne už pátá pec na výrobu velkých, až šestikilových skleněných váz a mís. Sklárny proto přijímají 50 lidí.

O velké a těžké mísy a vázy je zájem v arabském světě. "Bude to velice jednoduchý akt, pouze zmáčkneme tlačítko," popsal spuštění nové pece ředitel Martin Fait. Spuštění výroby na lince připojené k peci se plánuje na 17. ledna.

Pátá pec se stala významným mezníkem proto, že tolik pecí ani v dobách největší slávy Sklo Bohemia ve světelských sklárnách nikdy nebylo. "Zatím se nám vede velice dobře," řekl majitel skláren Lubor Červa.

Crystalite Bohemia

Nová pec stála světelský Crystalite zhruba 41 milionů korun. V součtu s výdaji za technologie se pak jedná o investici převyšující 60 milionů.
Crystalite na ní použil materiál připravený k opravám druhé pece. K peci bude připojena jedna výrobní linka se dvěma rameny. Vyrábět se zde bude velké lisované sklo, jako jsou mísy a vázy.
"Jejich hmotnost se může pohybovat od dvou a půl do šesti kilogramů," přiblížil ředitel skláren Martin Fait. Ročně se jich vyrobí kolem 750 tisíc kusů.
Crystalite Bohemia Sklárny ve Světlé fungovaly desítky let. Pod značkou Sklo Bohemia zaměstnávaly přes 1 200 lidí. V roce 2008 zkrachovaly, za 160 milionů je koupil Lubor Červa. Pod značkou Crystalite Bohemia obnovil výrobu se 180 zaměstnanci v říjnu 2009. Nyní má podnik 700 lidí. Obrat se letos přiblíží jedné miliardě.

"Primárním důvodem spuštění nové pece bylo rozšíření výroby a uspokojení poptávky po velkém skle v zahraničí. Už se nám totiž stalo, že jsme museli z kapacitních důvodů řadu dodávek odmítnout a ukončit s odběrateli spolupráci, naposledy například se společností Swarovski," uvedl Červa.

Do arabských zemí zamíří čtvrtina produkce, především pak do Egypta a Íránu. Vyvážet se má velké sklo i do Spojených států nebo do Jižní Ameriky. "Překvapivě o něj není takový zájem v Rusku, kam vyvážíme podstatnou část naší produkce," poznamenal Červa.

Pátá pec dá práci přibližně padesátce nových zaměstnanců. Některé z nich sklárny přijaly už před dvěma měsíci. "Jsou to lidé přímo na tvarování skla obsluhující výrobní linku. Ti se na starších linkách už zacvičují," konstatoval Fait.

Další zaměstnance podnik přijme v lednu, a to hned ve dvou vlnách. Nejprve v polovině měsíce a pak i v jeho závěru by sklárny měly přijmout zhruba dvacítku nových pracovníků na balení skla a do logistiky. Počátkem února by se tak počet zaměstnanců skláren měl rozrůst na zhruba 550. Spolu s pracovištěm v jihomoravské Květné bude Crystalite mít kolem 720 lidí.

Kvalifikovaných lidí je nedostatek

Že se sklárnám daří, kvituje i havlíčkobrodský úřad práce. "Nezaměstnanost na Světelsku se od znovuobnovení sklářské výroby postupně snižuje. V regionu je už jen něco přes 10 procent nezaměstnaných," popsal ředitel Úřadu práce v Havlíčkově Brodě Martin Kouřil.

Stále obtížnější tak bude pro Crystalite sehnat kvalifikované pracovníky. Například problémy se strojníky měl už na počátku roku při stavbě a spouštění čtvrté pece.

Podle dřívějšího Kouřilova vyjádření by většinu zaměstnanců měl podnik sehnat bez problémů. "Je velká výhoda, že tu roste podnik se stejným zaměřením jako v minulosti. Pokud by vznikl zcela jiný obor, bylo by to složitější. Pokud vím, neřešitelné potíže s poptávkou po zaměstnancích Crystalite neměl," dodal.

V evidenci úřadu práce je stále téměř stovka sklářů, kteří od krachu původních skláren zaměstnání nesehnali.

S počtem zaměstnanců se zvyšuje i jejich mzda. Na počátku nové éry skláren patřila k nižším, dnes už dosahuje na krajský průměr. A zvyšuje se i celkový obrat firmy. Po zprovoznění páté pece by se měl výrazně přiblížit jedné miliardě.