Filip Konvalinka alias Efko (vlevo) a Martin Hrdlička alias Eurodel, dva ze čtyř členů hiphopové skupiny Pio Squad se soškou Anděla, kterého jihlavská kapela dostala za nejlepší žánrové album roku 2016. Ocenění se dočkala deska Stromy v bouři. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Rapeři Pio Squad se vrací ve velkém stylu, roky nehráli a mají Anděla

  • 0
Jihlavská hiphopová partička Pio Squad již podruhé získala ocenění za žánrové album roku. Po dlouhých osmi letech, během nichž se původně dravým a rebelujícím mladíkům otočily životy, vydali desku Stromy v bouři. Eurodel i Efko si tohoto druhého ocenění váží víc, říkají v rozhovoru.

Jihlavská hiphopová skupina Pio Squad osm let nic nového nevydala. A když konečně v prosinci loňského roku vyšlo dlouho očekávané album Stromy v bouři, hned jednoznačně zabodovalo.

Před pár dny v prestižních Cenách Anděl získalo ocenění za nejlepší album roku 2016 v kategorii hip hop.

Jak moc důležité pro vás toto ocenění je?
Martin Hrdlička (Eurodel): Pro mě to něco znamená. Je to důležitá zpětná vazba. Protože jsme dlouho nehráli. A já zjistil, že když dlouho člověk nic nedělá a nevěnuje se tomu, tak to pak není hned znovu „nakoplé“. Ten proces byl chvilkami bolavý. Takže si myslím, že pro mě je to ocenění za to, že jsme to s „klucima“ dali. Je vidět, že to furt má nějaký význam, něco to dělá.

Filip Konvalinka (Efko): Pro mě je to příjemná záležitost. Prostě to potěší. Je to ocenění toho, že jsme něco udělali a někomu to něco řeklo. Lidi se na to chytli. Ne že bych tomu přisuzoval nějakou velkou váhu, že by to bylo úplně podstatné. Ale je to hezké, je to fajn. (usmívá se)

„Lidé by neměli podléhat panice a strachu“

Aktuální novinkou, kterou Pio Squad v tomto týdnu vypustili do světa, je klip k písni Hranice. Ve skladbě, jež je součástí oceněného alba Stromy v bouři, hostuje i mexický reggae zpěvák Lengualerta.

„Klip jsme točili na přelomu února a března v Maďarsku, Srbsku a Rakousku,“ prozrazuje Filip Konvalinka alias Efko. „Byli jsme v Bělehradě na hlavním nádraží, kde se zdržují stovky uprchlíků, a mluvili s nimi.“

Kapela prostřednictvím písně i klipu reaguje na uprchlické téma, které nyní silně rezonuje Evropou. „Lidé by neměli podléhat panice a strachu, byť se dějí hrozné věci,“ tvrdí Efko.

„Není dobré házet všechny muslimy do jednoho pytle. Je potřeba se k tomu stavět bez předsudků,“ pokračuje. „Tohle jsou lidé, kteří prchají a skutečně potřebují pomoc,“ vzkazuje.

Pro vás to ale není první Anděl. Před deseti lety bylo podobně oceněné i album Punk is Dead. Dá se zisk těch dvou sošek nějak porovnat?
Eurodel: Mě možná tenhle Anděl potěšil víc. Protože celý ten náš organismus se znovu dostává k životu. A to je pro mě důležitější. Pro mě je to navíc nejlepší deska, jakou jsme kdy udělali.

Efko: Já to mám hodně podobně. Tehdy jsme byli ve velkém laufu. To bylo co víkend, to akce. Stále nějaké natáčení, novinky. Mělo to docela hodně velký drajv. A jak jsme byli mladší, možná to byla větší sranda. Ale teď? Když po té době, kdy nic neděláš, s něčím přijdeš a hned zase schytáš punc Deska roku v daném žánru, tak mě to asi někde uvnitř taky potěšilo víc. To asi jo.

Ještě je tu jeden rozdíl. Zatímco letošní žánrové ceny byly předávány mimo hlavní lesk kamer, tehdy to bylo v přímém přenosu. Vzpomenete si na to?
Eurodel: To, že jsme byli v hlavním vysílacím čase, bylo hodně zvláštní. (usmívá se) Bylo to v rámci galavečera v ostravské ČEZ Aréně. My jsme den předtím hráli, takže druhý den jsme nebyli úplně čerství. Šli jsme tam v teplácích a všichni se na nás tvářili zvláštně. A my jsme nevěděli proč. (směje se) Takže na to mám hodně vzpomínek.

