Libor Šikl, majitel firmy Šikandl, která park provozuje. Stojí u Velké čínské...

Libor Šikl, majitel firmy Šikandl, která park provozuje. Stojí u Velké čínské zdi. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Šikl má nové plány. Chystá podzemí, 5D kino i závody v běhu

  • 2
Hlavní sezona skončila a Libor Šikl, majitel westernového městečka Šiklův mlýn už nyní plánuje, co dál. Plán má jasný. Zaměřit se na rodiny s dětmi a připravit jim v Šiklandu „oázu klidu a zábavy“. Netají se záměrem otevřít podzemí v Dolní Rožínce, zavedením běžeckých závodů a o předělání 3D kina na 5D.

Pro inspiraci si zajel třeba do Disneylandu a jeho odměnou je radost lidí. Libor Šikl udělal z pole posetého bramborami a obilím areál, kterým denně projdou desetitisíce lidí.

„Večer je to tu občas jako na Václaváku nebo na dovolené v Chorvatsku.“ Tak popisuje majitel westernového města letní večerní dění v jeho zábavním areálu Šiklův mlýn.

Libor Šikl (50)

  • Pochází přímo z obce Zvole nad Pernštejnem.
  • Má dvě děti, syna Ondřeje a dceru Veroniku, je rozvedený.
  • Podniká od roku 1989 - v místě, se kterým byli spjatí i předkové.
  • Kdysi býval místo Šiklova mlýna starý mlýn. Dnes tam stojí největší zábavní park v Česku.

Jak hodnotíte uplynulou sezonu?
Patří k těm úspěšným, protože už máme spoustu věcí dostavěných, máme hotové ubytování, zábavu pro děti, koupání a další věci. Celkově se areál blíží k pomyslnému vrcholu, co se týče vybavenosti. A tak už jsme toho nemuseli moc dodělávat. Navíc počasí bylo dobré, takže byl využitý i akvapark. I když je pravda, že některé z posledních prázdninových víkendů propršely. Ale za celou sezonu jsme ve westernovém městečku nehráli divadlo jen dva dny, což je docela dobré.

Jak se osvědčuje akvapark?
Akvapark jede naplno až poslední dva roky. Jeho provoz sice odstartoval před pěti lety, ale první tři roky byly v podstatě zkušební. Je to biotop, není tam žádná chemická přísada. Takže i čištění se musí dělat dopředu, aby ten biotop mohl fungovat. A tak nám chvilku trvalo, než jsme si zvykli na „ceremoniál“ údržby. Lidé už o akvaparku vědí, díky němu je pro ně dovolená tady zajímavější. Máme tu i divokou řeku. Ale stále je co zlepšovat. Plánujeme rozšíření akvaparku a zábavněsportovního prostoru.

Na co se návštěvníci mohou těšit v příští sezoně ve westernovém městečku?
Pracujeme hlavně na tom, abychom zabavili děti. Před dvaceti lety sem totiž jezdili hlavně kovbojové, indiáni a trampové. Teď se to mění. Třeba před měsícem to tady vypadalo večer jako na Václaváku nebo v Chorvatsku, o půlnoci tu jezdily maminky s kočárky a procházely se rodiny s dětmi.

Jak se chcete na rodiny s dětmi ještě více zaměřit?
Už nyní jim nabízíme spoustu zábavy - jako elektrického býka, skákadla, nafukovací hrady i zvířata. A to budeme dál rozšiřovat. Jak konkrétně, to teď neřeknu, protože je to ve vývoji. Ale mám spoustu nápadů, které bych chtěl do konce příštího roku zrealizovat.

Co se děje v Šiklandu mimo sezonu?
Samozřejmě se neživíme jen přes léto, ale celoročně. Například pořádáme kongresy, konference, setkání nadnárodních společností a další akce. Zabýváme se i sportem, a to hlavně motoristickým. Konkrétně jde o motokros, crosscountry a čtyřkolky. Na příští rok pak chystáme novinku - běžecké závody pro rodiny s dětmi. Věřím, že to bude velký trhák.

Kromě motorek a plánovaných běžeckých závodů, je ještě nějaký sport, na který byste se do budoucna chtěl zaměřit?
Na cyklistický sport všeobecně. To je odvětví, které ještě úplně podchycené nemáme.

Jakou má areál Šiklův mlýn rozlohu?
Přibližně 120 hektarů.

Máte vysledováno, co sem lidi táhne nejvíce?
Vláček Union Pacific, co tu jezdí už 20 let, a Safari autobus, který vyráží na výlety po okolí. To jsou dvě věci, které si, myslím, žádný návštěvník nenechá ujít. Oblíbený je i elektrický býk. A samozřejmě je to show v amfiteátru, která dělá Šiklův mlýn Šiklovým mlýnem.

Máte statistiku, kolik lidí denně projde Šiklovým mlýnem?
Můžeme říci, že jde o desetitisíce lidí, kteří v sezoně denně projdou Šiklovým mlýnem.

