Zdaleka nejvíce peněz posílá město do hokeje, i když klub už dávno nevlastní. Příští rok by zejména mládežnické hokejové týmy mělo podpořit částkou čtyř a půl milionu korun. Ilustrační snímek.

Zdaleka nejvíce peněz posílá město do hokeje, i když klub už dávno nevlastní. Příští rok by zejména mládežnické hokejové týmy mělo podpořit částkou čtyř a půl milionu korun. Ilustrační snímek. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Dáváte dotace známým a podnikatelům, spílají spolky brodské radnici

  • 0
V Havlíčkově Brodě se budou rozdělovat peníze kulturním a sportovním organizací. Na dotační systém se však opět valí kritika. Lidé tvrdí, že žádný systém vlastně neexistuje, že radnice podporuje své známé, že peníze dostane každý, ale jen malou část. Sportovcům chybí miliony z provozování hazardu a loterií.

Systém udělování dotací v Havlíčkově Brodě sklízí kritiku. Chybí mu koncepce. Rozdělovaná částka se oproti loňsku o jeden a půl milionu snížila. Sportovcům navíc chybí 10 milionů z provozování hazardu.

Městské dotace v roce 2012

(údaje jsou uvedeny v tisících Kč)

Bruslařský klub - 5 000

TJ Jiskra - 3 200

KD Ostrov - 1 200

FC Slovan - 1 000

Havlíčkobrodská o.p.s. - 500

Fanatic - 150

Adivadlo - 150

Aeroklub HB - 130

Centrum Vysočina o.p.s. - 130

Jan Václav Stamic - 100

Lyžař HB - 100

Erupting Dragons - 100

TJ Sokol - 100

Pěvecký sbor Jasoň - 90

Oblastní charita HB - 85

Mladí akordeonisté - 65

TJ Sokol Mírovka - 60

TJ Šmolovy - 60

Loutkové divadlo HB - 55

Michal Šiška - 50

Osadní výbor Perknov - 50

Sdružení přátel chovu koní - 50

Pozn.: O dotacích pro rok 2013 by měli zastupitelé rozhodovat 10. 12. 2012

"Jestliže město nechce investovat do sportu, patrně mu na výchově dětí nezáleží. Ono je lepší nechat běhat děti po ulicích, přijmout o pár městských strážníků více a zřídit nové kamerové body," napsal například do MF DNES svůj názor na rozdělování dotací jeden z obyvatel města.

Podle některých názorů jsou při udělování dotací dokonce zvýhodňováni známí členů vedení města. S takovým tvrzením přišlo několik obyvatel, kteří MF DNES zaslali výtky vůči systému rozdělování městských dotací.

Nelibost každoročně sklízí podpora ve výši 4,5 milionu pro hokejový klub. Tomu dotace klesá z původních osmi milionů. Město však klub už několik let nevlastní, peníze do hokeje i tak odčerpají přes třetinu všech dotací.

Peníze však zároveň dostávají téměř všichni, kdo o ně požádají. I když méně, než žádají. Město množství rozdělovaných peněz snižuje. Sportovní kluby na přímých dotacích nedostanou ani zhruba 10 milionů z hazardu a loterií, které dříve rozděloval stát. Nyní má tyto peníze město. Do dotací je ovšem nezahrnulo.

Na druhou stranu třeba velké kulturní organizace dostávají statisíce korun, i když podnikají.

Přerozdělování peněz kulturním a sportovním organizacím budí v Brodě vášně už roky. Letos vrcholí v době, kdy o penězích na příští rok radnice rozhoduje. Dotacemi se zabýval finanční výbor. Desátého prosince je projednají zastupitelé.

Radnice v posledních letech na dotacích rozdělovala celkem 13,5 milionu korun. Na příští rok to bude jen 12 milionů. Navíc z peněz určených na přímou podporu sportu od státu nově zmizí dalších téměř 10 milionů z provozování hazardu.

Peníze z hazardu nejsou automaticky určené na sport

"Tyto prostředky jsou součástí celkových příjmů města. Uvedené příjmy z loterijní daně nejsou účelově vázány na krytí dotací pro sportovní sdružení, jak je často a mylně interpretováno," zdůraznil vedoucí ekonomického odboru města Josef Jukl.

Starosta Jan Tecl i radní a předseda finančního výboru Jiří Kopic (oba ODS) se k problému udělování dotací odmítli vyjádřit.

"Město dostávalo peníze z hazardu a byli to právě sportovci, kterým je stát dříve přiděloval. Velké je proto nyní jejich rozčarování, že město celkový rozpočet na sport a kulturu naopak snížilo. Není snad přitom jediného města, které by sportovním organizacím nepřidalo," tvrdí kritici.

Jisté peníze má dle smlouvy uzavřené při prodeji akcií hokejový klub. A to i přesto, že na dotacích dostane zaplacenu roční činnost z bezmála 90 procent. I když podle zásad by měla být maximální městská spoluúčast ve výši 70 procent.

"Město většinou podporuje i občanská sdružení provozující kulturu a ještě k tomu nelogicky dává až příliš velké prostředky velkým kulturním zařízením, která vyvíjí ekonomickou činnost," upozornil jiný pisatel. Podle něho třeba společnost Havlíčkobrodská ročně dostává půl milionu a přitom na akcích vybírá vstupné a vydělává.

Problematický je i systém rozdělování peněz. "Klíč neexistuje, ač ho město slibovalo. Dotace dostává prakticky každý, ale jen část, a nakonec není nikdo spokojen. Město tvrdí, že chce podporovat mládež a dospělí si mají zájmy platit, ale dotace berou i subjekty bez mládeže," namítá autor dalšího dopisu.

Opozice se systémem nepohne, chybí jí jediný hlas

"Při rozdělování dotací chybí nastavení kritérií. V rámci výboru má možnost každý člen dát návrh, ovšem sehnat k němu většinu je pro opozici těžké a v důležitých bodech výbor i zastupitelstvo většinou jednoho hlasu názory přehlasuje," souhlasí s kritikou opoziční zastupitelka a členka finančního výboru Ivana Mojžyšková (ČSSD).

Kritici navíc spočítali, že zatímco na činnost Jiskry nebo Slovanu, jež sdružují stovky sportovců, vychází na den méně než 3 000 korun, jednorázové akce třeba osadních výborů město podporuje i desítkami tisíc na den.

Jenže podle Jukla je do peněz nutné započítat i další sumy, jež město do sportu dává mimo dotací. "Pro oblast sportu a tělovýchovy je v rozpočtu města rezervováno 44 milionů korun výdajů. Z této částky je 22 milionů určeno na provoz sportovních zařízení, jako jsou sportovní areál Kotlina, hřiště na Plovárenské, areál Na Losích nebo koupaliště," tvrdí.

Přes čtyři miliony podle něho organizace získaly ve formě půjček a přes sedm milionů je vyčleněno na investice. "Pro srovnání do výchovy a vzdělání, kam je zařazen provoz mateřských a základních škol, jídelen, AZ Centra a umělecké školy, je plánován limit 45 milionů korun," upozornil Jukl.

Podle Mojžyškové by systému rozdělování dotací pomohly pevné zásady. "Abychom se vyhnuli tomu ´Já na bráchu - brácha na mě´, jedním z kritérií by mohl být počet dětí do 15 let, mládeže do 18, dalším historie oddílu nebo pravidelnost kulturních akcí. Vše je na diskusi, ale tyto zásady by měly být schváleny více než 13 hlasy koalice," dodala.