Dvě nové linky ve Světlé nad Sázavou denně vychrlí 150 tisíc sklenic

  • 1
Sklárny Crystalite Bohemia ve Světlé nad Sázavou na Vysočině zdvojnásobily výrobu. Jeden z největších producentů nápojového skla na světě pořídil dvě nové linky a vybudoval nový tavící agregát. Denně sklárny opouští 150 tisíc skleniček.

Nové linky společnost, kterou vlastní podnikatel Lubor Cerva, instalovala ve druhé polovině loňského roku. V listopadu na nich zahájila výrobu a nyní dosáhla sta procent kapacity.

„Pořídili jsme ty nejrychlejší stroje, které na světě existují,“ prozradil majitel společnosti.

Za jediný den z výrobních linek sjede 100 tisíc sklenic s nohou na víno a zhruba 50 tisíc dalších skleniček.

„Už teď máme kapacitu výroby naplněnou na tři měsíce dopředu. A otevírají se další nové trhy a možnosti,“ uvedl Cerva.

Součástí investice bylo vybudování nové pece. Ta zásobuje obě nové linky a s kapacitou 45 tun skloviny patří mezi vůbec největší svého druhu v Evropě. Společně s pořízením strojů na laserové rytí log a značek přišla sklárny investice na téměř 400 milionů korun.

Sklárny ve Světlé nad Sázavou produkují strojně vyráběné nápojové sklo všech druhů i lisované vázy a mísy. Těch denně vyrobí kolem dvaceti tisíc kusů. Pro veškerou svou produkci mají odbyt, velká většina se vyváží do zahraničí.

Veškerou produkci dekorativního skla by prodali v Íránu

Své výrobky sklárna exportuje do 82 zemí světa. Jejím odbytištěm je hlavně západní Evropa, arabské země a severní Amerika.

„Obrovský nárůst zaznamenáváme v Íránu. Tam bychom byli schopni prodat veškerou kapacitu našeho dekorativního skla,“ poznamenal obchodní ředitel firmy Aleš Trpák.

Sklárny ve Světlé

Crystalite Bohemia vyrábí sklo v areálu někdejších skláren Sklo Bohemia. Ty zkrachovaly v roce 2008, kdy zaměstnávaly 1200 lidí. Nezaměstnanost ve městě skokově stoupla na dvacet procent.

Závod v dražbě koupil podnikatel Lubor Cerva a po roce v něm obnovil strojovou výrobu nápojového a dekoračního skla. Začínal s pár desítkami zaměstnanců. Dnes exportuje do 82 zemí světa a obrat překročil jednu miliardu korun.

Po nedávných zkušenostech s ukončením objednávek do Egypta a Ruska prakticky ze dne na den se však firma orientaci na jediný trh brání. Velký potenciál Cerva vidí ve Spojených státech. Na newyorském Manhattanu proto firma otevřela svou kancelář. „Naopak ať děláme, co děláme, nedaří se nám zakotvit v jihovýchodní Asii,“ dodal Lubor Cerva.

Titanová sklovina, kterou firmy od loňského roku používá, pomohla firmě přitáhnout několik významných zákazníků z řad leteckých společností (více čtěte zde). „Loni jsme pro ně dodali stovky tisíc až miliony sklenic. V tomto trendu pokračujeme, účastníme se dalších výběrových řízení,“ podotkl Trpák.

Pořízení dvou nových linek přineslo i podstatné zvýšení počtu zaměstnanců. Ve velké náborové kampani sklárny přijaly 180 lidí. Počet pracovníků ve Světlé nad Sázavou nyní dosáhl 870.

„Nemáme přitom žádné agenturní zaměstnance ani cizince,“ poznamenal personální ředitel Jan Vaněk.

Na vyšší mzdy sklárny lákají i zaměstnance strojírenských firem

Rychlému náboru Crystalite Bohemia pomohl skokovým růstem platů i zavedením nového systému odměňování závisejícím na počtu vyrobených kusů.

„Mzdy se v průměru zvýšily o 24 procent na současných 27 500 korun,“ vyčíslil Vaněk. V českém sklářství to je hodně nadprůměrné číslo. Díky němu se však sklárnám podařilo přetáhnout i několik zaměstnanců například ze strojírenských podniků v Humpolci.

V loňském roce obrat společnosti Crystalite Bohemia, do níž patří ještě rukodělná sklárna Květná na Slovácku s více než stovkou zaměstnanců, poprvé překročil jednu miliardu. „Je to historický milník,“ řekla výkonná ředitelka Markéta Rosmusová. V letošním roce by firma chtěla výsledek ještě o další třetinu vylepšit.