Rodný dům Jana Zrzavého v Okrouhlici. V posledních desetiletích slouží jako...

Rodný dům Jana Zrzavého v Okrouhlici. V posledních desetiletích slouží jako škola. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Školáci opustí Zrzavého rodný dům. Obec z něho chce malířovo muzeum

  • 1
Postavit novou školu a tu stávající upravit do podoby, ve které byla před 130 lety. Takovou vizi mají v Okrouhlici u Havlíčkova Brodu. V budově se totiž 5. listopadu 1890 narodil avantgardní malíř Jan Zrzavý. V jeho rodném domě by místní rádi místo dětí měli památník s expozicí, galerií, kavárnou a ubytováním.

„Až se přestěhují děti do nové školy, chceme zrenovovat Zrzavého rodný dům do podoby, v jaké byl kolem roku 1883 postaven, ovšem tak, aby současně odpovídal parametrům 21. století,“ uvedl starosta Okrouhlice Lubomír Pospíchal.

Jan Zrzavý

Studoval gymnázium v Havlíčkově Brodě, později pražskou UMPRUM, kterou nedokončil - v podstatě byl samouk.

Ačkoli se narodil v Okrouhlici, sám za své „duchovní“ rodiště považoval Krucemburk, kam jezdíval na prázdniny a kde byl také nakonec pohřben.

Zemřel v roce 1977 v Praze a původně byl pochován v Čáslavi.

„Zatím na záměr připravujeme studii, je to jakási vize. Zatím ale nebyla schválena radou ani zastupitelstvem,“ upozornil.

Stavba nové školní budovy by měla začít na podzim. Bude ve víceúčelovém školním areálu v centru Okrouhlice, kde už je mateřská škola, její přístavba, školní kuchyně s jídelnou a zahrada. Později zde má být i tělocvična.

Na přípravách záměru s obcí spolupracuje spolek Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého. „Rádi bychom se pokusili ten dům zachránit, aby časem nenásledoval osud jiných regionálně významných historických budov v obci, jako je zámek nebo barokní špýchar, které byly zdevastovány nebo zbořeny,“ řekl člen spolku Ladislav Langpaul.

Spolek nechce budovat jen „mrtvé“ muzeum

Některé dílčí kroky už se podařily. Spolek například získal asi milion korun z nadačních a soukromých zdrojů, za které nechal upravit okolí školy. „Udělali jsme také nové oplocení pozemku čili kroky, které nerušily školní výuku, ale současně jsou v souladu s naším záměrem,“ řekl Langpaul.

Obec zase investovala do interiérů budovy, provedla zajištění krovů, udělala izolace stropů a dílčí opravy střechy.

Nyní spolek s obcí obeslaly stavební firmy, aby od nich získaly návrhy technického řešení záměru a jeho ceny.

„Přejeme si, aby v domě Jana Zrzavého byla část věnována přímo jeho osobě. Současně ale nechceme, aby to bylo jen mrtvé muzeum, ale byl to rovněž zajímavý kulturní projekt pro obec i mikroregion,“ přiblížil Langpaul, podle jehož odhadu bude obnova původní podoby školní budovy a její adaptace pro další využití stát nejméně deset milionů korun.

Zrzavého Kleopatra nahradila stará vrata

Škola se čtyřmi třídami není vybydlená, stále se tam učí, ale pro její provoz už ve staré budově několik let platí výjimka z hygienických norem. „Budovu bude nutné odvlhčit, udělat nové sociální zařízení, opravit střechu. Původně měla zajímavější fasádu, než je současná. K té původní fasádě bychom se rádi vrátili. Plastová okna chceme vyměnit za dřevěná,“ nastínil Langpaul.

Interiér domu by se měl věnovat nejen malíři Janu Zrzavému, ale také dalším významným osobnostem Okrouhlice a okolních obcí.

Upravena by časem také měla být zahrada za školou, která Zrzavému patřila - otec slavného malíře byl totiž zahradníkem a sadařem.

Památkou na Zrzavého je už nyní ve stávající školní budově malířova busta u vchodu či infopanely o vztahu malíře ke skladateli Bohuslavu Martinů.

Upoutá také tepaná brána a plot kolem školní zahrady s motivem ze Zrzavého díla. „Je to v podstatě výřez z jeho obrazu Kleopatra. Nahradil původní stará vrata a rozpadlý plot,“ přiblížila ředitelka škola a členka výše zmíněného spolku Milena Hodboďová.