Jakých?
Eurodel: My jsme tenkrát točili i videoklip, takže to byl celý víkend zvláštní. Měli jsme s sebou dva kámoše a ti málem taky dostali Anděla, protože Koller (David Koller, člen Akademie populární hudby, která oceněné vybírá - pozn. red.) nevěděl, kolik je nás v kapele. Kdybych řekl patnáct, tak jich asi dostaneme patnáct. (směje se)

Filip Konvalinka alias Efko (vlevo) a Martin Hrdlička alias Eurodel, dva ze čtyř členů hiphopové skupiny Pio Squad.

Na novou desku jste čekali osm let. Je aktuální Anděl nakopnutím, které člověka motivuje do další práce?
Eurodel: To právě ani ne. Myslím si, že se tam kolikrát takový motiv hledá, ale v našem případě tam není. Pro nás tím motivem bylo, že jsme znovu začali hrát koncerty. Po nějakých čtyřech letech jsme jich pár udělali, znovu stáli na pódiu. Tam přišel ten rozhodující moment. A teď už to jede. (usmívá se) To, že jsme dostali Anděla, je dobrý důkaz, že ten náš stroj funguje celkem dobře. Ale už se rozjel dřív.

Efko: Přesně tak to cítím i já. Jsme teď namotivovaní sami od sebe. Ne, že jsme dostali cenu, a tak asi začneme něco dělat. To vůbec. Rozjelo se to v podstatě loni už nějak víc. A tohle je taková třešnička na dortu, příjemný bonus. Ale nemá to moc vliv na to, jestli natočíme něco nového nebo ne. Teď jsme prostě „ready“ a děláme nové věci. A to by bylo i bez Anděla.

Přesto, obě úspěšná alba od sebe dělí velký časový odstup. Hodně se změnilo i ve vašem životě; třeba Filip se oženil a před dvěma lety se mu narodila dcera. Jak moc je to na vaší aktuální tvorbě znát? Máte k hip hopu jiný přístup, než když jste byli draví a rebelující mladíci?
Eurodel: Určitě. Tím, že jde o autorské texty, tak se v nich musí zrcadlit aktuální stav. Chceš reagovat na aktuální situaci. Protože tě prostě štve, že rapuješ sloky, které už neplatí. A hraješ je jen proto, že je to pecka, kterou máme v repertoáru a lidi ji mají rádi.

Efko: Mně se líbí to označení dravých mladých rebelů. Prostě já mám takový pocit, že to jsme v sobě měli vždy. A teď řekněme: Ok, závazků a toho všeho je víc. Ale to jádro rebelství nevymizelo. Je jen už takové klidnější. (usmívá se)

Eurodel: Sofistikovanější.

Efko: Možná trochu zjemnělejší, vyzrálejší. Nevím. Tak to vnímám.

V roce 2007 čtveřice Pio Squad obdržela prestižní žánrovou cenu Akademie populární hudby Anděl za nejlepší album v sekci Hip hop & R'n'B za desku Punk is Dead.

Hip hop ve svých textech zachycuje názor na aktuální dění. Snažíte se všímat i takových věcí, jako je politika. Je to pro vás téma?
Eurodel: Myslím si, že zrovna pro naši kapelu to svým způsobem součást je. Asi hlavně díky mým textům z první desky. Co myslíš?

Efko: Jo.

Eurodel: Součást naší kapely to je. Ale není to něco, co by bylo extra dominantní. My se o to vždy jen lehce opíráme. Nevím, jak dřív, ale teď se snažím, abychom se sice otírali, ale ne konkrétně, že bychom si vyřizovali účty s konkrétními jmény. To jsem dřív dělal - a už to takhle dělat nechci. Chceme být spíš poetičtí než političtí.

Nicméně song Hranice zní hodně aktuálně - v době, kdy se řeší uprchlická otázka.
Eurodel: Ta pecka nemá říct, že a priori vítáme všechny uprchlíky. A i když názor na to můžeme mít, jaký chceme, je to spíš o nějakém vnímání. Že určitě hranice máme, jen je každý bereme jinak. To je pohled, který reflektuje i tu politickou situaci a to dění.

