Jedním ze dvou uchazečů o místo ředitele Sattu je dlouholetý starosta Žďáru Jaromír Brychta.

Jedním ze dvou uchazečů o místo ředitele Sattu je dlouholetý starosta Žďáru Jaromír Brychta. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Satt čeká na šéfa. Ten původní s výpovědí nesouhlasí, soudí se o místo

  • 0
Ve Žďáru nad Sázavou řeší, kdo bude šéfovat významné teplárenské a telekomunikační firmě Satt. Představenstvo dosud nového ředitele nevybralo, žďárští radní přesto doporučili „zpolitizovaný“ konkurz zrušit. A dlouholetý šéf firmy Žák se soudí, že jeho výpověď je neplatná.

Noví žďárští radní doporučili zástupcům města v představenstvu firmy zrušit dosud neskončené výběrové řízení. Chtějí nezpolitizovaný konkurz na šéfa teplárenské a telekomunikační firmy se čtyřiceti zaměstnanci, ve které drží město Žďár nad Sázavou přes šedesát procent akcií.

„Důvodem, který radu města k tomuto rozhodnutí vedl, je únik informací v průběhu konkurzu. Výběrové řízení se stalo velmi ostře sledovaným tématem. Termín byl zvolen nešťastně, a to z důvodu konání komunálních voleb. Následně došlo ke zpolitizování možného výběru,“ řekl starosta Žďáru Zdeněk Navrátil (hnutí Žďár – Živé město).

Rozhodnutí je však čistě na představenstvu, které zasedne už v úterý večer. „Bude řešit, zda nechá výběrové řízení doběhnout do konce, nebo ho zruší,“ řekl předseda představenstva a donedávna místostarosta Jaromír Brychta (ODS).

Někteří kritici už před volbami poukazovali na to, že je ředitelské místo připravené právě pro Brychtu. Že se dostal mezi dva finálové kandidáty, potvrdil nedávno v rozhovoru pro MF DNES samotný politik, který ve vedení města strávil 20 let.

Do výběrového řízení vypsaného v červenci se přihlásilo šest kandidátů. Externí agentura v tříkolovém výběrovém řízení vybrala dva uchazeče o ředitelský post. Druhým kandidátem na ředitele je podle informací MF DNES Stanislav Večeřa, který pracuje v Energetickém regulačním úřadě a byl zastupitelem za ČSSD.

„Přihlásil jsem se do konkurzu, v doporučení výběrové agentury jsem postoupil mezi dva nejlepší. Satt a energetiku znám z činnosti ve vedení města nejlépe, v tomto oboru zastupuji město i v několika dalších organizacích s celostátní i krajskou působností,“ řekl Brychta v rozhovoru.

Lidé ve Žďáru dostali těsně před volbami do schránek anonymní letáčky s karikaturou, jak Brychta míří z radnice do Sattu. „Kdo rozhodil letáčky, asi vůbec neví, že jsem dvacet let město zastupoval v Sattu v různých pozicích. Nebojím se, že bych něco dělal špatně. Vlak mi neujel, vím, o čem to je,“ pravil.

Jaromír Brychta jako předseda představenstva, které ředitele vybírá, se jednáním o kandidátech od začátku vyhýbá a o kandidátech nerozhoduje. To potvrdil i další žďárský zástupce v představenstvu, bývalý radní Vladimír Novotný (ČSSD).

„Skutečně dosud není vybráno ani rozhodnuto. Celé výběrové řízení proběhlo prostřednictvím profesionální firmy, bez jakéhokoliv ovlivňování. Nakonec jsou připraveni dva kandidáti a rozhodně by jeden z nich mohl být ředitelem firmy Satt,“ tvrdí Novotný.

Spekulacím ohledně „trafiky pro Brychtu“ však nahrál hlavně termín konkurzu v souvislosti s říjnovými komunálními volbami.

„Některé subjekty jako ANO, Žďár - Živé město nebo Žijeme Žďárem využily tohoto výběrového řízení k politizaci. Informace o manipulaci nebyly pravdivé. Vše proběhlo pod dohledem profesionálů,“ odmítá zpochybňování konkurzu Novotný.

Bude nový konkurz?

Přesto nehodlá jít proti doporučení radních. „Respektuji usnesení rady a na jednání představenstva budu navrhovat zrušení výběrového řízení a vypsání nového na tuto pozici,“ potvrdil Novotný. „Bude rozhodovat pět členů, Jaromír Brychta z jednání sám sebe vyloučil, když se týká výběrového řízení,“ doplnil Novotný.

Žďár má v představenstvu tři zástupce, po jednom místu má Nové Město na Moravě, Velké Meziříčí a Dolní Rožínka, tedy minoritní akcionáři. „Žďár je většinový vlastník, o budoucnosti firmy se nemůže rozhodovat v Novém Městě. Bude záležet na zástupcích Žďáru, jak se dohodnou oni,“ reagoval novoměstský starosta a člen představenstva Sattu Michal Šmarda.

Další rozměr však hledání nového ředitele dodává fakt, že se bývalý dlouholetý ředitel Sattu Josef Žák soudí o právoplatnost výpovědi. Tu dostal letos v červnu. „Je pravda, že jsem 27. října na bývalého zaměstnavatele podal žalobu na neplatnost své výpovědi,“ potvrdil Žák.

V čele žďárského Sattu byl Josef Žák od roku 1996, loni v prosinci dosáhl důchodového věku, ale podle své představy chtěl ve vedení firmy pokračovat zhruba do konce letošního roku. „Výpověď jsem dostal 2. června, na konci srpna jsem ve firmě skončil,“ upřesnil.

Proč byl ‚odejit‘? „To vám budou muset říct ti, kteří jsou pod výpovědí podepsaní, tedy paní Lisnerová (náměstkyně ředitele a do září také místopředsedkyně představenstva, pozn. redakce) a Jaromír Brychta,“ řekl Žák.

Brychta se k výpovědi Žákovi vyjadřovat nechtěl. „Do rozhodnutí představenstva situaci komentovat nebudu,“ konstatoval v pondělí Brychta. Ivana Lisnerová byla o něco sdílnější.

„Důvodem výpovědi byly organizační změny řádně odsouhlasené představenstvem. Nový ředitel bude mít jinou náplň práce, je to však otázka vnitřního uspořádání akciové společnosti,“ řekla Lisnerová, která je pověřena řízením firmy. Podle ní měl exředitel Žák dostat výpověď už v únoru, ale převzetí se vědomě vyhýbal.

Jestli opravdu dojde na nové výběrové řízení, je pravděpodobné, že firma počká, až rozhodne soud. „Otázka potenciálně neukončeného pracovního poměru pana Žáka byla také jedním z důvodů rozhodnutí rady města doporučit nové výběrové řízení. Předpokládá se, že do doby, než se nové výběrové řízení vypíše a nový ředitel vybere, by tato otázka měla být právně uzavřena,“ vyjádřil se starosta Zdeněk Navrátil.

Jaromír Brychta se po odchodu z radnice hlásil na gymnáziu, kde před odchodem do politiky čtyři roky učil a kde mu podle zákona musí držet místo. „Mám neplacené volno, čekám, jak dopadne výběrové řízení,“ sdělil.