Sedmatřicetiletý Ladislav Šejnoha z Lanškrouna založil svou sbírku autobusových...

Sedmatřicetiletý Ladislav Šejnoha z Lanškrouna založil svou sbírku autobusových jízdenek jako patnáctiletý učeň. Dnes má největší sbírku autobusových jízdenek na světě, čítající 400 tisíc kusů. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Ve skříni má sběratel 400 tisíc jízdenek na autobus. Nejvíc na světě

  • 1
Sedmatřicetiletý Ladislav Šejnoha z Lanškrouna založil svou sbírku autobusových jízdenek jako patnáctiletý učeň. Dnes jich má 400 tisíc kusů, tedy nejvíc na světě.

Ještě o tom nevěděl a už je sbíral. Ty první našel po kapsách, když mu maminka chtěla vyprat bundu, v níž jezdil na internát. Od té doby uplynulo 22 let, za něž se jeho sbírka rozrostla na 400 tisíc kusů. Má jich nejvíc na světě, což potvrzuje i certifikát Guinnessovy knihy rekordů.

První lístky nasbíral cestou na internát

Sběratelské vášni propadl ve svých patnácti letech v roce 1992. Tehdy, coby učeň dojížděl autobusem na internát do Lanškrouna.

"Jednou mi máma chtěla vyprat bundu a řekla ať si vyndám věci z kapes. Vyndal jsem z nich hromadu jízdenek. Bylo mi je líto vyhodit a řekl jsem si, že je začnu sbírat. To byl ten začátek," vzpomněl sběratel.

Jeho sbírka se během let začala utěšeně rozrůstat. Nejprve je sbíral jen pro radost a netřídil je. Postupem doby je začal rozdělovat podle velikosti a druhu papíru.

Cenné zahraniční lístky dává zvlášť. Do sbírky putuje doslova každá jízdenka, na kterou natrefí. "Jízdenku třeba seberu ze země, i když je zmačkaná nebo špinavá. Každý kus se počítá, navíc přispěji k čistotě ulic," směje se.

Bez jízdenky se nevracej,říká přátelům

Jízdenky pochází z 57 zemí světa. Nejvíce je z České republiky, nejvzdálenější pochází zřejmě z Nového Zélandu. Nejzajímavější ale je, že žádnou z cizích zemí Šejnoha sám nenavštívil. Všechny exempláře pochází buď z internetu, nebo od kamarádů a známých.

"Všem říkám bez jízdenky se nevracej," dodává sběratel. Nejnovějším ceněným úlovkem je například jízdenka z Nepálu, která ho přes internet stála pouhou korunu.

Cenu nejdražší jízdenky ale kvůli partnerce raději prozradit nechtěl. Zřejmě nejvíc si cení nejstarších jízdenek z roku 1920 respektive 1929, kuriozitou je nejdelší hromadná jízdenka dlouhá 2,8 metru.

Indové se kvůli němu ponížili

K řadě z jízdenek se vážou také kuriózní příběhy o jejich získání. "Jedna moje známá jela do Indie navštívit velmi zámožnou rodinou, která se nechávala vozit taxíky. Ona je ale kvůli mojí sbírce přemluvila, aby jednou jeli autobusem, aby mi ty jízdenky přivezla, což pro ně bylo obrovské ponížení," líčí jeden z příběhů.

Jízdenkám ve svém bytě vyčlenil velkou skříň, kde je uchovává v kožených šanonech vlastní výroby. Živí se totiž jako knihař a také zedník. Na váhu mají už víc než metrák. A jak jejich sběratel doufá, další budou přibývat.