Při větších deštích se pod viaduktem na hlavním průtahu Pelhřimovem ve směru na...

Při větších deštích se pod viaduktem na hlavním průtahu Pelhřimovem ve směru na Jindřichův Hradec vždy vytvoří obří laguna. Občas v ní bývá přes metr vody a uvíznou v ní auta, které pak musí vytahovat hasiči. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Pozor, voda. Řidiče má v Pelhřimově varovat před lagunou semafor

  • 8
Silnice z Pelhřimova na Jindřichův Hradec trápí řidiče už řadu let. Stačí vydatnější déšť a průjezd pod viaduktem poblíž pelhřimovské průmyslové zóny se stává adrenalinovou záležitostí. Voda totiž nemá kam odtékat, takže vytváří nebezpečné jezero. Loni tam hasiči museli během pár týdnů lovit několik aut.

„Jakmile prší, tak tudy raději nejezdím. Mám auto, ne ponorku,“ nechal se slyšet profesionální řidič Petr, který jezdí přes Pelhřimov i několikrát týdně. „Raději to objedu kolem Agrostroje,“ dodal.

Jsou ovšem tací, kteří o problému s neodtékající vodou nevědí, a ti pak mohou mít velký problém. I když od srpna už je na místní „specialitu“ upozorňuje nová dopravní značka.

„Od té doby už žádný problém nebyl,“ uvedl starosta Pelhřimova František Kučera.

Zároveň však uznal, že velkou roli v tomto směru sehrál fakt, že ve druhé polovině roku už mimořádné dešťové přeháňky nad Pelhřimovem nebyly.

Každopádně Kučera sám by na nebezpečném místě mnohem raději než značku viděl speciální signalizační zařízení.

„Neříkám, že je ta značka úplně k ničemu, ale technické řešení by bylo určitě lepší,“ řekl.

A jak to tak vypadá, nový semafor by se časem u cesty měl skutečně objevit. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které problémovou vozovku v Pelhřimově spravuje, ho má v plánu.

„Jestli bude už v letošním roce, to v tuhle chvíli nevím, ale chystáme ho určitě. Uvidíme, jak bude probíhat správní řízení. Nicméně hned jak to půjde, ho nainstalujeme,“ potvrdila informaci Marie Tesařová, šéfka krajského oddělení ŘSD.

„Pokaždé, když bude voda na cestě příliš hluboká, rozsvítí se výstražné světlo,“ popsala.

K soudu zatím nemuseli

I pak ale bude záležet na řidičích, zda se rozhodnou značením řídit, nebo zkusí vodou projet. ŘSD by se ale už nemělo stát, že si některý majitel vozu přijde stěžovat, že pod viaduktem utopil auto.

„Pravdou je, že to občas někdo zkusí,“ přiznala Tesařová. „A není to jen otázka loňského roku. K soudu jsme se ale kvůli tomu zatím nedostali,“ uvedla.

Hlavní problém úseku na výpadovce na Jindřichův Hradec tkví v tom, že kanalizace pod železničním přejezdem nestačí pojmout větší množství vody.

„Je to dané také tím, že nad viaduktem vyrostl ohromný areál, kde jsou všude zpevněné plochy. Dříve, když tam byla jen půda a tráva, se stačila voda vsáknout. Teď steče dolů,“ vysvětloval už loni starosta Kučera.

Dlouhé roky se však podle něj situací nikdo zvlášť nezabýval. Až teprve pár vydatných dešťů z loňského léta diskusi na toto téma znovu otevřelo.

„Loni to byl opravdu výjimečný stav,“ přiznal vedoucí investičního odboru Josef Koňák. „Předtím se něco podobného objevilo snad někdy v roce 2003. Když ale prší normálně, tak se tam objeví jen trochu větší louže,“ doplnil.

Řešit se však komplikace musí. „A já věřím, že se to taky zdárně vyřeší. Ve hře je dokonce i případná stavební úprava. Jsou tam v tomhle směru nějaké možnosti a návrhy, jak odtud v případě potřeby vodu odvést. Je to ovšem finančně nejnáročnější,“ přiznal.

Levnější by tedy pro město bylo umístění speciálního semaforu. Jeho instalaci by totiž plně hradilo ŘSD. „V tomhle případě bude výstražná signalizace součástí silnice,“ potvrdila Tesařová.