Chýstovice jsou druhou nejmenší obcí na Vysočině. Mají pouhých 24 obyvatel. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Sčítání lidu ubralo vesničkám obyvatel. Mladé venkov neláká

  • 1
Statistická data ze sčítání lidu v roce 2011 se v nejmenších obcích na Vysočině rozcházejí se skutečností. A to přesto, že v roce 2011 statistici vůbec poprvé přistoupili ke sčítání obyvatel ne podle trvalého bydliště, ale podle místa obvyklého pobytu, tedy kde se ve skutečnosti lidé zdržují.

V nejmenší obci v republice, Vysoké Lhotě na Pelhřimovsku, žilo podle definitivních výsledků sčítání, které statistici uveřejnili až nyní, 17 obyvatel.

"U nás žije a žilo vždy osmnáct lidí," tvrdí však starosta František Plášil.

Nejmenší obce v kraji

Vysoká Lhota - 17 obyvatel

Chýstovice - 24 obyvatel

Vanůvek - 37 obyvatel

Kyjov - 40 obyvatel

Spělkov - 41 obyvatel

Vápovice - 43 obyvatel

Chlum-Korouhvice - 44 obyvatel

Střítež pod Křemešníkem - 45 obyvatel

Rosička, Zlátenka - 46 obyvatel

Volevčice - 47 obyvatel

Zdroj: ČSÚ - data ze sčítání v roce 2011

Statistiky nesouhlasí ani ve Spělkově na Žďársku, jenž měl mít podle výsledků sčítání lidu v roce 2011 41 obyvatel.

"V naší obci má trvalý pobyt 47 obyvatel. Stejný počet obyvatel byl i v roce 2011, bylo nás dříve i 54, než lidé odešli, ale pouhých jednačtyřicet obyvatel u nás nikdy nebylo," uvedla starostka Spělkova Alena Šídlová.

"Evidence obyvatel, kterou mají obce, vychází z jiných údajů než sčítání lidu. Samozřejmě je i možné, že se někdo nesečetl," připustil Jiří Teplý, který sčítání lidu na Vysočině v roce 2011 vedl.

Od roku 2011 se samozřejmě jinak zcela přirozeně mění počet obyvatel obcí a měst.

"Kdo půjde do obce, která nemá školu, školku, hospodu ani obchod," vystihl problém místostarosta Úhořilky na Havlíčkobrodsku Jan Čipl. Ve vsi v roce 2011 podle statistik sčítání lidu žilo pouhých 48 lidí.

"Jediné, co můžeme lidem nabídnout, je bydlení v klidné obci. A také jsme vybudovali dětské hřiště, opravili náves," zmínil Čipl snahy obce o udržení lidí v ní.  "Počet obyvatel se u nás pomalu zvyšuje, během posledního roku se k nám přistěhovaly dva mladé páry," dodal místostarosta.

Podobný problém s udržením mladých mají i další nejmenší vísky na Vysočině. "Jsme úplně poslední obec na hranicích Vysočiny, jezdí k nám autobus, ale bohužel mladí lidé odcházejí pryč. Samozřejmě je to hlavně kvůli práci," řekla Alena Šídlová, starostka Spělkova na Žďársku, který čítá 41 obyvatel. "Místní jsou kromě mě a ještě pár lidí už všichni v důchodu," dodala Šídlová.

Rodáci se vrací zpět na stáří

Podobné je to i ve Vysoké Lhotě na Pelhřimovsku, s osmnácti obyvateli vůbec nejmenší obci v republice. Tam žijí jen tři lidé do třiceti let. "Pak už jsou všichni v důchodovém věku," upozornil čtyřiašedesátiletý starosta František Plášil.

Do vsi se však prý stěhují rodáci na stáří. "Ti, kteří se odstěhovali v padesátých letech a později, dneska odešli do důchodu a vrací se, nahrazují ty, co zemřou. Počet obyvatel se tak nezvyšuje, ale ani nesnižuje," řekl starosta.

Ve Vanůvku nedaleko Telče od sčítání obyvatel před dvěma lety lidí ještě o dva ubylo. "V současnosti u nás žije 35 lidí," řekl starosta Josef Hrdý.

Na co by mladé chtěli starostové malých vsí přilákat? "Vede přes nás cesta z Telče na hrad Roštejn. Cestou není hospoda, jedině u nás ve Vanůvku, kde se mohou turisté zastavit na občerstvení," uvedl starosta s tím, že v hospodě se dají koupit i základní potraviny.

A do Telče je to jen šest kilometrů. "Je u nás i chatová oblast a dětský tábor, v létě plně vytížen, fungují u nás i hasiči," dodal starosta Hrdý.

V Úhořilce na Havlíčkobrodsku zase každoročně dodržují tradici pálení čarodějnic, paradoxně v obci nefunguje hasičský sbor. "Hasiči fungují a nefungují. Na to, abychom udělali cvičební družstvo, na to tady nejsou lidi, je tady hodně starších obyvatel. Ale máme starou stříkačku, s ní jezdíme s koňmi na různé oslavy," vysvětlil místostarosta Čipl.

"Je u nás čistá příroda, lesy i cyklostezky," přemýšlel starosta Vysoké Lhoty, na co může nejmenší ves v zemi nalákat nové obyvatele. V obci však chybí obchod i hospoda. Není tam ani kostel, pouze kaplička. "Nejbližší obchod i hospoda je ve tři kilometry vzdáleném Kameni, k lékaři to mají obyvatelé sedm kilometrů do Obrataně," dodal starosta Plášil.

Nejmenší ves v Česku možná přijde o prvenství

Do budoucna by se počet obyvatel v nejmenší vsi v zemi mohl přeci jen zvýšit. Obec má zpracovaný územní plán, který počítá s novou zástavbou.

"Vesnici máme postavenou do kruhu a každý má za chalupou velkou zahradu. Tam územní plán do budoucna počítá se stavebními parcelami. Těch by mohlo být, pokud je majitelé nabídnou k zástavbě, kolem deseti," uvedl Plášil.

Také starosta Vanůvku míní, že by počet obyvatel mohl vzrůst. "Lidé mají v obci rozestavěné tři rodinné domy," uvedl starosta Hrdý.

Ve Spělkově na Žďársku žije jediné dítě, narodilo se loni. V budoucnu se tak ani Spělkov asi příliš nerozroste. "Nemáme žádné pozemky, které by bylo možné použít jako stavební parcely," dodala starostka Šídlová.

Stejné je to i v Úhořilce s bezmála padesátkou obyvatel. "Obec nemá pozemky ani peníze na to, aby je připravila, museli bychom je zasíťovat a čekat, jestli je někdo koupí, a to nejde," řekl místostarosta Čipl, který se do Úhořilky před deseti lety přiženil.