Po okolí Křemešníku na Pelhřimovsku se bude možné pohybovat po takzvaném...

Po okolí Křemešníku na Pelhřimovsku se bude možné pohybovat po takzvaném seewayi. Provozovatelka outdoorového areálu Magda Vaňková předvádí po jednom modelu vozítka do terénu i na silnici. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Po poutním místě na Křemešníku se dá nově projet zapůjčeným seewayem

  • 2
Po Křemešníku na Pelhřimovsku nově jezdí dvojkolky seeway. Podobné jsou segwayům známým třeba z Prahy. Provozovatelé outdoorového areálu je pořídili i s pomocí krajské dotace. Malá osobní vozítka zvládnou ovládat i lidé trpící Downovým syndromem.

Vozítka seeway nejsou tak známá jako americká obdoba segway. Princip, na němž fungují, je však prakticky totožný. Stoupnete si na vytyčenou plochu, řídítka instinktivně pevně chytnete do rukou a svou vahou pak určujete, kam dvojkolka pojede.

Ovládání je natolik citlivé, že stačí sebemenší pohyb, který sami ani nezaregistrujete, a vozítko si začne razit vlastní cestu. Jakmile se ale sžijete, přijde vám řízení přirozené.

„Jízda na seeway vozítku je jednoduchá, i když se to nezdá. Trvá opravdu jen několik málo minut, než začnete jednotlivé náklony dělat automaticky. Stačí se jen naklonit a jedete. Když chcete zastavit, jednoduše se narovnáte a přitáhnete řídítka k sobě,“ popisuje Magda Vaňková, provozovatelka outdoorových aktivit na Křemešníku.

Právě zde začali letos vozítka nabízet k pronájmu, prozatím mají k dispozici dvě silniční a dvě terénní. Největší úspěch má u dětí a mladých lidí. Děti většinou nemají ostych a nebojí se zkoušet nové věci, proto se podle Vaňkové odváží seeway vyzkoušet i v terénu a podrobit ho zátěžové zkoušce.

Nejmladším řidičem byl sedmiletý chlapec a nejstarším byl otec provozovatelky, kterému je 86 let. „Dvoukolku jsme vzali i na akci pořádanou pro děti s Downovým syndromem. Ty, které alespoň trochu sportovaly, neměly žádný problém. Jelikož vozítko jede opravdu pomalu, rodinní příslušníci mohli sloužit jako záchranná brzda a doprovázet děti pěšky,“ zmiňuje provozovatelka.

Osobní transportér, jak se mu přezdívá, vyjde na 70 000 korun, přičemž čtyřicet procent z ceny by Vaňkové měla uhradit dotace od Kraje Vysočina. Na jedno nabití dokáže ujet až 20 kilometrů a vydrží pět hodin.

Hranice terénu nejsou prakticky nikterak vymezeny. „Seeway je tiché a neruší návštěvníky poutního místa na Křemešníku. Je ekologické a do místního prostředí výborně zapadne,“ tvrdí Vaňková.