Za zhruba dva miliony korun městských peněz by v příštím roce měla u kina Ostrov vzniknout půjčovna lodiček. Ilustrační snímek

Za zhruba dva miliony korun městských peněz by v příštím roce měla u kina Ostrov vzniknout půjčovna lodiček. Ilustrační snímek | foto: Yvetta Chmelová, 5plus2.cz

Na lodičky a sníh Brod peníze našel, na cesty a kanály ne, vadí osadám

  • 0
Diskutabilní cyklostezku, lepší zasněžování na Vysoké a třeba i přístav pro pramice a půjčovnu lodiček se havlíčkobrodským zastupitelům podařilo zahrnout do schváleného rozpočtu na příští rok. Hned byli kritizováni, že za takové věci utrácejí na úkor svých místních částí.

Rozpočet Havlíčkova Brodu na další rok, jak už tomu v posledních letech bývá, je lehce schodkový.

Oproti příjmům ve výši 472 milionů korun jsou výdaje za 495 milionů. K nim je nutno připočíst splátky minulých úvěrů za 800 tisíc. Zastupitelé vše schválili na svém pondělním jednání pohodlnou většinou osmnácti hlasů z pětadvaceti.

„Vypořádali jsme se se všemi návrhy, které jsme dostali. Některé jsme schválili, jiné odmítli. Finanční výbor rozpočet jednomyslně podpořil. Od veřejnosti jsme žádnou připomínku nedostali,“ shrnul starosta Jan Tecl (ODS).

Na investice by v příštím roce mělo jít přibližně 125 milionů korun. To je více než v roce letošním.

Radnice například počítá s rekonstrukcí několika ulic. Při opravách Mírové a Humpolecké se přidá ke krajské, respektive státní investici. Za své bude opravovat ulice Prokopa Holého, Švermova nebo Konečná.

Obyvatelé bytovek mají strach z cyklistů na chodníku

Deset milionů korun by mělo padnout na rekonstrukci chodníku a vybudování cyklostezky podél Masarykovy ulice od Penny marketu až po střední zdravotnickou školu. Vedl by po pravé straně ve směru do centra města.

„Chodník je široký téměř čtyři metry. Chtěli bychom ho rozdělit na dvě části. Na jedné části oddělené zapuštěným obrubníkem by byla dlažba pro chodce, na druhé asfaltový povrch pro cyklisty,“ přiblížil už dříve místostarosta Libor Honzárek (TOP 09).

Na cyklostezku nejspíš dojde i přes nesouhlas obyvatel přilehlých bytových domů. „Chodník se stane velice nebezpečným. Chodí tam starší lidé, jezdí maminky s kočárky. Cyklisté kolem nich budou z kopce lítat šedesátkou a budou hrozit vážné úrazy,“ vyjádřil se před časem předseda představenstva bytového družstva Michal Valenta (více se dočtete zde).

„Nemáme žádnou vodní atrakci,“ obhajuje loďky místostarosta

Další z hodně diskutovaných investic je výstavba přístaviště pramic, půjčovny lodiček a zázemí pro obsluhu na řece Sázavě u kina Ostrov. Součástí by mohlo být i malé občerstvení.

„Řeka je důležitým relaxačním místem, ve městě ani nemáme žádnou jinou vodní atrakci,“ obhajoval výdaje za dva miliony Honzárek. Dva a půl kilometru dlouhý klidný úsek řeky mezi dvěma jezy je proto podle něj pro projížďky na loďkách ideální.

Nejednoznačně bylo přijato i plánované posílení rozvodů elektřiny a vody pro zasněžování sjezdovky na Vysoké. To by mělo stát tři miliony. „Věříme, že se osvědčí a že to následně bude impulz pro rozsáhlou modernizaci areálu,“ svěřil se Tecl.

Cesty jsou v havarijním stavu, není kanalizace, vyčítají osady

Právě tyto investice ale hned na jednání zastupitelstva vytkl předseda osadního výboru Mírovka Bohumil Staněk. „V místních částech není kanalizace, v havarijním stavu jsou komunikace. Na lodičky a vlek peníze jsou a do osmnácti osad přitom jdou celkem jen tři miliony korun,“ kritizoval.

To ale vedení města odmítá. „Je to trochu nepřesný výklad. Tři miliony jdou do osad jako základ na běžné výdaje, jako jsou lokální akce, pořízení nových vývěsek nebo na dětská hřiště. Přímé investice jsou peníze navíc,“ vysvětlil starosta.

„Třeba osmimilionová rekonstrukce Mírové ulice je i pro osadní výbor Vysočany,“ doplnila místostarostka Ivana Mojžyšková (ČSSD).

Se slovy Staňka se však ztotožnili opoziční komunisté. A k rozpočtu měli i další výtky. „Chybí nám třeba rekonstrukce chaty na Zdobnici, kam jezdí brodské děti na hory,“ zmínil Zdeněk Dobrý rekreační středisko v Orlických horách. Pro rozpočet komunisté nehlasovali i proto, že jim vadí peníze z výherních automatů a hazardu na straně příjmů.

Další investice už tolik emocí nepůsobí. I proto, že se bez nich město obejít nemůže. Týká se to třeba rekonstrukce atletického stadionu, výměny umělého trávníku na fotbalovém hřišti, osmnáct milionů korun spolyká bytové hospodářství, dalších deset stavba komunitního domu na sídlišti Rozkoš a na více než pět milionů by měla přijít revitalizace první části parku Budoucnost.