Jednou z nejznámějších filmových pohádek, které dal kulisy hrad Roštejn, je ta...

Jednou z nejznámějších filmových pohádek, které dal kulisy hrad Roštejn, je ta s názvem Jak se budí princezny. V hlavních rolích se představili Stella Zázvorková, Oldřich Velen, Jan Hrušínský a Jan Kraus (zleva). | foto: ČTK

Princ Jaroslav prchal v noci do Růžového království z Roštejna

  • 0
Víte, na jakém místě stála čertova chaloupka z pohádky Z pekla štěstí? A kde byla komnata prince Jaroslava v pohádce Jak se budí princezny? Na loveckém hradě Roštejn, který stojí na skalnatém vrchu obklopen hustými lesy asi osm kilometrů od Telče.

Hrad si nese pověst nedobytné pevnosti, kterou nezdolali ani husité. Filmaři však na rozdíl od vojska Jana Žižky na Roštejn cestu našli a natáčejí zde rádi a často.

Filmová místa

Filmová místa

Letní seriál MF DNES a iDNES.cz vás zavede na několik desítek míst po celé České republice, která si filmaři vybrali jako kulisu pro filmy, televizní seriály nebo hudební klipy.

A mohli zde točit i mnohem víc, nebýt hradního sklepa. „Vždycky když se k nám přijel nějaký režisér podívat, odcházel zklamaný, že nemáme sklepy podle jejich představ. Sklep se totiž nachází o jedno patro výš, než je hradní nádvoří,“ směje se bývalá kastelánka hradu Zdena Vaníčková, která hrad spravovala od roku 1997.

Asi nejslavnější pohádka, která se zde točila, se jmenuje Jak se budí princezny. Na královskou jídelnu Půlnočního království se v době filmování proměnila obrazárna hradu. A například erbovní sál se stal komnatou prince Jaroslava.

Scéna, kdy sluha Matěj v podání Vladimíra Menšíka nese princi Jaroslavovi košík s jídlem, kde má schovaný provaz, se zase odehrává ve vstupní hale hradu.

A co moment, kdy Jaroslav prchá po laně ze svého domácího vězení? I to se točilo na Roštejně.

Ke škodě příznivců hradu Roštejn se v televizi jen málo reprízuje dobrodružný film Černá Fortuna zasazený do období třicetileté války.

Adaptace pověsti o Černé fortuně, zvěstovatelce zmaru, pochází z pera scénáristy Pavla Aujezdského. Režisérem baladického příběhu byl v roce 1991 Jiří Vanýsek.

Hrad Roštejn s nádvořím a interiéry včetně erbovního sálu se v příběhu proměnil na hrad Bořenice.

Václav Vydra se zabydlel v chaloupce pod palácem

Začátkem 90. let zavítal na hrad i štáb režisérky Věry Jordánové, která v té době natáčela pohádku O Radkovi a Mileně. Příběh, jenž vznikl na motivy dvou pohádek Boženy Němcové, Spravedlivý Bohumil a O černé princezně, vypráví o slabošském králi (hraje ho Marek Vašut) a jeho ženě (Milena Steinmasslová), kterou touha po dítěti přivede až ke spolku s ďáblem.

Ten se v podobě Karla Heřmánka prochází na ochozu pod klenbou hradní kaple svatého Eustacha. Biskupský sál se zase stal místem hádky královského páru.

Hrad Roštejn si vybral také tým režiséra Zdeňka Trošky, když koncem 90. let natáčel pohádku Z pekla štěstí. „Byli u nás celý týden a měli u nás zázemí. Pozorovat natáčení bylo zajímavé. Ale jak jsem se na to tak dívala, do komparzu bych se nikdy nepřihlásila. Je to pořád jenom samé čekání,“ směje se Zdena Vaníčková. Na samotném hradě točili filmaři dva dny. Roštejn se pro účely natáčení stal sídlem loupeživého rytíře Brambase v podání Daniela Hůlky.

Filmaři si oblíbili i okolí Roštejna. U skály nacházející se hned pod hradním palácem (říká se jí Čertovy peřiny) filmaři vytvořili chaloupku čerta, kterého představoval Václav Vydra. Byl tu i domeček babičky a dědečka v podání Jaroslava Moučky a Stelly Zázvorkové.

Siluetu hradu vypínajícího se do výšky nad lesy můžete pozorovat například i ve velkofilmu Bathory. Zimní scéna, ve které čachtická paní odjíždí ze setkání se svým synovcem a kde přestoupí k Thurzovi do kočáru a následně jej z něj vyhodí, se točila na silnici mezi obcemi Třeštice a Růžená. Pole mezi těmito obcemi je také místem, kde vznikly úvodní scény pohádky Z pekla štěstí 1. V nich Honza s Markýtkou, Dorou a jejich otcem skládají seno.

A letos hostí hrad Roštejn filmaře a známé české herce znovu. 2. srpna zde začala Česká televize natáčet pohádku s pracovním názvem Pravý rytíř (psali jsme zde).