Efko: Hranice mají politicky jednoznačně daný rámec nebo status. Ale to důležité je, že my se tohle téma - a další podobně zaměřená témata - snažíme předělat spíš hudebně. Cílem toho tracku není prostě politikaření, vytváření nějakého prostředí. Ale spíš pobídnutí k tomu, aby si to člověk i v té hudbě chvíli mohl řešit sám se sebou.

Navážu na slova vašeho hitu: Chtěl bych jen pár věcí, abych byl spokojený. Ještě vám nějaké věci ke spokojenosti chybí?
Eurodel: Já jsem na tom třeba furt stejně. (usmívá se) Furt kouřím, stále si dám sklenku. Takže pro mě tenhle text zůstává stále stejně aktuální. (Chci být silný, chci přestat kouřit, přestat nasávat a popíjet drinky. Toužím být lepší, pro všechny příkladný - část textu)

Efko: Hele, já jsem samozřejmě nadšený a spokojený z toho, že máme zdravou dcerku, že žiju rodinný život. V něčem jsem toho dosáhl. Ale na druhou stranu, tím jak žiješ, se to hrne furt dál. A ten motiv pecky Chtěl bych může jet znovu od začátku. Jsou nové a nové vjemy a věci. A mohlo by tam být třeba to, že bych chtěl, aby mé staré mámě bylo pořád dobře. A tak dál... Je to spíš takový uzlík, který můžeš aplikovat na to, v jaké chvíli jsi. Neříkám, že jsem úplně stoprocentně spokojený se vším. Něco je O. K., něco ne.

Eurodel: Ty tam máš ale vyloženě přání, která jsou na hranici splnitelnosti. (usmívá se)

Efko: Jako že jdou, nebo nejdou?

Eurodel: Nejdou. S tím pivem (Aby pivko bylo zadarmo a po ulicích teklo, skočil bych tam kufr a tam to se mnou seklo - část textu).

Efko: Je fakt, že ty to máš takové reálnější. (začnou se oba smát)

Po Nohavicovi mohou jihlavští rapeři hrát i s Wohnouty

Rap s Wohnout? Proč ne. Pio Squad se domlouvá na společném projektu s Matějem Homolou (na snímku).

V roce 2008 jihlavská hiphopová formace Pio Squad mnohé překvapila, když nový song Já tam byl vytvořila společně s písničkářem Jaromírem Nohavicou.

„Byl to speciální projekt, který dávali dohromady organizátoři jako výroční. Slavilo se dvacet let českého hip hopu,“ vzpomíná Filip Konvalinka alias Efko. „Záměrně to bylo děláno tak, aby si zásadní jména ze scény vybrala určitý žánrový přesah. Každá kapela měla za úkol oslovit někoho mimo rap. A to byla naše cesta k Nohavicovi.“

Ta volba se nakonec ukázala nejen jako správná, ale i poměrně logická. Oblíbený folkový muzikant z Ostravy má totiž k hip hopu blízko. „Sám rap poslouchá. Český, slovenský, polský hip hop. Takže to pro něj až takový trip (výlet - pozn. redakce) do neznáma nebyl,“ tvrdí Martin Hrdlička alias Eurodel. „Věděl, co je to za muziku.“

Navíc sám Nohavica členům Pio Squad vyprávěl, že folk má k hip hopu blízko. „Vzpomínal, že tenkrát ‚za komančů‘ působili jako my. Všichni jim říkali: vy tady drnkáte nějaké tři čtyři akordy, pomalu to nemá melodii a do toho máte ty své příběhy,“ líčí Eurodel.

„Rap je něco podobného. Je jen potřeba, aby v něm fungovala rytmická sekce a basa. Ve finále o žádnou echt muziku nejde,“ připouští. „Je to rytmus podpořený melodií. A zase jde o autorské texty.“

Členové Pio Squad ale sami rádi škatulku hip hopu opouštějí. Proto nemají problém občas spolupracovat i s metalovými nebo punkovými kapelami. „Je to pro nás nejvíc, super výzva,“ říká Efko. „Ostatně, moje první muzika, kterou jsem hrál, byl metal,“ vzpomíná Eurodel. „Vždy jsem chtěl mít kytaru a dlouhé páčo,“ usmívá se.

Aktuálně Pio Squad koketuje s myšlenkou skladby s kapelou Wohnout. „Něco řešíme, ale je to úplně v zárodku,“ prozrazuje Efko. „Zkoušíme udělat společný track. Což by mohla být docela sranda.“