Jak provoz hodnotíte finančně, jste v zisku?
Kdybychom nebyli ziskoví, tak by to bylo asi špatné. Na druhou stranu stále budujeme. Stále přemýšlím, co ještě postavit, abychom finančně vyšli a zároveň postavili něco nového. Snažíme se také udržovat nižší lidové ceny. To se většinou pozná na pivu a na guláši, jak já říkám. Jsem si totiž vědom toho, že rodiny s dětmi nemají extra velký rozpočet. Návštěvník má navíc možnost volby, může se rozhodnout, jestli bude bydlet na hotelu, v penzionu, nebo si vezme například srub, kde může bydlet víc lidí.

Na co jste za dvacet let budování Šiklova mlýna nejvíc pyšný?
V podstatě je to celý areál, který vznikl z jednoho velkého pole, kde se pěstovaly brambory a obilí. Dnes to tu vypadá úplně jinak. Snažíme se, aby to tu pro rodiny byla oáza klidu a cítily se tu hezky. A pak jsem pyšný i na Strašidelný zámek v Dolní Rožínce. Ze starých nemovitostí jsme udělali zajímavou věc a navíc se Rožínka zkrášlila. Tam to bylo za využití dotací.

Plánujete něco nového i se Strašidelným zámkem?
Draxmoor plánujeme předělat do konce příštího roku. Dáme mu jiné světlo a jinou dimenzi. Například 3D kino se předělá na 5D. Myslím si, že si zámek zaslouží, abychom ho vylepšili. Máme tam rovněž dosud neobjevené podzemí, které bychom chtěli otevřít našim návštěvníkům.

Tam asi veřejnost ještě nikdy nechodila.
Vůbec. Bude to úplná novinka. My jsme se tam zatím jen párkrát prošli a nechali jsme to, až přijde ten správný čas. Vidím to tak, že příští rok bychom mohli podzemí otevřít. Prvně jej musíme ještě částečně vyčistit, protože je v dezolátním stavu, a proto se opravuje. Nyní nevíme, jak bude přesně dlouhé, ale mohlo by se jednat asi o sto metrů chodeb. A k tomu chystáme dodělat strašidelné nádvoří.

Budou v podzemí umístěná i nějaká strašidla, když bude vést pod Strašidelným zámkem?
„Něco“ tam dáme. Bude tam jezdit i výtah, jehož směr změníme. Už nebude jezdit shora dolů, ale zespodu nahoru.

Co považujete za největší atrakci v Draxmooru?
Největší atrakce je zřejmě právě ten strašidelný výtah. Lidé nevědí, jestli jede nahoru nebo dolů a co se s nimi vlastně děje. S člověkem to třepe a ta světla okolo způsobují, že máte pocit, že výtah „fičí‘ strašně rychle dolů. Strašidelný výtah patřil k věcem, které jsme před pěti lety vymýšleli a začali stavět. Pro výtaháře to byl docela velký oříšek.

Kolik máte zaměstnanců?
Přes sezonu kolem dvou set lidí a mimo ni mám spíše externí zaměstnance, to je nás tady tak dvacet. Ale vzhledem k tomu, že k mému podnikání je potřeba odborníků z různých oborů, mám nasmlouvané například stolaře, zámečníky, truhláře a další. Takže zaměstnáváme i živnostníky.

Kde stále berete nápady?
Vymýšlení nápadů se děje tady v městečku v mé kanceláři, musí to vyzařovat z jakési „zóny“. Sedím v kanceláři a vymýšlím, co bude dál. Píšu a kreslím věci, které chceme dělat. Člověk dělá, co ho baví, a tak to jde samo.

Stíháte si brát i nějaké volno?
Volna mám víc v zimě, a to jsem třeba ve světě. Většinou měsíc nebo dva.

Kam rád cestujete?
Nejčastěji si vybírám exotické země nebo jezdím za poznáním a snažím se něco ze světa donést sem. Dřív jsme jezdili do Ameriky a Disneylandu, abychom sem vnesli něco nového.

Takže taková pracovní dovolená?
Tak nějak. Řekl bych práce hrou. Šiklův mlýn je přece jenom takové mé dítě, které tady tvořím už dvacet let. Samozřejmě odměna pak nejsou ani tak ty peníze, ale radost dospělých i dětí.

Kdysi jste vystavěl i zábavní park na Slovensku...
To bylo v době, kdy se nám hodně dařilo a Šiklův mlýn šel hodně marketingově dopředu. Tehdy po mně i na jedné vysoké škole v Praze chtěli, abych přednášel marketing. Právě v téhle době jsem odjel na Slovensko a stavěl tam zábavní park - Tatralandii v Liptovském Mikuláši. Provozovali jsme jej v letech 2004 až 2011, pak jsme ho prodali a vrátili se zpět. Nyní se věnujeme jen Česku.