Johann Niebler ukázal policii místa hromadných poválečných hrobů v Dobroníně.

Johann Niebler ukázal policii místa hromadných poválečných hrobů v Dobroníně. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Rodák z Dobronína hledá strýce, policii ukázal místa poválečných hrobů

  • 1
Dobronínský rodák Johann Niebler, který musel zemi v roce 1946 opustit, navštívil Vysočinu. Pátrá tu po osudu svého strýce. Právě Niebler zaslal policii mapu míst, kde jsou u Dobronína poválečné hromadné hroby Němců. V kraji byl poprvé od začátku vyšetřování tohoto případu.

Rodina Nieblerova žila do druhé světové války v Dobroníně a Nových Dvorech na Jihlavsku, pak byla odsunuta.

Johann Niebler

Johann Niebler čeká na konec vyšetřování případu, jak zemřel jeho strýc, který...

Sedmasedmdesátiletý muž se narodil mezi dvěma světovými válkami v Dobroníně na Jihlavsku, kde chodil i pět let do školy. Do září 1944, tedy téměř jedenáct let, žil v části Cihelna. Jeho otec byl v Cihelně zemědělským správcem. Rodina se pak přestěhovala do Nových Dvorů, kde byla asi půl roku.
Z Čech byl odsunut v roce 1946. Nový domov našla celá rodina v Mertingenu v Německu. Johann pracoval v leteckém průmyslu, naposledy ve firmě Eurocopter v Donauwörthu. Nyní je v penzi.

Franz Niebler však v odsunu nebyl. Jeho synovec Johann (nyní sedmasedmdesátiletý) chce teď zjistit, zda strýc byl ve druhé polovině května 1945 mezi lidmi pohřbenými v hromadném hrobě na louce Budínka.

"K Budínce momentálně nemohu a nechci nic říkat, protože analýzy DNA nalezených obětí a jejich žijících potomků nebyly ještě všechny porovnány. Týká se devíti lidí, zatím jsou známé výsledky čtyř z nich," vysvětlil Niebler.

Nedávno byl u trati v Dobroníně odkryt druhý hromadný hrob, kde byly nalezeny ostatky tří lidí. "A mám zprávy, že tyto ostatky byly v lepším stavu, než ostatky obětí nalezené na louce Budínka. Tam by neměla být kostní dřeň totálně zničená. Je tam šance, že DNA analýza bude mít po 66 letech nějaké závěry," naznačil potomek jihlavských Němců.

Niebler má přehled i o počtech obětí. "Postrádáme celkem sedmnáct lidí. Podle mé rešerše s příbuznými obětí bylo devět pochováno na louce Budínka, dvě v Polné, tři v hrobě u trati u Dobronína a tři v jednotlivých hrobech. Pokud by na Budínce bylo třináct obětí, pak by to znamenalo, že tam leží ještě nějací jiní lidé," naznačil muž.

Nieblerova rodina musela v září 1945 opustit dům v Nových Dvorech, zůstala však v obci.

"Byli jsme přiděleni na práci k jednomu českému zemědělci, někdejšímu čeledínovi, který se nastěhoval do někdejšího domu rodičů mé matky. Do března 1946 jsme zůstali v Nových Dvorech a pak šli do sběrného tábora ve Štokách," zavzpomínal muž.

Rodina byla ze země odsunuta 13. července 1946 - posledním transportem na Západ.

,